Tyhmä kun olen niin kysyisin että sotkeeko webaston käyttö ajotietokoneen kulutusnäyttöä?
webasto ja ajotietokone
Ruudinkeksijä
2505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joskus mietin itsekin näkyykö tai vaikuttaako Webaston kulutus ajotietokoneen polttoainekulutuslukemiin. Ainakaan se ei sotke keskikulutuslukemia.
Itse asiassa Webasto vie n 0,4 l/h, ½ tunnin lämmitys siis 0,2 l. Kun ajelee tunnin kulutus lähentelee 8 litraa. Joten lopputuloksena Webaston kulutusosuus on pienempi kuin ajotietokoneen näytön virhe.
Webeaston Eberin kuluttama löpömäärä ei näy ajotietokoneen l/100km luvuissa ollenkaan. Ko. lukema perustuu ruiskutusjärjestelmän mittaamaan polttoainemäärään ja webastollehan menee tankista oma putkensa. Jäljellä oleviin kilsoihin se toki vaikuttaa teoreettisesti sen mukaan miten paljon tankissa on ja mitä vauhtia sitä kuluu koneen syömänä, lukema sitten korjaantuu sitä mukaa kun tankista menovesi vähenee lämppärin polttamana. Mutta niinkuin todettua, lukeman virhemarginaali on usein suurempi.