Triumph Thunderbird

melkein 50v ja 120 kg

Kolmekymmentä vuotta sitten jäi moottoripyöraharrastus niin sanotusti vaiheeseen ja asia on alkanut jälleen kiinnostamaan.

Olen vähän katsastellut kyseistä pyörää. Onko kellään kokemusta Triumph Thunderbirdistä? (900 cc, 3-syl., 4-t, vesij.) Aikoinaan Trumpat olivat hieman vanhahtavia ja niitä sai olla yhtenään korjaamassa. Miten on tämän päivän trumpat, kestääkö ne ja millaisia ajettavia ne ovat. Sopiiko ko. pyörä kokonsa ja tehonsa puolesta nimimerkin raameihin? Nyt on sen verran ikää jo karttunut että enää ei kiinnostus riitä pyörän ruuvaamiseen vaan olisi tarkoiotus nautiskella ajamisesta.

16

12297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rocket 3

      Olis sellanen "ylimääräinen" myytävänä, vm -96 ,35 tkm, hyväkuntoinen, ja edullinen,lähetä yv: [email protected]

    • Sopii erinomaisesti

      Ja on tyylikäs pyörä. Vääntävä kone upealla soundilla , eikä mikään yliviritetty räikkä. Aitoa rautaa , liikennevalotkin vaihtuu kun tunnistinlenkkiin ajaa. Halpa vakuutus kun painoa on mutta tehoa vain 70hv. (vääntö korvaa tehon).

    • Mp-mies

      OSTA IHMEESSÄ ! Pitää arvonsa. Kiva ajaa.Minulla
      Thunderbird Sport. 83HP. Vääntää ja vetää.Hieno ajaa,hyvät jarrut.Aiempaa kokemusta Japseista.Triumph hakkaa ne mennen tullen. Laadukas tekniikka.

      • Melkein 50v

        Ostin jo ja pätkääkään en ole katunut! Katselin japseja ja totesin ettei niissä ole mitään minulle. Trumppa säväytti!
        Nyt vain odottelen kevättä, tosin tallissa on tullut vietettyä tavallista enemmän aikaa...


      • Adventure_with_explorer
        Melkein 50v kirjoitti:

        Ostin jo ja pätkääkään en ole katunut! Katselin japseja ja totesin ettei niissä ole mitään minulle. Trumppa säväytti!
        Nyt vain odottelen kevättä, tosin tallissa on tullut vietettyä tavallista enemmän aikaa...

        Onneksi olkoon, hyvä valinta, ajelin Legendillä lähemmäksi 60 tuhatta, ilman muita ongelmia kuin yksi sytytyspuola, piti vaihtaa. Silloinkaan en jäänyt tienpäälle...Nyt on Explorer alla ja samat kokemukset laadusta.


    • Juukato1236

      No miten pyörä käy pidemmälle kuskille. Onko polvet suussa?

      • koeajaja...

        Messuilla, liikkeissä ja Bonnevillea koeajoilla kokeilleena sekä 190cm pitkän työkaverin America-kokemuksilla väitän, että retro-Triumpheissa yhdessäkään ei ole polvet suussa-tunnelma. Leppoisa ajoasento on vakiona Triumphissa sillä niiden suunnittelu lähtee siitä.


    • KuuTeeÄmm

      Thunderbird sport näyttää aika makealta. Itsellä olisi ajatuksena Cafe Racer tyyppinen laitos ja tässä puntaroinut, jos ostaisi thunderin ja siittä sitten....

      En ole vielä ehtinyt syvällisemmin tutkia tekniikkaa, mutta Raceriin laittaisi mielummin takaiskarit sivuille, jotta saisi vanhahtavaa näköä tai sitten pitäisi kehitellä sopusointuun vanhaa ja uutta...

    • bemaristiqqq

      Tuo thunderbird triple säilyttää ainakin jälleenmyyntiarvonsa aika kivasti, paremmin kuin esim. HD sporat tai vastaavat. Eipä noita paljon myynnissäkään ole, yhden käden sormilla saa laskea.

    • TrumppaKurko

      Säilyttää, säilyttää arvonsa. Vähän niin kuin persialaiset matot. Mutta ei niitä kukaan osta sillä kuvitteellisella ns. oikealla arvolla, eikä edes millään hinnalla. Koiranalustaksi minullakin laitettu "aitoja, arvonsa säilyttäviä iranilaisia mattoja".

      Onko kellään mitään ennakkokäsitystä uudesta Bonnevillestä T120? 1200cc, elektroniikkaa, kaunis pyörä. Talvella kaupoille, jos kaikki on kohdillaan.

    • Masterbuil

      Trumppi on mielenkiintoinen laite, mutta kestääkö se. Yhdesssä viestissä joku kirjoitti että 3-syl tikerissä oli lohko korkannut?, onko tämä yleistä?? Entä mikä tämä made in thailand juttu on????
      Kertokaa onko 2-Syl parempi(Bonneville) parempi???

      • Legendaäelossa

        Ei ole yleistä, eikä Thaimaassa tehdyissä Triumpeissa ole mitään eroa Englannissa valmistettuihin nähden laadussa, siis.
        2 tai 3 yhtä hyviä ei ole isompia murheita kuulunut Bonnevilleistakaan, tosin kolmosista on uudella Triumphilla pdempi kokemus.
        Tietoa löytyy netistä, englanniksi, kun niitä lukee, niin kannattaa muistaa, että enemmistöllä, heillä joilla ei ongelmia ole ei ole "syytä" kirjoitella foorumeilla pyörän vioista heh


      • Jutustelija1
        Legendaäelossa kirjoitti:

        Ei ole yleistä, eikä Thaimaassa tehdyissä Triumpeissa ole mitään eroa Englannissa valmistettuihin nähden laadussa, siis.
        2 tai 3 yhtä hyviä ei ole isompia murheita kuulunut Bonnevilleistakaan, tosin kolmosista on uudella Triumphilla pdempi kokemus.
        Tietoa löytyy netistä, englanniksi, kun niitä lukee, niin kannattaa muistaa, että enemmistöllä, heillä joilla ei ongelmia ole ei ole "syytä" kirjoitella foorumeilla pyörän vioista heh

        Joo kyllä yleensä siinä vaiheessa foorumeille lähdetään kun tyyppivika on iskenyt ja ennen sitä monikaan ei välttämättä edes tiennyt sellaista olevan.

        Eli eivät he joilla kaikki on hyvin siellä foorumeilla pyöri vaan ajavat minkä ehtivät.


    • Oldmotort

      Katselin, että Thunderbirdissä (900) ei ole kuin monoiskari? Onko tämä sama laitos kun muut sen ajan 900cc Trunpat

    • Eloise

      Elääkö Legenda?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      195
      1496
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1258
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      50
      988
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      940
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      853
    6. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      840
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      56
      832
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      814
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      810
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      32
      745
    Aihe