Mikä on sellainen nimi, joka saa niskakarvasi nousemaan ja kätesi puristumaan nykkiin? Mikä nimi tuo mieleen katkeria muistoja esim kouluajoilta?
Perusteluja olisi myös kiva kuulla, tyyliin "En voi sietää Kaarlo-nimeä, koska alakoulussa luokallani oli sen niminen inhottava kiusaajapoika" tai "En voi sietää Aune-nimeä, koska kaikissa työpaikoissani on ollut joku ilkeä Aune-niminen työpaikkakiusaaja" tai "En voi sietää nimeä Karla, koska isäni erosi äidistäni ollessani kahdeksanvuotias ja meni naimisiin motkottavan ja diivailevan Karla-nimisen naisen kanssa"
Perusteluja olisi myös kiva kuulla, tyyliin "En voi sietää Kaarlo-nimeä, koska alakoulussa luokallani oli sen niminen inhottava kiusaajapoika" tai "En voi sietää Aune-nimeä, koska kaikissa työpaikoissani on ollut joku ilkeä Aune-niminen työpaikkakiusaaja" tai "En voi sietää nimeä Karla, koska isäni erosi äidistäni ollessani kahdeksanvuotias ja meni naimisiin motkottavan ja diivailevan Karla-nimisen naisen kanssa"
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pojalle en antaisi nimeä Elmo. Muistan vieläkin rippikouluikäisenä kuulemani Elmo-"vitsit" jalattomasta ja kädettömästä Elmosta. Sai esim. lahjaksi pallon.
Sen jälkeen kuullessani nimen Elmo on kylmät väreet kulkeneet selkääni pitkin.
En pidä nimistä
Kia
Ronja
Pinja
Kia on nimi, joka on johdettu nimestä Hiskia/Hiskias. Ei ole minun mieleeni.
Ronja kuulostaa rumalta.
Pinja tarkoittaa mustamäntyä; ei mielestäni kaunis "merkitysnimi".
Heidi, mua on parikin Heidiä kiusannut peruskouluaikoina.
Irene nimestä, koska eräs Irene oli kiusannut minua. Nykyään nimi on minulle aivan neutraali.
En olisi voinut panna omille lapsilleni tai suositella lastenlapsille jotain kamalaa yhdistelmää kuten Anua, jos sukunimi olisi Saukko (vanha vitsi) tai esim Unelma Sirpaleena jne. Kyllähän niitä on muitakin. Myös sellaiset nimet, joilla on joissakin eurooppalaisissa kielissä jokin huono merkitys (esim Melena, ovat minusta epäonnistuneita.
Myös mulle Heidi on maailman ällöin nimi. Kaikki tuntemani Heidit on ällöttäviä tyyppejä.
hmm... No vanhahtavat kuten Pertti, Irma, Ylermi, Tellervo, Naima, Teija, Kirsti, Tyyne, Mailis ym...
Jotain tarkoittavat kuten Unelma, Hellin, Vilja, Inka, Aatos, Yrjö, Into...
Molemmille sopivat Kaino, Vieno...
80-90-lukujen muotinimet Jonna, Jenna, Janika, Kati, Jani, Tomi, Janne, Henna, Mari, Petra...
Sit nää ällönimet jotka kiusas ym... Anu, Anne, Mikko, Riikka, Miia, Sari...
Ällö missinimet Vanessa, Jasmin, Janita, Karita, Amanda, Vilhelmiina, Henriikka, Janette, Adalmiina...
Pojan nimestä väännetyt tytön nimet ja toisin päin Augusta, Alexa, Petriina, Marttiina, Severiina...
kalenterissa ainakin yksi nimi etten lapselleni voisi laittaa,laittelin tuossa nimittäin kalenteriin asioita ylös niin katselin samalla nimipäiviä ja tosiaan joka viikolla vuoden ajna on yksi nimi ainakin etten mielellään käyttäisi
mutta en selitä miksi
anne
juha
juuso
kimmo
kirsi
sari
mimmi
jyri
Nämä väkisinkeksityt nimet saa karvat nouseen pystyyn.
Samoin Teemu, Jere on ihan hirveimmästä päästä.
Tytöillä juuri rimpsut Jenna, Janna, Jonna..
nimeksi sellaista yökötystä kuin Pipsa! Puuttuu vain m-kirjain sopivasta kohtaa ja siinä meillä on naisen sukupuolielintä kuvaava sana.
Lisäksi tunnen tämän nimisen todella ilkeän ja pahansuovan ihmisen.
En koskaan voisi antaa tytölleni nimeä Melena! Mikä lääkärikielessä merkitsee veriripulia. Vanhempien tulisi ehdottomasti selvittää erikoisempien nimien taustat.