Kaverini Tampereelta soitti ja kertoi että nyt kannattaisi laittaa rahaa fxklubi nimiseen sijoitusinstrumenttiin. Raha kasvaa kuulemma valuuttakaupassa ja prosentit olleet hyvät. Sanoin että laitan mietintämyssyyn ja palaan asiaan myöhemmin. En voinut kuitenkaan olla soittamatta toiselle kaverille Turkuun jonka tiedän olevan kiinnostunut kaikenlaisista sijoitusmahdollisuuksista. Häneltä taas sain kuulla että tuo sama yritys olisi tehnyt hiljakkoin -20% viikon aikana. Nyt kysynkin että näinkö tosiaankin on asian laita, tietääkö kukaan?
FXKLUBI , HYVÄ VAI HUONO ?
piästään pyörällä oleva
61298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikuttaa päällisin puolin Ponzi-huijaukselta. Tuolta löytyy alustusta aiheesta:
http://verkostomarkkinointi.blogspot.com/2006/10/ponzi-huijaukset.html
-Dirikka
Huomioikaa myös seuraava Rahoitustarkastuksen tiedote (josta pitänee hommata asiasisältö blogiinkin):
http://www.rahoitustarkastus.fi/Fin/Tiedotus/Rata_tiedottaa/6_2006/2.htm
FXClub on Ratan kyselyyn vastannut, että klubin "jäsenellä on myös mahdollisuus sijoittaa rahojaan FXClubin yhteistyökumppaneiden tarjoamiin valuuttakaupankäyntiohjelmiin. FXClub ei oman ilmoituksensa mukaan anna jäsenille sijoittamiseen liittyvää neuvontaa, vaan ainoastaan esittelee valuuttakaupankäyntipalveluja tarjoavien panamalaisten yritysten palveluja."
FXClub ei oman lausuntonsa mukaan itse suosittele, neuvo tai sijoita jäsentensä rahoja. Jos näin tosiaan on, FXClub ei tarvitse sijoituspalveluiden toimilupaa, eikä Rata puutu asiaan tältä osin. Olisi mukavaa kuulla mukana olevien/olleiden kommentteja tähän.
Lisäksi Rata "on kuitenkin antanut asian tiedoksi sisäasiainministeriölle sen tutkimiseksi, onko klubin toiminta jäsenhankinnan osalta ristiriidassa rahankeräyslain säännösten kanssa."
Jos jäsenet saavat tuottoja mukaan saamiensa uusien jäsenten liittymismaksuista tai vastaavankaltaisista suorituksista, kyseessä voi olla rahankeräyslaissa kielletty pyramidipeli. Miten on, saako FXClubissa rahaa, jos saa jonkun liittymään mukaan?
Aiheesta on jonkin verran kirjoiteltu muutamilla foorumeilla. Tämän WinClubhan myös "sijoittaa" jäsenien rahoja valuuttakauppaan, ja tuotot on huimia.
Mukaan lähtevien kynnysraha on noussut viime aikoina. Ominaista kai tässäkin on että siellä saa prosentteja sponsoroitujen jäsenten "tuotoista".
MIelenkiintoinen klubi kaiken kaikkiaan, koska moninkertaistaa kaikkien mukana olijoiden rahat jopa vuodessa.
purtavaksi!!
Se todellinen miinnusmerkkinen tuotto Fxclubissa oli vähän yli -14 prossaa nyt muutama viikko sitten.
( siis miinusmerkkistä )
Kuulin myös että sieltä yhtiöstä jossa sijoitus tehdään on potkittu joku henkilö pois.
Itse sijoitin fxClubiin vähän toista tuhatta USA.n dollaria noin 3 - 4 kk. sitten.
Positiivista ( plussan puolella )on tuotto ollut 5-6 kertaa ja negatiivisella 2 kertaa.
kokonaistuotto niillä jotka ovat olleet siinä alusta saakka on noin 60 - 70 pros. tuottoa.
Taidanpa jättää väliin tämän fxklubin kun sijoituspääomasta voi noinkin paljon hävitä yhdellä viikolla eli jopa -14%. Auttaako tuo yhden ihmisen ulosheitto loppupeleissä, mene ja tiedä.