Kun viette autoa korjaamoon

Yksityisyrittäjä

Niin kertokaa mitä sille on viimeksi tehty tai on tapahtunut.Se auttaa korjaajaa vian paikallistamisessa yleensä.ÄLKÄÄ PANTATKO TAI VALEHDELKO AUTOSSA OLLEITA/TAPAHTUNEITA VIKOJA.Ja autoa noudettaessa yksi tavanomaisimpia valheita on:EI SITÄ VIKAA OLE ENNEN OLLUT.jne.Meitä höpöjä riittää kyllä ja lisää on koko ajan kehittymässä.

10

5422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elvis oli kala
      • auton

        korjauksessa korjataan vika tai vaurio ja ammattimies sen osaa korjata. asiakkaan oma moka on jättää kertomatta vikaan liittyvät asiat, korjaajalta menee vaan aikaa enemmän vian etsimiseen ja asiakkaalta rahaa.

        olisiko esimerkkiä mistä on kyse kun tänne tollaista yleistä asiaa työnnetään?


    • pete68

      http://personal.inet.fi/cool/mikkoy/aune.html
      Autoalan keskusliitto ry:n ja Autotuojat ry:n jäsenliikkeiden ja jäsenjärjestöjen auto- ja erikoiskorjaamot sekä automaalaamot soveltavat 1.6.1999 alkaen seuraavia Autoalan kuluttajaneuvottelukunnan (AUNE) laatimia ja kuluttaja-asiamiehen tarkistamia moottoriajoneuvojen ja niiden korjausehtoja. Jäljempänä olevissa korjausehdoissa käytetään korjaus- tai maalaustyön tekijästä nimitystä korjaamo, työn tilaajasta nimitystä ja moottoriajoneuvosta tai niiden osista nimitystä ajoneuvo tai työnkohde.

      TYÖN LAATU JA KORJAUKSEN TULOS
      Työ tehdään ammattitaitoisesti ja huolellisesti. Korjaamo hankkii korjaukseen tarvittavat varaosat ja tarvikkeet, joiden tulee olla hyvälaatuisia ja tarkoitukseensa soveltuvia. Korjaamo ottaa vastaan vain sellaisia korjauksia, joihin sillä on pätevyys. Korjaamo ilmoittaa selkeällä tavalla erikoispätevyydestään ja valtuuksistaan. Korjaamo voi teettä työtilaukseen liittyviä töitä alihankintatyönä. Korjaamo vastaa myös käyttämiensä alihankkijoiden suorituksia. Korjaamo voi kieltäytyä asiakkaan tuomia varaosia, mikäli se katsoo niiden olevan virheellisiä tai korjaustarkoitukseen soveltumattomia. Korjaamo pyrkii asiakkaalle edullisiin ratkaisuihin. Jos korjaamo havaitsee, ettei korjausta voida tehdä, vikaa poistaa tai että korjaus olisi työn kohteen käyttöarvo huomioon ottaen asiakkaan kannalta taloudellisesti tai teknisesti epäedullinen, se ilmoittaa tästä asiakkaalle mahdollisimman pian ennen korjaustyön aloittamista tai jatkamista. Korjaamo ilmoittaa asiakkaalle aina, jos korjaus ilmeisesti tulee huomattavasti kalliimmaksi kuin asiakas kohtuudella on voinut odottaa.

      TYÖTILAUS
      Työtilaus tehdään kirjallisesti ja siitä annetaan yksi kappale asiakkaalle toisen jäädessä korjaamolle. Jos kysymyksessä on ainoastaan

      vähäinen korjaustyö, voidaan työtilaus tehdä suullisestikin, ellei asiakas tällöin vaadi kirjallista työtilausta. Asiakkaan tulee työtilausta

      tehdessään ilmoittaa tiedossaan olevat korjaukseen vaikuttavat seikat kuten esim. työn kohteen mahdolliset aikaisemmat korjaukset tai

      korjausyritykset. Työtilaukseen tulee merkitä ainakin seuraavat asiat:

      asiakkaan yhteystiedot,
      korjaamon, asiakkaan ja työn kohteen yksilöintitiedot,
      tilatut työt sopimuksen mukaan yksilöidysti,
      työn valmistumisajankohta,
      luovutustapa, ellei luovutus tapahdu korjaamoalueella tai korjaamon aukioloaikana,
      maksuehdot, ellei maksu tapahdu käteisellä,
      hintatiedon voimassaolon rajoitukset,
      käytettyjen osien palauttaminen asiakkaalle,
      poikkeamat yleisistä korjaus- ja takuuehdoista,
      maininta siitä, että ajoneuvon rekisteriin merkitylle omistajalle on ilmoitettu jäljempänä 3. kohdassa tarkoitetusta verovelvollisuuden siirrosta,
      työtilauksen laatimispäivä,
      sopijapuolten allekirjoitukset.


      Työtilaukseen tulee merkitä tieto korjauksen hinnasta, ellei asiakas luovu sellaista vaatimasta tai jos hintatiedon antaminen

      työntilauksen yhteydessä ei ole mahdollista vastaanotetun työn laatuun nähden. Jos korjaamo ja asiakas sopivat

      työtilauksen tekemisen jälkeen tilauksen täydentämisestä tai siihen tehtävistä muutoksista, merkitään myös näin sovitun

      muutoksen tai täydennyksen korjaamon työtilaukseen. Korjaamo ei vastaanota ajoneuvon uudelleen verottamiseen

      (sopimuskohta 3.) mahdollisesti johtavaa korjaustyötä, ellei työntilaajana ole ajoneuvon rekisteriin merkitty omistaja.


      VASTUU AUTOVEROSTA (autoverolain 4 § 5)
      Jos ajoneuvoon vaihdetaan korjauksen yhteydessä niin paljon osia että ajoneuvo joudutaan näiden toimenpiteiden johdosta verottamaan uudelleen autoverolain 3§:ssä tarkoitetulla tavalla, verovelvollinen on korjauksen tilannut ajoneuvon omistaja. Korjaamon pitää ilmoittaa ajoneuvon rekisteriin merkitylle omistajalle ennen korjaustyön aloittamista tai jatkamista, jos ajoneuvon osien vaihtamisesta voi korjaamon käsityksen mukaan seurata edellä mainitun ajoneuvoon tehdyt aikaisemmat osien vaihdot.

      TYÖTILAUKSEN MUUTTAMINEN JA LISÄTYÖT
      Jos korjausta suorittaessa ilmenee tarvetta tehdä tilaukseen kuulumattomia lisätöitä, tulee korjaamon saada niihin asiakkaan lupa. Korjaamon tulee lupaa kysyessään ilmoittaa , aiheuttaako lisätöiden lykkääminen vaaraa asiakkaan terveydelle tai omaisuudelle. Jos asiakkaaseen ei ole saatu yhteyttä työn laatuun ja laajuuteen nähden kohtuullisessa ajassa lisätöistä sopimista varten, korjaamo saa tehdä vain vähäisiä ja tarpeellisia tilaukseen kuulumattomia lisätöitä. Lisätöiden kustannukset saavat olla enintään 15 prosenttia työtilaukseen merkitystä kiinteästä hinnasta tai hinta-arviosta, kuitenkin enintään 1.000 markkaa (168,19 euroa). Työtilaukseen merkittyä enimmäishintaa korjaamo ei saa ylittää, ellei se osoita muuta sovitun. Asiakas voi muuttaa tai perua työtilauksen ennen työn valmistumista. Korjaamo veloittaa tällöin asiakasta ennen peruutusta tehdystä työstä, käyttämistään varaosista ja tarvikkeista sekä muista näiden ehtojen mukaisesti kustannuksista, joita se ei ole voinut välttää. Korjaamon perimä hinta ei kuitenkaan saa ylittää korjauksen hintaa.

