3-vaihepistokkeen vanha värijärjestys

Sattuisiko joku muistamaan "voimapistorasian" vanhan värijärjestyksen. Värijärjestyshän muistaakseni muuttui joitakin aikoja sitten.
93751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jostain päästä väärin eli koneet pyörii väärinpäin. Eli värillä ei ole mitään väliä.

Äänestä

Vanha värijärjestys muistaakseni oli L1=musta, L2=ruskea, L3 muva (valkea) ja sitä ennen musta-musta-muva ja sitäkin ennen oli värejä vielä ja voimakoskettimet nelitappisia.

Äänestä
  • nimiltään R,S,T ja U,W,V, riippuen
    miltä puolen sähkömoottoria katsoi.

    Äänestä

ensin ihan mihin järjestykseen vaan. Ruuvaat pistorasian kannen kiinni, laitat työkalusi pakkiin... ja sitten otat ne sieltä uudelleen esille, avaat sen pistorasian uudelleen ja vaihdat kaksi vaihejohtoa keskenään.

Silloin pyörii oikein päin.

Kun ne vaihejohtimet täytyy kuitenkin aina vaihtaa. Koskaan ei mene kerrasta oikein päin, vaikka kuinka yrittäis.

Sitten taas kotelot kiinni ja kalut pakkiin.

Niin, ja viimisenä hommana avaat kaikki kotelot ja liitokset vielä kerran uudelleen ja laitat jonkin tiivisteen tai muun sellaisen (siis sen, joka unohtuu aina) kaapelin ympärille.

Äänestä
  • Paikallisen jakeluyhtiön asentajat kun käyvät maakunnassa temässä joitakin hommia esim. muuntamolla, kysyvät he lopuksi jostakin talosta, pyöriikö pumpun 3-vaihemoottori oikein päin.

    Äänestä

värijärjestys ei saa seota, se on muuten
musta-musta-musta

Äänestä
  • pistokkeesta.. jos et kerinny jo purkaa sitä. tai sit testerillä (siinä näkyy se r eli oikein)

    Äänestä

  • siitä kirjoitti:

    pistokkeesta.. jos et kerinny jo purkaa sitä. tai sit testerillä (siinä näkyy se r eli oikein)

    Missä testerissä näkyy "(siinä näkyy se r eli oikein)"

    Äänestä

  • näkyy R kirjoitti:

    Missä testerissä näkyy "(siinä näkyy se r eli oikein)"

    Benning Duspolissa S-tyypissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


micco72 kirjoitti:

Sattuisiko joku muistamaan "voimapistorasian" vanhan värijärjestyksen. Värijärjestyshän muistaakseni muuttui joitakin aikoja sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu