Olen harkitsemassa G Woyagerin hankintaa (DSL). Esitteissä kerrotaan vakiona olevasta polttoainetoimisesta lämmittimestä, kuitenkin lisävarusteissa on Webasto ?? Eli kysymys .. miten se vakiona tuleva lämmitin toimii ja mitä se lämmittää ? Onko ajastinta yms ?
Millainen on Voyagerin pa-lämmitin
ehkäkohtavoyageristi
1486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vojan uusissa diesel-malleissa vakiona oleva polttoainelämmitin on merkiltään Webasto ja se toimii automaattisesti ajonaikaisena lisälämmittimenä (kuten monissa nykypäivän muissakin dieseleissä). Lisälämmittimen toimiessa mittaristossa palaa merkkivalo.
Kun hankkii lisävarusteena Webastoon ns. c-kitin (usein listoilla pelkkänä ajastimena mainittu), johon kuuluu ajastin, kiertopumppu ja tuulettimen ohjaus, niin lämmitintä voi käyttää ajastettuna sekä moottorin, että sisätilojen lämmittämiseen. Mielestäni tuo ajastinsetti on ehdoton varuste, toki sen käytössä pitää huomioida sitten akun kesto.