Onko tarkoitus, että ihmisen pitää elää tylsää ja rajoittunutta elämää, täynnä kieltäymyksiä, päästäkseen taivaaseen? Tältä vl-elämä tuntuu. Eikö olisi oikeampaa iloita tästä ainutkertaisesta elämästä, eikä tuhlata sitä miettimiseen, saanko tätä tehdä vai joudunko nyt helvettiin. Tietenkin pitää ottaa elämässään toiset ihmiset ja myös itsensä huomioon. En siis tarkoita mitään rellestystä. Elämä, maailma, ihmiset ovat monimuotoisia, Jumalan luomia. Eikö myös ihmisen kyky iloita ja keksiä uusia juttuja ole Jumalan luomaa. Ehkäpä luomistyö jatkuu koko ajan ihmisen kautta. (= keksinnöt, uudet harrastukset, uusi tieto..)Vl-elämässä tuntuu olevan vallalla ajatus, että jos joku keksii kysyä, onko jokin syntiä, pitää se varmuuden vuoksi määritellä synniksi, ettei vain taivastie olisi helpompi kulkea.
Ihmisen elämä
Sääntöviidakko=taivastie
191422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kaikessa lyhykaisyydessaan koko saannosto on tassa:
Rakasta Jumalaa yli kaiken ja lahimmaistasi niin kuin itseasi. Pane pois synti, josta omatuntosi Sinua nuhtelee. Kay Jumalan sanan kuulossa ja ela Jumalan lasten yhteydessa. Niinpa voit unohtaakin kaikki saannot.
---
Taman typistetyn saantolistan Mopin palstalla esitti nimimerkki Yedidrakov. Voisiko asiaa enaa selkeammin sanoa?
Sanoppas nyt Sointula, miksi vl-uskovaisen pitää taivaspaikan saadakseen kulkea raskaampi ja tuskaisempi taival kuin kenenkään toisen kristityn koko maailmassa? Tätähän sinä et voi kiistää, etteikö näin olisi ollut viimeiset 30-40 vuotta.
niin rohkenen kommentoida.
Laitoi tuohon alemmas Lutherin näkemyksen asiasta.
Mutta minä kyllä olen sitä mieltä itse, että lukuunottamatta ikäviä hoitokokousmuistoja, elämäni on ollut ihanaa, riemullista, vapaata ja mitäkaikkee.On ollut myös koettelemuksia, mutta niitähän on kaikilla. Jos mä kuuntelen omien lasten juttuja heidän kavereittensa perheistä, niin minusta tuntuu, että elämme "lintukodossa" verrattuna heidän elämäänsä. En silti koe olevani parempi kuin he, en ollenkaan , ei sinne päinkään. Haluaisin, että kaikilla maailman ihmisillä olisi hyvä olla, haluaisin että kaikilla olisi läheisiä, jotka heitä rakastaisivat. Haluaisin auttaa niitä joilla on vaikeaa...
Olen aina pitänyt sinua kirjautumattomana Sointulana. En ole edes epäillyt, ettetkö olisi.
Kysymykseni ei ollut kuitenkaan tarkoitettu henkilökohtaiseksi, joksi olit sen ehkä ymmärtänyt.
On hienoa, että olet kokenut elämäsi ihanaksi, riemulliseksi ja vapaaksi vaikka oletkin elänyt ahdasmielisessä uskonyhteisössä. Se on ehkä taitolaji, jonka olet onneksesi hallinnut. ;-)
Mitä sanoit toiveistasi, sen uskon ja osaltani myös niihin yhdyn.
Et kuitenkaan vastannut kysymykseeni, miksi yleisesti ottaen vl-uskovainen elää tiukempien säännösten alla kuin muut kristityt. Ei sinun ole tietenkään pakko vastata, koska luulin kysyväni Sointulalta.
oppi vanhurskauttamisesta ja syntien anteeksi saamisesta ole miksikaan muuttunut noiden mainitsemiesi 30... 40 vuoden aikana. Se on pysynyt koko ajan samana ja perin yksinkertaisena. Emme itse voi tehda mitaan autuutemme eteen. Siksi ei ole muuta mahdollisuutta kuin noyrtya armon kerjalaisen paikalle. Joka paiva - niin kuin mm. Luther korostaa.
Onhan tassa noidenkin vuosikymmenien aikana ollut monenlaista sahlinkia ja yksi ja toinen on mennyt harhaan ja 'kirkkaitakin tahtia on sammunut', mutta kuitenkin Jumalan lasten sydamessa on sinne lahjana saatu uskon liekki, jota eivat mitkaan ajalliset organisaatiot eivatka 'langenneet enkelitkaan' voi sielta vieda pois ja sammuttaa. Vain synti voi sen sammuttaa. Siksi on tarkeaa uskoa synnit anteeksi ja panna syntia pois. Jumala on luvannut olla niiden tykona, joilla on sarjetty ja noyra henki.
on jo puolix unessa, mikä sekaannus tähän nyt tulikaa? Sainko ansiotonta arvonnousua? Mielestäni -Soint- ja Sointula on yks ja sama henkilö. Meneekö viläki hullummaks?
No nyt yritän vastata sulle, jos osaan.
Mielestäni vl-liikkeeseen on 70-luvun selkkausten littymislahjana tullut omavanhurskauden oppia. Eli Armoevankeliumi on jäänyt taka-alalle ja on ruvettu korostamaan tekoja ja tekemättä jättämisiä. Lisäksi ne on nostettu armon ehdoksi.
Omavanhurskauden oppi on raskas. Se on toivotonta 'suorittamisuskoa'. Koko ajan pitaisi naytella olevansa parempi ja hurskaampi kuin sita onkaan. Uskomisen ilo, rauha ja vapaus ovat hukassa. Kristuksen sovitustyollekaan ei jaa mitaan sijaa.
Lisaksi omavanhurskaudessa on se valitettavan huono puoli, etta se ei pelasta.
"Armon voima meita kantaa..."
saastainen vaate Jumalan kasvojen edessä.
Se on monimutkaista uskoa, joka synnyyttää lakihenkeä. Tällaisen uskon omaava henkilö vaatii toisilta täydellisyyttä, vaikkakin itse saattaen elää synnissä.
-Soint- vaiko Sointula? Oletan, että on sama persoona.
Ymmärtääkseni -Soint- on kirjautumaton Sointula alias Lotris-j vai mikä se Mopin palstan Loordi nyt sitten olikaan. Tässa todisteeni: "Uskovaisten saantolista on TYNKA", kirj. -Soint-.
Olen tainnut joskus aikaisemminkin joutua toteamaan sinulle, että otappas sinustakin selvää. ;-)
Kiitos vastauksestasi, Sointula (-Soint-?)!
Sinulla on ehkä oikea asenne vl-uskoon, näin luulisin. Jos olisin oikea vl, saattaisin jopa ilmoittaa sinun olevan väärässä hengessä. ;-)
Niinhän se on kuin sanoit tuossa aiemmin, ettei oppi vanhurskauttamisesta ja syntien anteeksi saamisesta ole miksikaan muuttunut noiden mainitsemiesi 30... 40 vuoden aikana. Olen samaa mieltä, ettei se juurikaan ole tänä aikana muuttunut, mutta juuri silloin se muuttui.
Olen myöskin samaa mieltä tästä:
"Mielestäni vl-liikkeeseen on 70-luvun selkkausten littymislahjana tullut omavanhurskauden oppia. Eli Armoevankeliumi on jäänyt taka-alalle ja on ruvettu korostamaan tekoja ja tekemättä jättämisiä. Lisäksi ne on nostettu armon ehdoksi."
Sitä vaan ihmettelen, kuinka pärjäät tämän kaksoisidentiteetin kanssa. Pidät toisaalta virallista vl-opetusta omavanhurskaana oppina, mutta toisaalta talostelet yhteisössä ja kuuntelet näitä omavanhurskaita saarnoja ja vieläpä levität niitä muidenkin palstalaisten kuunneltaviksi.
Kuvittelisinpa vain, että huumorillasi, joka on loistavaa, sivuutat ja käännät syrjään tämän omavanhurkauden viitan, jonka alla raamatullinen armoevankeliumi vl-saarnoissa pääsääntöisesti piilottelee. Ilman huumoria saattaisi sinunkin uskonelämäsi joskus käydä ahdistavaksi vl-yhteisössä. Näin kuvittelisin.
Joosua!
Sina nyt kommentissasi sekoitat kahden tai useamman kirjoittajan tekstit.
Siita tuskin on suurtakaan haittaa, koska nuo toisetkin nayttavat olevan armosta uskomassa. Me eri ihmiset usein sanomme saman asian eri tavoin ja eri sanoin. Vaarinymmarryksiakin sattuu monesti. Jumalan valtakunnassa myos on sanottu, etta 'rakkaus peittaa paljon vikoja'.
Miksi sinä et käytä skandinaavisia ä:tä ja ö:tä?
Sointula ei käytä niitä siksi kun hänellä on venäläinen näppäimistö. Jos on totta, että olette kaksi eri personaa, jotka kumpikaan ette käytä skandinaavisia äätä ja öötä, siinä tapauksessa yritän jatkossa erotella teidät toisistanne. ;-)
Toisaaltahan tämä on aika hauskaa keskustelua. ;-)
Pitäisiköhän minunkin ottaa toinen nikki, vaikkapa -Joos-, sitten keskustelu voisi olla vieläkin hauskempaa.