      HINTATIEDOT
      Korjaamon hinnoitteluperusteet ovat nähtävissä korjaamon asiakastiloissa hintamerkintäasetuksen (9/89) edellyttämällä tavalla. Korjaamon ilmoittama hinta voi olla hinta-arvio, enimmäis- tai kiinteä hinta. Korjaamo ei saa ylittää antamaansa hinta-arviota mahdolliset lisätyöt mukaan lukien enemmällä kuin 15 prosentilla, tällöinkin enintään 1.000 markalla (168,19 eurolla), ellei korjaamo osoita muusta sovitun. Hinta-arvio on voimassa yhden kuukauden, ellei muusta sovita. Hinta-arvio ei sido korjaamoa, mikäli ajoneuvon kunnossa on hinta-arvion antamisen jälkeen tapahtunut olennaisia muutoksia ennen korjaustyön aloittamista.

      Jos korjaukselle sovitaan koko korjaustyön kattava enimmäishinta, ei korjaamo saa ylittää sovittua enimmäishintaa. Korjaamo voi antaa puhelimitse tai suullisesti arvion korjauskustannuksista ilman että vikaa korjaamon toimesta tarkemmin selvitetään. Tällainen suuntaa antava hintatieto ei sido korjaamoa ja tästä seikasta on ilmoitettava asiakkaalle. Korjaamon ilmoittamasta hintatiedosta tulee aina ilmetä, kattaako annettu hintatieto koko korjauksen vai ainoastaan korjauksen tietyn osan kuten esimerkiksi työn tai varaosien osuuden. Korjaamo laskuttaa asiakasta tilatuista ja tehdyistä korjaustöistä, varaosista, tarvikkeista ja alihankintatöistä sekä muista työtilaukseen liittyvistä tarpeellisista toimista. Laskussa eritellään työsuoritukset työkohteittain sekä ilmoitetaan muut kustannuksia aiheuttaneet toimet. Varaosat ja tarvikkeet eritellään laskussa yksikköhinnoittain, jos ne eivät sisälly työkohteiden hintoihin. Vähäiset varaosat ja tarvikkeet voidaan laskuttaa erittelemättä.

      Jos asiakkaan kanssa sovitaan hinta-arvion laatimisesta, korjaamo voi laskuttaa asiakasta vain, jos asiasta erikseen sovitaan.

      MAKSUEHDOT
      Asiakas maksaa laskun käteisellä työn kohteen luovutuksen yhteydessä, ellei muusta maksutavasta ole työtilausta tehtäessä sovittu. Korjaamo perii viivästyskorkoa erääntyneistä ja myöhästyneistä suorituksesta korkolain (633/82) mukaisesti. Korjaamo voi kieltäytyä luovuttamasta työn kohdetta asiakkaalle, ellei korjauslaskua makseta luovutuksen yhteydessä.

      Sovittaessa korjaamo voi luovuttaa työn kohteen vakuutta vastaan. Korjaamon oikeudesta myydä työn kohde on säädetty laissa elinkeinoharjoittajan oikeudesta myydä noutamatta jätetty esine (688/88). Asiakkaalla on oikeus pidättäytyä maksamasta virheellisesti suoritettua korjausta, kunnes virhe on korjaamon toimesta tai kustannuksella poistettu.

      Asiakas ei voi kuitenkaan voi pidättää suurempaa rahamäärää kuin mihin hänellä virheen johdosta on oikeus.

      Kuluttaja-asiakkaalla on myös oikeus saada työn kohde haltuunsa asettamalla riittävän vakuuden.

      VAKUUTUSYHTIÖN LASKUUN TEHTÄVÄT KORJAUKSET
      Ellei toisin sovita, vakuutusyhtiön laskuun tehtävissä korjauksissa työtilaus laaditaan aina korjaamon ja asiakkaan välillä. Sovittaessa korjaamo teettää asiakkaan puolesta ao. vakuutusyhtiöillä vahinkotarkastuksen vaurioiden ja korjaustavan määrittämiseksi. Korjaamo hankkii sovittaessa vakuutusyhtiöltä laskutusluvan.

