Minulla on patiollani köynnöskuusama joka pitää vihreät lehtensä edelleen, vaikka on pakkastakin ollut. Tämä on mielestäni outoa, koska sen kuuluisi pudottaa lehtensä syksyllä?Onko muilla näistä vastaavia huomioita?
Ja mikähän mahtaa tuijiani vaivata. ne ovat olleet 4 vuotta samassa paikassa ja viihtyneet hyvin viime syksyyn asti. Nyt ne syksyllä rupesivat ruskettumaan, enkä tiedä mikä niitä vaivaa?Ovatko ne kuolemassa vai mitä näille ruskeille kohdille vosi tehdä?
kotitalouskonsulentti :)
2
444
Vastaukset 2
- ellit
Odottele vain,kyllä ne lehdet siitä keväällä putoaa,kun uudet ovat tulossa.Varmaankin sentähden pysyvät,kun oli pitkään lämmintä.
Muistitko kastella paljon tuijiasi,kun oli niin kuiva kesä,kärsivät varmaankin kuivuutta ?!
Varsinkin syksyllä,on hyvä kastella ikivihreitä puita ja pensaita paljon,silloin säilyvät hyvin talven yli.
Suojaa tuijiasi nyt, kun kevätaurinko alkaa niitä kuivattaan,jos ovat aurinkoisessa paikassa.
Keväällä voit leikata tuijistasi ruskettuneet ja kuolleet pois,mutta katsele ensin pidemmälle kesään,jospa muutenkin vihertyvät.
Leikkasin oman ruskean tuijani pari vuotta sitten ja nyt se on jo komeasti kasvattanut uusia oksia. - ohikulkeva
niistä tuijista, tuijat reagoivat joskus kuivuuteen harventamalla vihreyttään mutta jos neulasten päät käyvät ensin ruskeiksi on se paha merkki, luultavasti ovat jo silloin kuolleet. Kuusamien vehreys on ihan tuttu juttu ja normaalia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911694
- 861443
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17995- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44878Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23617