Sointula kayntikortin kanssa olen aina mina ja useimmiten myos -Soint- olen mina, nain tassakin ketjussa. Toisinaan (harvoin kyllakin) on muitakin kirjoittajia, jotka eivat kayta suomalaisten aakkosten kolmea viimeista kirjainta. Yksi naista on "Amerikan hiski" ja sitten on joitakin muita vaihtelevilla (rekisteroimattomilla) nimimerkeilla.
Mutta tassa ketjussa esiintyivat myos nimimerkit
"on kuin"
"aivot" ja
"Sointula," (siis pilkun kanssa),
jotka ovat joku yksi ja sama henkilo tai kolme erillista henkiloa.
vielä kerran voi!
Joosua on ihan helisemässä näitten kaikenmaaliman "hihhuleitten" kanssa. Menee miesraukalla pää jo ihan sekasi.
Siis minä, mopin palstan Jemima tulin vieraileen pitkästä aikaan tänne S24:lle, ja sain kuin sainkin aikaan melkoisen häslingin.
Ne Sointulan luettelemat "nikit", mitkä ei ollu Sointulan, oli mun.
Tanaan talle palstalle on ollut vaikea paasta niin kuin kirjoitusten maarastakin nakyy.
Sita ihmettelin, miksei tallaisena paivana saatu hulinaa aikaiseksi noilla toisilla palstoilla (vaikkapa Mopin palstalla), jotka koko ajan toimivat. No, ehka ihmisilla oli laskiaisvapaata.
Jrt. Loorti
(Kone vaittaa nyt, etta olen nimeton; se johtuu siita, etta vilkaisin sahkopostiani ja olen siis sisalla Suomi24:ssa, mutta se on kai 'eri sisaantulo' kuin tama keskustelupalstalle kirjautuminen.)
Omapahan oli vikani. Ei pitäisi lähteä kaikkia viestejä kommentoimaan. ;-)
uskovaiset ihmiset laittako Jeesuksen täydellisen sovitustyön ehdoksi enää mitään muuta! Se jos mikä on syntiä; teoilla tai tekemättä jättämisillään Taivaspaikan ansaitseminen!
Jumalan armo on lahja. Ilmainen, maksettu Golgatalla. Sen saa ottaa kuka tahansa vastaan. Ja Jumala iloitsee jokaisesta ihmisestä, Taivaan taimesta, kuka sen lahjaksi vastaan ottaa!!!
poimittua:
Kristus, ollen Jumalan Poika, on nyt näin alentunut, on antanut kaiken kunniansa meidän lihallemme ja tyhjentänyt jumalallisen majesteettinsa, jonka edessä enkelitkin vapisevat, siihen määrään, että hän syntyy kerjäläisenä maailmaan; vaikka tuolla ylhäällä taivaissa enkelit häntä kumartaen rukoilevat, niin hän täällä alhaalla maan päällä palvellakseen meitä alentuu meidän kurjuuteemme. Koska nyt Jumalan Poika on tämän tehnyt, niin meidänkin tulee oppia hänelle ylistykseksi ja kunniaksi mieleltämme olemaan nöyriä ja seuraamaan häntä, hänen omien sanojensa mukaan ottaen ristin kantaaksemme ja kärsien kaikenlaisia ahdistuksia. Sillä mitähän nuo nyt enää voisivat meitä vahingoittaa, tai miksi me nyt enää kärsimisiä häpeäisimme? Onhan rakas Herrammekin kärsinyt vilua, nälkää ja kurjuutta. Olihan varsinkin silloin puute ja kurjuus suuri, kun hän syntyi tänne maailmaan. Ei ollut tupaa, ei suojaa, ei kapaloa, ei vuodetta eikä peitteitä, vaan hänen täytyi maata seimessä lehmien ja aasien edessä. Koska siis rakas sukulaisesi ja veljesi, taivaan ja maan ja kaikkien luotujen kuningas, lepää siellä niin alhaisena, niin häpeä sinä pyytäessäsi elää mahtavasti ja ilman kärsimyksiä ! Kuka luuletkaan olevasi? Olethan sinä viheliäinen syntinen, joka ei ansaitsisi edes häkilän päällä maata ! Mutta kuitenkin makaat ehkä pehmoisessa vuoteessa, kun herrasi on saanut levätä kovilla oljilla tallin seimessä.
Usko Kristukseen tuo suurimman ja syvimmän ilon mitä ihminen voi koskaan kokea...
...Enempi toivon sulle kuin onnen vain maisen, kuin ruusujen loiston pian katoovaisen. Toivon sulle onnen iäti uuden, joka kantaa rannalle ikuisuuden.
Välillä keksitään uusia syntejä jos alamaiset ovat liian tyytyväisiä, välillä niitä poistetaan jos kato käy...
///