      Luvan saatuaan korjaamo laskuttaa korjauskustannukset asiakkaan sijasta suoraan vakuutusyhtiöltä. Asiakas on velvollinen maksamaan korjaamolle sovituilla maksuehdoilla sen osan korjauslaskusta, jota vakuutusyhtiö ei korvaa.

      TOIMITUSAIKA
      Työ tehdään sovitussa ajassa. Mikäli työtä ei saada valmiiksi sovittuna aikana, korjaamo ilmoittaa viivästyksestä ja sopii uudesta toimitusajasta. Jos työn valmistumisaikaa ei ole sovittu, työ tehdään korjauksen laatuun ja laajuuteen nähden kohtuullisessa ajassa. Asiakkaan oikeus saada vahingonkorvausta viivästyksen johdosta määräytyy kohdan 15 mukaisesti.

      TYÖN KOHTEEN VASTAANOTTAMINEN JA LUOVUTTAMINE
      Työn kohde vastaanotetaan ja luovutetaan korjaamon aukioloaikana. Tällöin katsotaan työn kohteena olevan ajoneuvon vastaanottaminen korjaamolle ja sen luovuttaminen asiakkaalle tapahtuneeksi avaimien luovuttamisella korjaamon edustajan ja asiakkaan välillä.

      Korjaamo vastaa siitä, että työn kohdetta säilytetään huolellisesti vastaanottoajankohdasta luovutushetkeen. korjaamo vastaa työn kohteen katoamisesta tai vahingoittamisesta, ellei se osoita toimineensa huolellisesti.

      Korjaamon aukioloajan ulkopuolella tapahtuvat luovutukset korjaamolle ja korjaamolta tehdään asiakkaan vastuulla, ellei muusta ole sovittu.

      Korjaamo ei vastaa ajoneuvoon jätetyistä irtaimista esineistä, ellei niiden säilyttämisestä ole sovittu.

      SÄILYTYSMAKSU
      Korjaamolla on oikeus periä säilytysmaksua, ellei asiakas nouda kohdetta neljän vuorokauden kuluessa siitä, kun se sopimuksen mukaan on valmis luovutettavaksi. Säilytyksestä perittävät maksut on pidettävä nähtävänä korjaamon asiakastiloissa.

      TAKUU
      Ellei työtilauksessa muuta sovita, antaa korjaamo työstään takuun, joka on voimassa työn valmistumispäivästä lukien kuusi kuukautta tai 15.000 kilometriä riippuen siitä, kumpi mainituista rajoista ensin saavutetaan. Korjaamon takuu koskee myös korjaamon käyttämän alihankkijan työtä, tämän asentamia varaosia tai käyttämiä materiaaleja. Korjaamo sitoutuu takuun voimassaoloaikana omalla kustannuksellaan korjaamaan työssään, asentamissaan varaosissa tai käyttämissään materiaaleissa ilmenevät virheet. Korjaamo ei ole vastuussa, jos se saattaa todennäköiseksi, että virhe johtuu asiakkaan syyksi laskettavasta seikasta, tapaturmasta tai ulkopuolisen aiheuttamasta vauriosta, taikka siitä, että asiakas on laiminlyönyt ajoneuvon asianmukaisen hoidon. Korjaamon takuu ei koske säätöjä eikä työn kohteen normaalia kulumista.

      Korjaamon takuu ei koske asiakkaalle tuomia varaosia niiden asennusta lukuunottamatta eikä väliaikaista korjausta tai korjausta, joka tehdään asiakkaan vaatimuksesta hyvää korjaustapaa noudattamatta.

      Takuuehdoilla ei rajoiteta asiakkaalle lain mukaan kuuluvaa oikeutta vedota korjauksessa olevaan virheeseen.

      MAALAUSTYÖN JA –TAKUUN ERITYISEHDOT
      Ellei työtilauksessa muuta sovita, korjaamo antaa maalaustyöstä 12 kuukauden maalaustakuun. Edellä 11. kohdassa olevat takuuehdot koskevat soveltuvin osin myös maalaustakuuta. Maalaustakuu ei ulotu vaurioihin, jotka johtuvat ulkoisista vahingoista, kuten esim. kiveniskuista, ilman epäpuhtauksista tai muista vastaavista syistä. Maalaustakuu ei koske korin osien liitoskohtien välistä alkanutta ruostumista, jota ei liitoksia avaamatta ole mahdollista todeta. Maalaustakuu ei koske maalauksia, joissa ajoneuvon osiin on aikaisemmin tehty korjaus- ja maalaustöitä sellaisia menetelmiä käyttäen, jotka ovat vahingoittaneet maalausta ja joita ei maalauksen aikana ole voitu havaita. Maalaustyön värisävyn vähäinen poikkeaminen alkuperäiseen maalaukseen nähden on sallittu, jos poikkeama päivänvalossa tarkasteltuna ei ole ajoneuvon tavanomaisessa käytössä haitallisesti näkyvä.



      Korjaamo voi rajoittaa:

      takuuta maalauksissa, joissa asiakas on tehnyt pohjustustyöt, toimittanut omat maalausmateriaalit tai asettanut maalaamolle tämän normaaleista työmenetelmistä poikkeavia vaatimuksia.
      takuuta maalauksissa pintoihin, joissa on syviä ruoste- tai muita vastaavia syöpymisvaurioita.
      takuuta maalauksissa, jotka tehdään muovi- ja kumiosiin, joiden materiaalia se ei voi kohtuudella tunnistaa. Korjaamo ilmoittaa asiakkaalle kaikista asettamistaan rajoituksista työtilausta tehtäessä tai viimeistään rajoituksen aiheen ilmetessä.
      TAKUUSEEN KUULUMATTOMAT VIRHEET
      Korjaamo poistaa takuuseen kuulumattomat tai takuuajan päättymisen jälkeen ilmenneet virheet asiakasta veloittamatta, jos asiakas näyttää virheen johtuneen korjausyöstä tai virheellisestä varaosasta.

      VIRHEILMOITUS JA VIRHEEN KORJAAMINEN
      Asiakkaan tulee ilmoittaa korjaamolle havaitsemastaan virheestä ja vaati virheen oikaisua viivytyksettä, normaalisti kahdeksan vuorokauden kuluessa siitä, kun hän havaitsi virheen tai hänen olisi pitänyt se havaita. Jos ajoneuvo on virheen ilmetessä ja vaatiessa korjausta toisella paikkakunnalla, tulee asiakkaan ottaa yhteys työn suorittaneeseen korjaamoon sopiakseen virheen korjaamisesta. Virheen korjaamisen tulee tapahtua kohtuullisessa ajassa siitä, kun asiakas ilmoitti virheestä viipymättä tarjoutuu tekemään sen.

      Korjaamo ei korvaa toisessa korjaamossa tehtyä työtä jos asiakas ei ole ottanut yhteyttä korjaamoon, paitsi jos yhteydenotto on estynyt juhlapyhien, viikonlopun tai muiden vastaavien syiden vuoksi, eikä korjausta voida lykätä aiheuttamatta asiakkaalle kohtuutonta haittaa. Korjaamo ei ole velvollinen oikaisemaan virhettä, jos siitä aiheutuisi sille virheeseen nähden kohtuuttomia kustannuksia tai kohtuutonta haittaa. Asiakkaalla on tällöin oikeus saada virheen laatua vastaava hyvitys. Jollei virhettä voida korjata tai sitä ei tehdä kohtuullisessa ajassa siitä, kun asiakas ilmoitti virheestä, on asiakkaalla oikeus saada hinnanalennusta tai virheen korjautetuksi muualla työn suorittaneen korjaamon kustannuksella.

