Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Elämä pilalla (?)

Pari vuotta sitten olin ekaa kertaa yhdynnässä ilman kumia, sain todennäköisesti jo silloin klamydian joka hoidettiin vasta viime kuussa. Mahdollisuuteni saada lapsia on olematon. On myös mahdollista että minulla on joku muu vakavampi sukupuolitauti, odotan testeihin pääsyä. Pahinta on että kihlattuni ei tiedä asiasta ja jättää minut jos en voi saada lapsia tai minulla on tauti. Toivon ettei kellekkään käy samalla tavalla.
51800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

minu iso moka kuli taisi tama aiheuta. kylaon kiva laita naine raskaksi tai kamydia, muta hyva jutu etta sain luvan asu suomen maasa. tytot tykka ja saada sita siten tartunta

Äänestä
  • mene takaisin sinne hihhuli-landiaan vetämään niitä läskejä ämmiä. niistähän te turkkilaiset mulkut tykkäätte.

    tää on vakava asia. ja ketjun aloittaja tuskin on kauhean mielissään tuollaisista pilaviesteistä. entäs jos sä joskus saisit jonkun taudin, joka vuosia muhittuaan aiheuttaisi sen, ettei kyrpä enää koskaan nousisi? ei lääkkeillä eikä ilman.
    katselisitko mielelläsi sitten kaikkia vittuilu ja pilaviestejä siihen liittyen?

    Äänestä

älä vaivu vielä epätoivoon, ethän? En nyt rupea siitä sanomaan, että jos kihlattusi sinua todella rakastaa, hän ei sinua tuon takia jätä. Sitähän en voi tietää, mikä hänen sietokykynsä on. Jotkut ovat asioissa ehdottomia, olivat sitten rakastuneita tai ei...

Ensinnäkin toivon kuitenkin, että sinulla ei mitään pahempaa tautia enää olisi. Kuitenkin siitä vain ajattelin tiedustella, että oletko varma, että et voi saada lapsia? Tiedän, että joillekin klamydia ei ole monen vuodenkaan jälkeen aiheuttanut lapsettomuutta. Se on hyvin yksilöllistä. Ultralla voidaan kai tutkia munanjohtimia, onko niihin tullut tukoksia. Aivan varmasti sitä ei voida havaita, mutta jos tukoksia ei näy, on se ainakin hyvä merkki.

Toivon, että et vaipuisi toivottomuuteen. Monet ihmiset mokaavat ja jotkut saavat maksaa kalliimmin kuin toiset. En tiedä, onko se epäoikeudenmukaista, mutta kaikkein epäoikeudenmukaisinta olisi syyllistää sinua, koska kukaan ei ole täydellinen ja kaikki varmasti epäonnistuvat jossain asiassa! Sinulla kävi huonompi tuuri tässä hommassa kuin joillain toisilla käy, vaikka mokaisivat samalla lailla!

Muista, että jos elämä sulkee yhden oven, varmasti on muita, jotka ovat vielä avoinna. En tiedä, lohduttiko tämä klisee yhtään, mutta hyvä, että kerroit tarinasi ja olkoon se opiksi joillekin toisille, joilla on vielä mahdollisuus välttää samankaltainen tilanne!

Äänestä

että kihlattusi jättää sinut, jos saa tietää?

Äänestä

Itse pelkään HIV-tartuntaa enkä uskalla mennä testeihin. Olisinkin onnellinen, jos minulla olisi "vain" klamydia... siihen ei sentään kuole :(

Ja voittehan te kihlattusi kanssa käyttää kondomia, jos tauti ei ole vielä häneen tarttunut.

Lapsiakin voi adoptoida... nou panic!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sanna-- kirjoitti:

Pari vuotta sitten olin ekaa kertaa yhdynnässä ilman kumia, sain todennäköisesti jo silloin klamydian joka hoidettiin vasta viime kuussa. Mahdollisuuteni saada lapsia on olematon. On myös mahdollista että minulla on joku muu vakavampi sukupuolitauti, odotan testeihin pääsyä. Pahinta on että kihlattuni ei tiedä asiasta ja jättää minut jos en voi saada lapsia tai minulla on tauti. Toivon ettei kellekkään käy samalla tavalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu