Bonnevillen kestävyys?

Hondaamiäs

Lyhyesti: olen vaihtamassa pyörääni(honda cbr 1000 vm 89) hiukan uudempaan/kalliinpaa. Mielessä zephyr 750 tai 1100 tai sit uusi/uudehko bonneville.Mites tuo bonnevillen kestävyys? onko osat paljon kallimpia kun esim jaappanilaisiin? Bonneville olis kyllä komee ja varmaan pitäisin sitä eläkeikään asti(20vuotta).

5

2752

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tero0

      Itse ostin viime kesäkuussa uuden bonneville t100 -05 pärrän. Muuten pyörä on kestänyt hvyvin mutta ekan 1000:n kilsan jälkeen huomasin että etujarrulevuy on mennyt kieroon. Kuulemma tyyppivika jonkun vuosikerran bonneissa ja speedmastereissa. Mutta takuu hoitaa uuden levyn..

    • kiihottaa

      kovasti myös itseänikin. Pyörässä on tiettyä tyyliä. Vaan vanhempana motoristina tulee mieleen kuuluisat englantilaiset sähkölaitteet 70 - 80 luvuilta, startti, laturi jne. Kertokaa uudempien versioiden omistajat onko näissä laitteissa tapahtunut kehitystä, ja jos, niin mihin suuntaan? Joko nykyversioissa on ruisku vai vieläkö sumutetaan kaasarin kautta?

      • Rautamutteri

        Meillä on tallissa yksi 2000-luvun bonneville.

        Voisinpa väittää, että tämä nykyinen versio on sähkölaitteiltaan ihan täysin nykyaikainen, eli sähköt toimii kun pitää, ja koneesta ei vuoda yhtään öljyä. Eli näiltä osin kokemukset -70 luvulta ei sovellu tähän aikaan.

        Bonnessa on kumminkin yksi sähköpuolen ongelma, ainakin meillä. Akku on selvästi alimitoitettu. Ongelma on se, että akkukoteloon mahtuu vain noin 9-10 Ah:n akku, jolloin sähköstä tulee kylmillä keleillä selvästi pulaa. Alamittainen akku ja aavistuksen kehno käynnistyvyys ovat alle 7 asteen säillä hankala yhdistelmä.

        Muutoin se on oikeinkin kiva moottoripyörä. Käynti on kyllä tosi upea, vetää komeasti ihan pieniltä kierroksilta lähtien.


    • Kosti

      Ittellä Bonne ollut yhden kesän, 12 tkm takana. Ei ongelmia, ainoastaan etujarrulevy takuuvaihtoon, kuulemma bonnessa yleistä. Helppo huoltaa ittekin, perushuolto n. 100 € osineen, 20 tkm venttiilisäätö myös edullinen.
      Bonne on tyylikäs ja kestävä peruspyörä. Matkapyöränäkin hyvä, ajoasento mukavan pysty.
      Pyörä pysyy mulla loppuiän vaikka rinnalle tulis toinen. Niin taitaa pysyä monella muullakin..

      • Jouko ja

        Joo, ei näitä käytettyinä ole juurikaan myytävänä. Kukaan ei halua luopua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1698
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1318
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      974
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      359
      930
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      827
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      765
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      666
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      625
    12. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      624
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 41
      541
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      52
      528
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      502
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      501
    18. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    19. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      498
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      491
    Aihe