      ASIAKKAAN OIKEUS VAHINGONKORVAUKSEEN VIRHEEN TAI VIIVÄSTYKSEN JOHDOSTA
      Jos työ ei ole valmistunut työtilauksesta tai myöhemminkään sovitussa ajassa tai jos työ on tehty virheellisesti, on kuluttaja-asiakkaalle korvattava viivästyksestä tai virheestä aiheutunut välitön vahinko kuluttajansuojalain 5 ja 8 luvun mukaisesti.

      Kuluttaja-asiakkaalla on oikeus saada korvausta myös korjauksen viivästymisen tai virheellisen korjauksen aiheuttamista välillisistä vahingoista kuluttajasuojalain 5 ja 8 luvun mukaisesti, mikäli viivästys tai virhe johtuu korjaamon puolella olevasta huolimattomuudesta.

      Jos viivästys aiheutuu korjaamosta riippumattomista syistä kuten työnseisauksesta, veden ja energian jakelun katkeamisesta, varaosien hankinnan mahdottomuudesta tai muusta korjaamon vaikutusmahdollisuuksien ulkopuolella olevasta esteestä, ei korjaamo ole vahingonkorvausvastuussa.

      Korjaamon viivästyksen aiheuttama vahinko korvataan liikennevahinkolautakunnan soveltamien seisonta-ajan korvausten mukaisesti, ellei muusta korvaustavasta osapuolten kesken sovita. Jos korjaamo antaa asiakkaan käyttöön sijaisauton, ei asiakkaalla ole oikeutta saada korvausta ajoneuvon käyttöhyödyn menetyksestä. Muiden kuin kuluttaja-asiakkaiden osalta korjaamon vastuu rajoittuu virheen oikaisuun tai virheen laatua vastaavaan hinnanalennukseen. Asiakas on velvollinen toimimaan siten, etteivät viivästyksen tai virheen aiheuttamat vahingot aiheettomasti lisäänny.

      ERIMIELISYYKSIEN RATKAISEMINEN
      Jos erimielisyyksiä ei voida ratkaista osapuolten välisillä neuvotteluilla, kuluttaja-asiakas voi saattaa asian kuluttajavalituslautakunnan käsiteltäväksi.

      Jos erimielisyydet ratkaistaan tuomioistuimessa, kanne voidaan nostaa myös kuluttajan kotipaikkakunnan yleisessä alioikeudessa.



      AUTOALAN KULUTTAJANEUVOTTELUKUNTA

      (AUNE)



      Autoalan Keskusliito ry Autoliitto ry

      Autotuojat ry

      ( etusivulle )

    • vänkääjä

      Aivan. Oma asiakas ryhmänsä on sekin joka väittää, että korjauksen aikana on tullut jokin uusi vika, mitä ennen korjaamolle tuloa ei ole ollutkaan !
      Yrittää kusettaa samaan rahaa tehtävän myös muita korjauksia.
      Tyyliin; Jos korjausta on tehty auton etupäässä, niin nää väittää silmät kirkkaina et takapuskuriin on tullut vikaa jne. !!!

      • sattui

        kerran näin,auto tuli sen takia että moottorivalo paloi kojelaudassa,no minä luin vikamuistin ja siellä oli sähköisestä termostaatista hetk.vika.No se kerrottiin asiakkaalle siitäkös se asiakas metelin nosti(autoon oli meilä laitettu säteilylämmitin öljypohjaan ja sekin oli toisella puolen moottoria missä anturi) hirveä huuto te olette särkeneet sen kun laitoitte lämmitintä te olette korvausvelvollisia piste.No siinä kerrottiin että autoon on asennettu säteilylämmitin ja siinä toimenpiteessä ei ole tarvinnut koskea jäähdytysjärjestelmään eikä vastuksen johtoja ole vedetty anturin puolelta.Asiakas meni punaiseksi ja ei puhunut mitään halusi vain auton äkkiä pihalle,lähti korjaamolta kaasu pohjassa pois,tuskin näkyy sitä tyyppiä enää meillä. :) taisi olla asemalle jäänyt tapaus


      • Yksityisyrittäjä
        sattui kirjoitti:

        kerran näin,auto tuli sen takia että moottorivalo paloi kojelaudassa,no minä luin vikamuistin ja siellä oli sähköisestä termostaatista hetk.vika.No se kerrottiin asiakkaalle siitäkös se asiakas metelin nosti(autoon oli meilä laitettu säteilylämmitin öljypohjaan ja sekin oli toisella puolen moottoria missä anturi) hirveä huuto te olette särkeneet sen kun laitoitte lämmitintä te olette korvausvelvollisia piste.No siinä kerrottiin että autoon on asennettu säteilylämmitin ja siinä toimenpiteessä ei ole tarvinnut koskea jäähdytysjärjestelmään eikä vastuksen johtoja ole vedetty anturin puolelta.Asiakas meni punaiseksi ja ei puhunut mitään halusi vain auton äkkiä pihalle,lähti korjaamolta kaasu pohjassa pois,tuskin näkyy sitä tyyppiä enää meillä. :) taisi olla asemalle jäänyt tapaus

        Tuo todellisuus.Kyllä ollaan vaatimassa ja vittuilemassa.Esim.naapuri pajassa oli kerran renkaanvaihtotyö kesäkummit talvimalliksi,no asiakas haki auton ja tuli puolen tunnin kuluttua vinkumaan helmalevikkeessä olevasta rutusta/naarmusta.Naapuri ihmetteli ja itse katsoin myös samaista jälkeä,v..tu kuivuneet kurat päällä sekä aivan selkeästi sivusuunnasta tullut.Ilmeisesti asiakas hieronut sen johonkin kiveen tms.korokkeeseen.Auto nostettiin vaihtotyön ajaksi ylös kaksipilarinosturilla,tassut asetetaan nostokohtiin helmojen alapuolelle.Oli varmaan asiakas saanut kavereilta vinkin,että käy sanomassa niin korjaavat.


      • maailmassa

        ei ole yhtään kusettavaa korjaamoa, sellaista joka laskuttaa tekemättömistä töistä ja vaihtamattomista osista. Ja korjaantumattomista vioista. Eivätkä maksata itse rikkomiaan osia asiakkaalla. Autonasentajalla on ollut huono päivä, ellei saa kahdeksasta tunnista kuudentoista tunnin laskutusta aikaiseksi.


      • Ei voi olla
        maailmassa kirjoitti:

        ei ole yhtään kusettavaa korjaamoa, sellaista joka laskuttaa tekemättömistä töistä ja vaihtamattomista osista. Ja korjaantumattomista vioista. Eivätkä maksata itse rikkomiaan osia asiakkaalla. Autonasentajalla on ollut huono päivä, ellei saa kahdeksasta tunnista kuudentoista tunnin laskutusta aikaiseksi.

        Mainitunlaiset korjaamot ovat niitä "vuoden yrittäjiä", -ehkä kahden.


    • eivät kirjaa ylös.

      Ei mene viesti kassalta autohalliin. Jos ei tietokoneella mene, ANNAN NYT AUTOKORJAAMOILLE KULLANARVOISEN VIHJEEN: KIRJOITTAKAA LAPULLE JA TEIPATKAA LAPPU VIRTA-AVAIMEEN. VIRTA-AVAIN MENEE AINA KORJAUSHALLIN PUOLELLE.
      Vihje on vapaasti käytettävissä. En ole patentoinut sitä.

      • rupiikki

        tässä kun tuntuu olevan kaikki jonkinlaisia autoasentajia niin kertokaa mulle kuinka kauan merkkilliikkeessä pitäisi kestää vian etsiminen???ja niinkin yksinkertainen että auto ei reagoi kaasuun ja kierrokset tippuu kuuteensataan.mikä on kohtuullinen aika?minusta 15 tuntia on jo asentajien kouluttamista asiakkaan rahoilla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2559
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      37
      1557
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1473
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1353
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1194
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      25
      1134
    Aihe