Pitää voimassa perintöveron,myös perheen ainoasta asunnosta,niin lapsille kuin leskelle, miettikääpä sitä!!
http://www.adressit.com/perintovero_pois
http://www.adressit.com/perintovero_pois
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kodinhan voi myydä jos rahat eivät riitä kymmenien tuhansien eurojen perintöveroon, siinä tapauksessa jos toinen vanhemmista kuolee, vaikka rattijuopon aiheuttamassa kolarissa! mutta ei sdp:kään kaikkea laittaisi perintöveron piiriin esim. taskukellot,kamerat.rannekellot.polkupyörät,televisiot,radiot.kalastus välineet ym. ym. vastaavat pienet perinnöt tulisi olla verovapaat, eikä niistä kuoleman kohdatessa tarvitsisi MAKSAA VALTIOLLE juuri mitään. näin demarit v. 2007 ????????
pari vuotta vanha partneri, pitäskö semmosesta valtiolle antaa osa? vastatkaa punikit!!
terä edellä ja yritä kiskoo pois!
tuo uskon kanta? kannattaako lesken perintöveroa vai ei , oli nimittäin jokseenkin vaikeaselkoisesti ja erikoisesti ilmaistu!! ei todellakaan oikein auennut, voisitko usko vähän selventää kantaasi tuohon lesken perintövero asiaan!!! siitähän tässä avauksessa oli kyse!!
perintöveroa ei tarvitsisi määrätä eikä pidäkkään
määrätä asunnosta jossa asutaan, eikä myöskään lapsille. Perintöverossa vois olla jokin minimi raja
jonka ylitävästä osuudesta vasta maksettaisi vero!
Yleensä asunto menee kahtia perinnön jaossa. Leski perii oman osuutensa ja lapset toisen puolen keskenään. Olisiko joku 150000€, jonka ylittävistä omaisuuksista meni vero!
kirjoitti asiaa, kerrankin.mutta se 150000€ raja ei saisi koskea perheen asuntoa, sillä nykypäivänä keskinkertainenkin asunto usein ylittää arvoltaan reilusti tuon 150000€, ja silloin tulisi nuo suuret perintöverot maksuun.muuten uskon kirjoituksessa oli ajatusta!
kirjoitus näillä foorumeilla.
En ainakaan muista aikaisemmin lukeneeni, vaikka paljon olen lukenut ja aina olen erimieltä ollut.
150000€ tuhatta puolikkaasta ei riitä, verovaudeksi!
Toinen puolikas jakantuu vielä lasten lukumäärän mukaaan! Jos tuon tasoinen pytinki on, niin on veronmaksukykyäkin!