ELÄMÄÄ?
MITEN VITUSSA TÄMÄ PALSTA VOI AINA OLLA NÄIN VITUN AKTIIVINEN, AKTIIVISEMPI KUIN PK-SEUDUN KAUPUNGIT, TURKU JA TAMPERE YHTEENSÄ!
MITEN VITUSSA TÄMÄ PALSTA VOI AINA OLLA NÄIN VITUN AKTIIVINEN, AKTIIVISEMPI KUIN PK-SEUDUN KAUPUNGIT, TURKU JA TAMPERE YHTEENSÄ!
Vastaukset 34
Vanhimmat
huutaminen ja anna maalaisten olla rauhassa. Meillä on tärkeät jorinat kesken. Kuuntele ja poi, mutta älä huuda enään.
EI KESTÄ KUIN 5 MINUUTTIA NIIN TULEE VASTAUS!
ei tarvitse HUUTAA. Me ei olla kuulovammaisia - ainakaan kaikki.
AKTI!!!!
VITUN RUNKKARI-APINA!!!!
NAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!
KYLLÄPÄ HELEPOTTI PERSKELEEEEEEEEEEEEEESSSS!!!
täysin nurinperin. Kuolleet ei paljoa nettiin kirjoittele. En ainakaan itse ole kertaakaan nähny.
sulla tuosta "haapavesi asukas" = ?
Miten se ihan oikeesti sanotaan? Ite kun en oo "haapaveteläinen" minäkään.
ollaan . Siis haapavetisillä on vaan toisia enemmän asiaa ja ei voi verratakkaan mihinkään Turkuun tai muuhun siirkaupunkiin.
oikea muoto on haapavetinen, mutta tiedän että Nykysuomemsanakirja on varmaan toista mieltä. Aloituksen tekijän taivutusta en ole koskaan kuullut.
Suomenkieli on ihmeellinen.
haapavetinen.
yhtaikaa, mitä nyt Jussi veti vastauksensa pois.
se Nykysuomensanakirja on? Haluaisin tietää miten se oikeesti taivutetaan. Kerro!
kyseistä opusta, mutta muistelen ettei se ollut meidän linjoilla. En lähde nyt arvailemaan kun en muista.
Minusta vain tuntuu, etten halua ainakaan asua Haapavetelässä.
kun minä veteläisiksi teitä puhuttelin?
haapaveteläinen.
VETELIÄ olla.
"Pistämpä tähän aloitteen, johon"
me mistään Haapavetelästä olla kotoisin. Mitenhän se mahtais taipua, jos kunta ois Haapavetelä? Käviskö niin kuin Kauppiselle vitsissä, kun muutti savoon ruvettiin=ryhdyttiin nimittämään Kuappiseksi.. muutti nimensä Kuappiseksi tuli Kaappinen jne. suurin piirtein näin.
Eikä ole. Kielitoimiston kanta on se, mikä käytäntö paikkakunnalla.
Kuten esim. Kempleellä/Kempeleessä
Täälä tosiaan käytetään muotoa haapavetinen
mitään haittaa ole,sillä minua on tällä palstalla haukuttu veteläksi.Ne kahvit mitkä olen kerran luvannut,niin ne tulet saamaan.
No ei kai se siitä riipu. Mutta olen kyllä huomannut, että esim. Helsingin palstalla on erikoisen hiljaista verrattuna tähän. Mutta ei kai se ole huono asia, eikös tämä keskustelua varten ole luotukin.
Muistelen, että aikoinaan tohtori Matti Hako sanoi, että paikkakunnan nimet kirjoitetaan ja taivutetaan sen mukaan, mikä on ko. paikkakunnalla käytössä.
Esim. Kempeleessä (ei: Kempeleellä).
tyytyväisiä haapavetisiä. Jes.
Me olemme siis edelleen haapavetisiä. Hyvä niin.
SIELLÄ ETELÄSSÄ ON KYLLÄ HIRVEÄN VIKSUA SAKKIA, EIHÄN TEILTÄ VOI ODOTTAAKKAAN TÄLLAISEEN KIRJOTTELUUN PALJON KUN ETTE OSAA KUIN HUUTAAA!
itsekin!
TORVI KUULEE!
muuta sinäkin H-vetelään.
Täällä ei vetelät lopu.
Palstan vilkkaus johtuu erittäin ymmärtäväisestä sivun valvojasta. Sinunkin ketjusi näkyy täällä edelleen, muualla olisi jo poistunut parin viestin jälkeen.
Ja tojistaahan tämä haapavetisten huumorintajustaki. Lähtevät sinunkin leikkiis mukaan, kun venyttelet elintä.
Kunhan puhuin paskaa, Haapavedellä on vaan niin paljon työttömiä yms. mukatyöllistettyjä tyhjäntoimittajia. Kunta on näille kaikille kustantanut netin ajankuluksi vain, siitä tämä suosio.
ja töissäkin käyn, mutta täällä on tosi vilkasta tämä keskustelu. Uskon, että täällä käy paljon muitakin ulkopaikkakuntalaisia. Ei kai se ole kiellettyä? Anteeksi vaan, että teitä haapaveteläisiksi kutsuin. Nyt tiedän, että ootte haapavetisiä.
sivistystä, kun muistaa vaan olla tuntosarvet ylhäällä.
kovin analyyttiseen ajatteluun. Isommissa kaupungeissa ihmiset keskustelevat aihekohtaisesti tai erilaisten intressipiirien puitteissa paikkakuntariippumattomasti. Pienellä paikkakunnalla keskustelun yhdistäväksi tekijäksi riittää kyseinen pieni paikkakunta, jolla foorumilla lähes kaikki kynnelle kykenevät keskustelevat aiheesta kun aiheesta. Siksi tilanne näyttää siltä kuin näyttää!