Tämän foorumin

messuilla kävijöistä hyötyi vain metrilakun myyjät.

X-40, snadi pettymys ahtaan toiletin kanssa, 37:ssa jo asiallinen tila, 35:ssa vain yksi komero 40 x 50 cm varusteille, siis ihan puhtaasti duunattu vain isompien kiusaamiseen, 34:nen tulossa joka perustuu samaan runkoon mutta perä kiinni.
101184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

selvisi, että BB on ollut myymässä metrilakua messuilla !

Äänestä

Ja sekin fadu, jolta lakuni ostin, koki tulleensa häirityksi kun oli jotain asiaa på svenska med sin kompis kun tyrkytin lanttiani. Yhdessäkään veneessä en käynyt, varustepuoli kiinnosti kovasti. Jos joskus tulisi vastaan tilanne, että pitäisi luopua purjeveneestä (homeeton skandi), valintani mottorivenepuolelta olisi Anytec. Busterista on tullut lelu.

Äänestä

Tuskin vessan koko mikään kriteeri on. Ei ainakaan minulle. Hyvä vaan että pieni kusiputka, saa ainakin hyvin tukea seinistä. Ja tietenkin jää tilaa muulle hyödylliselle.

Äänestä
  • Kyllä se monelle lardiperseelle on kynnyskysymys.

    Äänestä

  • Olet oikeassa, pieni veski riittää. Jos on erillinen väljä suihkutila.

    Äänestä

  • varustelusta kirjoitti:

    Olet oikeassa, pieni veski riittää. Jos on erillinen väljä suihkutila.

    ja kiva olisi poreammekin

    Äänestä

  • varustelusta kirjoitti:

    Olet oikeassa, pieni veski riittää. Jos on erillinen väljä suihkutila.

    onhan siinä oltava suihku ja tila.

    Äänestä

  • Sir BB kirjoitti:

    onhan siinä oltava suihku ja tila.

    300 hunttia ei ole paljoa veneestä, paitsi jos puhut tuntiveloituksesta. Tuntihotelleista olen kuullut puhuttavan, mutta että veneitäkin samalla tavalla...

    Äänestä

X-Yachtsin kotisvuilta:

Hull design
Great attention is paid to designing smooth and harmonious hull lines; a stylish and fine entry; a relatively wider waterline beam than the X-35 One Design, to increase the hull stability and to locate the centre of buoyancy relatively further aft, to enable the sail plan to include an "under deck furler system"; as well as the heavy cruising oriented items, which often are located in the aft lockers.

Ei tolla tulevalla X-34:lla ole mitään tekemistä X-35:n rungon kanssa. Sama tiimi toki suunnittelemassa, mutta ihan eri linjat, evät, rungon/ruffin korkeus, sisustuksen lay-out, sitloda jne. jne.

Tässä vähän vertailua (X-34 / X-35):
Rungon pit. 10,36 / 10,61 m
Vesilinja 9,09 / 9,12 m
Leveys 3,40 / 3,27 m
Syväys 1,90 / 2,15 m
Paino 5.300 / 4.300 kg
Purjepinta-ala 76 / 74 m2
Spinnu 90 / 106 m2

X-34 tulee varmasti olemaan aika paljon kalliimpi kuin X-35,
painosta näkee, että kysymyksessä on oikeasti isompi vene kuin X-35. Veikkaisin lähtöhinnaksi ilman purjeita ja mittareita n. 160- 170 t EUR (vrt X-37 210 t EUR).

Pirun kalliita, paitsi niile, joilla on varaa maksaa hyvästä.

Äänestä
  • purjelaudassa on? veneen jalat alkaa nelosella mutta mieluummin siitä ylöspäin
    Jos olisin sefu siirtäisin surfboards osioon

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sir BB kirjoitti:

messuilla kävijöistä hyötyi vain metrilakun myyjät.

X-40, snadi pettymys ahtaan toiletin kanssa, 37:ssa jo asiallinen tila, 35:ssa vain yksi komero 40 x 50 cm varusteille, siis ihan puhtaasti duunattu vain isompien kiusaamiseen, 34:nen tulossa joka perustuu samaan runkoon mutta perä kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu