mikä olisi parasta

rapuliini

käytös oinasmiestäni kohtaan? Viikonloppu tylsääkin tylsempi oinasmieheni ei puhu eikä pukahda. Koko viikonloppu kulunut melkein sohvalla maaten. Mies tekee parhaillaan matkatöitä eli viikot ollaan erillään. Odotan ehkä yhteiseltä ajalta liikoja ja lähes masennun kun tuntuu etten merkkaa miehelle mitään. Hellyyttä ja halailua jonkin verran ( minulle tosin liian vähän). Eli onko parempi olla myös välinpitämätön ja elää vaan omaa elämää vai osoittaa miehelle miten paljon hänestä välitän?
Viikonloppuna en mene omia menojani vaan haluan olla mieheni kanssa. Olisiko sittenkin vaan parempi että menisin kun muutenkin tuntuu olemassaoloni yhdentekevältä. Miten olisi parasta olla?

2

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalaniini

      Vähän samanlaisia tuntemuksia vastaavanlaisesta tilanteesta olen itsekin kokenut. Etäisyyden vuoksi ei kaiken aikaa nähdä ja sitten kun tavataan, niin tunteekin pettymystä juuri siitä, että mies ei vaikutakaan oikeen kiinnostuneelta vaan tekee omia juttuja ja muistaa sinut sitten kun muistaa. Yhdessäoloahan ja tekemistä sitä silloin kaipaisi. Olen myös tiedostanut saman kuin sinä, että ainakin itse helposti odotukset nousevat pilviin tapaamisista. Nyt olen yrittänyt pitää sitä puolta kurissa ja tarttua sellasiin hetkiin/asioihin, joista tiedän toisenkin syttyvän, mutta yrittämättä mitään liikkaa, antanut mennä asioiden omalla painollaan eli antanut toisen olla myös vapaasti omissa touhuissaan. Nyt onkin taas positiivinen mielentila viime tapaamisesta ja kyllä se enemmän on ollut kuitenkin sen ansioita, että osoittaa välinpitävänsä toisesta, vaikka sitä kyllä edelsi pieni välinpitämättömyys, mutta pidän sitä itse pienenä herättelynä miehelle ja niin se kait toimikin.

      • oinainen

        Mellä tilanne se että minä oinas ja isäntä rapu. En osaa kuin puhua omalta puolelta tätä juttua mutta toivottavasti auttaa. Meillä myös ongelma se että puolisoni haluaisi enempi hellyyttä ja yhdessä oloa, mutta itse työskentelen asiakaspalvelussa, ja joudun siis PAKOSTA olemaan koko ajan ystävällinen ja kohtelias ja ottamaan koko ajan muut huomioon. Noh, törmäily alkaakin sitten kotona kun itse ajattelen että ihanaa, nyt saa vaan olla! Vaan kotona onkin sitten se rapumies joka on huomiota vailla ja (sorry vaan) suoraan sanoen kiertää ja pyörii ympärillä ku "paskakärpänen". Niinpä neuvonkin että anna miehellesi tilaa ja jos jollain lailla haluat auttaa ja laukaista tilannetta niin laita vaikka jotain hyvää ruokaa ja valmistele tilanne niin että saatte olla kahdestaan, ilman mitään häiriöitä ja odota vaan, pian se oinas siitä aukee. Se nyt ikävä kyllä vaan on niin että meillä oinailla on vaivaksikin asti "luonnevikana" toi itsekeskeisyys, ja täytyy myöntää että joskus vaan täytyy toisen lähes päähän potkaista että tajuaa tulla toisen kanssa samalle tasolle.Se vain pitää osata tehdä tosi hienovaraisesti, koska ainahan me ollaan sarvet pystys, jos joku uskaltaakin meitä arvostella. Itse tunnet miehesi parhaiten ja varmaan myös tiedät hänen heikoimman kohtansa, käytä sitä hyväksesi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      532
      8970
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6180
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      375
      5230
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4371
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1896
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      104
      1412
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe