lukkomoottori, occu -00

Hei, osaako joku teistä neuvoa miten occun kuskin ovesta saa lukkomoottorin irti. Vika pitäisi olla paikallistunut juuri tuohon mötikkään: kuskin oven avaimesta ei keskuslukko välttämättä aina toimi. Samalla kertaa yleensä ongelmana myös ettei sisävalo huomaa oven avautumista. Ovipahvien irrottaminen ei ole mikään ongelma (vaihdoin juuri vaijerin sisäoven kahvaan), mutta lukkomoottori on melkosen piikasessa paikassa. Moottori on kaiketi samassa paketissa kuin varsinainen ovilukon vastakappale (en tarkoita lukkopesää). Yritin säädellä lukkoa kahdesta kiinnitysruuvista hieman eri asentoon. Hieman se auttoi, muttei poistanut ongelmaa. Ongelmana on lähinnä miten lukkopesän tangot saa irti lukkomoottorista?
3448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olikos siinä muuta ongelmaa kuin taiteilla avauskahvaan menevä vaijeri irti lukkomoottorista? Tehtiin itse tämä irroitushomma muutama vuosi sitten. Joillakin ohuilla pihdeillä se vaijeri saatiin irti tosi vaivalloisesti, se kun jää lukon taakse. Ei ilmeisesti ollut tekniikka hallussa. Ja kyllä se koko roska sieltä oven pienestä aukosta ulos jossain asennossa lähti.

Moottoriosa on musta laatikko, jossa tosiaan on se lukkopesän vastakappale hahlosysteemillä, eli ei ole varsinaisia irroitettavia osia. Kun oven päädystä irroittaa ne kaksi isoa kiinnitysruuvia, niin lukko irtoaa sillä.

Itse lukkomoottorin purkaminenkin on oma työmaansa, joten digikameralla kannattaa ehkä ottaa kuva ennen aloitusta ja välivaiheista tarvittaessa myös ;-) Laitteen elektroniikka on ihmeen yksinkertaista - piirilevyllä mikrokytkimiä, moottori ja hammasrattaita sekä se liitin, jonka juotokset ovat mitä todennäköisimmin irronneet piirilevystä. Siellä oli moottorin akselilla kaksi "kuulaa", joista toisen onnistuin hävittämään avaamisvaiheessa. Lukko toimii ilmankin, mutta pitää hieman ääntä epätasapainoisena ...

Korjaus on ärsyttävän yksinkertainen ja nopea käytetyn purku- ja kasausajan huomioiden eli juotosten korjaus. Kannattaisi ehkä laittaa vielä hyppylangat niistä liittimen pinneistä piirileyille, koska kai ne juotokset voi uudelleenkin irrota. Unohtui itseltä tekemättä, mutta onhan tuo toiminut muutaman vuoden. Tosin ei tee miele paiskoa oven kovin voimallisesti.

Vain kuskin oven lukon kanssa on ongelmia itsellä siis ollut. Mutta kaikkia lukkoja sen yhden lukon vikaantuminen alkaa napsutella päälle ja pois.

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta viestistä. Juuri tuo ulkokahvan kiinnitystanko se onkin se kinkkisin irrotattava, vai liekkö se sitten lukkopesän tanko. Pahus kuin Occuun ei taida olla vielä korjausoppaita olemassa. Ittelläni ongelmana on tosiaan vain kuskin ovi ja siinäkin vain sisävalokytkin, joka tosin aihettaa sen, ettei keskuslukko toimi). Mikään lukko ei poksahtele itteksiään. Toinen vaihtoehto olisi voinut olla kaapelirikko oven saranassa, mutta kyllä se sillon pitäisi oireilla pahemmin.
    ...Ops, onhan tuo korjausopas jo olemassa Alfamer ISBN: 184425285X

    Äänestä

Lukkomoottori on nyt vaihdettu ja kaikki toimii. Naurettavan helppo homma tehdä itsekkin kun homman ensi älyää. Itse lukkomoottori on kiinni vain kahdella suurella ruuvilla. Ennen kuin mötykkä irtoaa pitää lukkopesä vetää pois, jotta ulkokahvan avausvaijerin saa irti. Lukkopesä irtoaa avaamalla oven päädystä kuminen peitelevy ja pyörittämällä pitkällä torx meisselillä ruurin auki. Avain pesään ja pieni heiluttelu niin lukkopesä irtoaa. Olin tilannut jo valmiiksi puretun lukkomoottorin varaosahaku.fi:stä jotta voisin ensin purkaa sen ja mahdollisesti korjata. Mutta eipä siinä mitään vikaa ollut kun se oli sattumoisin jo uusittu osa. Perusvikahan näissä tosiaan on, että liittimen juotokset pettävät (ks. edellisen vastaajan viesti). Muista samalla öljytä lukkopesän takapää vaseliinilla. Herkistyi kummasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


boxi kirjoitti:

Hei, osaako joku teistä neuvoa miten occun kuskin ovesta saa lukkomoottorin irti. Vika pitäisi olla paikallistunut juuri tuohon mötikkään: kuskin oven avaimesta ei keskuslukko välttämättä aina toimi. Samalla kertaa yleensä ongelmana myös ettei sisävalo huomaa oven avautumista. Ovipahvien irrottaminen ei ole mikään ongelma (vaihdoin juuri vaijerin sisäoven kahvaan), mutta lukkomoottori on melkosen piikasessa paikassa. Moottori on kaiketi samassa paketissa kuin varsinainen ovilukon vastakappale (en tarkoita lukkopesää). Yritin säädellä lukkoa kahdesta kiinnitysruuvista hieman eri asentoon. Hieman se auttoi, muttei poistanut ongelmaa. Ongelmana on lähinnä miten lukkopesän tangot saa irti lukkomoottorista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu