Jos pistän hupiakun rinnalle toisen vastaavan, niin tarvitseeko tehdä muuta kuin ja - navat yhteen ? Eli jotain sulakkeiden tai vastaavien päävirtakatkaisijoiden mitoituksen muuttamista ?
Lisäakun laittaminen
infoa ?
2670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos ei oo samanikäisiä. Eli yhden vuoden ero ei vielä haittaa mutta sen jälkeen alkaa huonompi(vanhempi) syödä uudempaa akkua.
Muuten voit kytkeä -> ja - -> -
Oletan, koska kyseessä on hupiakut, että kysymyksessä ei ole suuremman virran saanti vaan sähkön riittävyys pitemmäksi aikaa. Silloinhan kaapelien paksuudet ja pääkytkin käy. Mutta jos on tarkoitus lisätä purkausvirtaa huomattavasti niin silloin täytyy kaapeleita ja kytkimiä suurentaa. Standardi pienveneen alle 50 V dc asennuksista ei vaadi akun lähtöön sulaketta, mutta suosittelee kuten minäkin. Vinsseille on myynnissä sulakepesiä ja niihin sopivia sulakkeita jotka käyvät ko. tarkoitukseen. Sulakkeen mitoituksen voi ylimitoittaa kulutukseen/lataukseen mähden mutta kuitenkin niin, että oikosulku akun kaapelissa polttaa sulakkeen muttei kaapelia(venettä). Kytkinpaneelissahan onkin sitten johdonsuojasulakkeet erikseen. Jos taas ilman sulaketta niin silloin kaapelille pitää asentaa suojaputki, mikä ei ole pahitteeksi muutenkaan. Ja liittimille sellaiset huppueristeet. Jos sinulla on sellainen pääkytkin, jonka kautta voit myös käynnistää tarvittaessa konetta 1,2,both,off niin silloin kahdesta akusta lähtee enemmän amppeereita joka vaatii taas kaapeleiden paksuntamista jne. Ja tuollaisen kytkimen käyttö aiheuttaa taas omat riskinsä, mutta se ei kuulu tähän jutusteluun enää.
Nämä asiat ovat aina monen tekijän summia, joten aika vaikea on kenenkään antaa yksityiskohtaisia neuvoja näin äkistään tuntematta venettä.Joten jos et ole sähkötekniikan asiantuntija, niin suosittelen kääntymistä sellaisen henkilön puoleen ja kerrot enemmän veneestäsi.
Ja lopuksi, tämä oli taas yhden kulkijan näkemys aiheesta.