VIRITYS!!

M!ge

tietääkö kukaan tai onko kellään kokemusta että ku vaihtaa holkin niin minkä kokonen suutin kannattaisi laittaa? ja että minkä kokoset rullat että kulkis ja kiihtys paremmin?

4

1718

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venttiili

      Sivun ylälaidassa, eiköhän sieltä jotain löydy aiheesta.

      • M!ge

        minkä vitun sivun ylälaidassa :D


    • keeway

      Siis jos tarkoitat variaattorissa olevaa tehoja kuristavaa holkkia mikä otetaan variaattorista pois. Kannattaa vaihtaa suutin ihan sen mukaan minkälainen on mopo ja mitä viritysosia kiinni.
      Itselläni oli Keeway Matrix, josta oli vain kuristus pois ja tehoputki (se toimi hyvin suuttimella 60).
      tehoputki on kuitenkin aivan omiaan skoottereihin joissa on enemmän vääntöä kuin tehoa. Rullat taas eivät vaikuta paljon. Tietyt rullat laitetaan kun mopon vauhti kasvaa suuremmaksi!

      • voe

        Ne rullat vaikuttaa skootterin kiihtyvyyteen, eli jos osaa hieman päätellä voi hoksata että, kappas jos vaihtaa sopivasti kevyemmät rullat saa mopon kiihtyvyyttä lisättyä ilman tehoputken ostoa. Rullien paino vaikuttaa siihen millä kierroksilla variaattorin hihna nousee pykälällä ylöspäin, jos on kevyemmät rullat hihna nousee pykälän jo pienemmillä kierroksilla joten kiihtyvyys kasvaa hieman.

        Eli jos on vaan holki vaihdettu ja/tai hukkaputki/muut putken kurit poistettu niin muutamaa grammaa kevyemmät rullat tuovat kiihtyvyyttä jonkin verran. jos taas keventää liikaa huippunopeus kärsii. Joku n. 0,5-1,5 grammaa kevyemmät. normaalit rullat kymcoissa on kaiketi n. 8 grammaa.

        (MUISTA VIRITÄT OMALLA VASTUULLA, SE ON LAITONTA JA SE VOI AIHEUTTAA RIKESAKKOJA/KILPIEN MENETYSTÄ / KEVARIVEROA JNE..., JOTEN LUE/KÄYTÄ NÄITÄ OHJEITA OMALLA VASTUULLASI JA HARKINNALLASI. EN TAKAA ETTÄ TIEDOT OVAT KAIKEN KATTAVAT ENKÄ OTA VASTUUTA JOS RIKOT MOPOSI.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2839
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2353
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1123
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      36
      991
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      849
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      703
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      700
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      618
    9. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      149
      589
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      581
    Aihe