Millä komennolla saadaan php:llä liitettyä webbisivulle kuvatiedosto,esim .jpg -foto)?
image php:llä webbisivulle
Ph_Cr
4196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
en tiedä tarkoititko ihan tätä:
echo '';
eli tulostetaan html:ää tiettyyn paikkaan(huom. kuvan nimi/pääte/polku jne. voi olla jokin muuttuja haluessasi)
tietysti php:lla pitäisi pystyä lukemaan kuva tiedostoja ja tulostamaan ne jotain kirjastoa käyttäen. en ole tutkinut asiaa, joten en osaa sanoa.
aloittelijalle ei mitkään vaihtoehdot ole poissuljettuja,joten tästä on hyvä aloittaa.
Jos tarkoitit ihan yksinkertaisita img-tagin liittämistä generoitavaan html-koodiin, niin sen masa tuossa selittikin.
Mutta jos haluat tehdä vähän sofistikoituneempia sovelluksia, niin php-distributioon kuuluu nykyisin "sisäänrakennettuna" gd-kirjasto, joka on varsin monipuolinen image-funktiokirjasto. Varhaisempiinkin php-versioihin gd-tuen voi lisätä erikseen.
Aloita gd:hen tutustuminen vaikka osoitteista http://www.php.net/manual/fi/ref.image.php
tai
http://www.php.net/manual/fi/function.imagecreate.php
siinä vasemmassa reunassa on sitten koko liuta image-funktioita mistä valita...
Huom: nykyisissä php-distribuutioissa tulee mukana gd versio 2, joka ei enää tue antiikkisia gif-kuvia kuten gd v1 vielä teki.
Jep vaikuttaa mielenkiintoiselta ja käyttökelpoiselta,kiitti vinkeistä.