Lihavat ihmiset syövät enemmän kuin kuluttavat.
** Lihavuuden perimmäinen syy! **
Tietotoimisto
6684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä se tiedetään. Syöminen ei ole kuitenkaa vain nälän torjuntaa sellaiselle, jolta tuo säätely on jostain syystä häiriintynyt - tai jolta se on häiriintynyt jo syntyessä geeneistä johtuen.
Kyllä me ihan jokaine lihava ihminen varmasti laiduttaisimme, jos se vain tuosta noin kävisi. Sillekään ei mahda mitään, jos ei luonne siihen riitä. Ei se riitä työnarkomaanilla, ei tupakoitsijalla, ei juopolla, ei vittumaisella akalla, siihen että itsensä kerrasta muuttaa.
Homma on ihan jostain muusta kiinni kuin kaloreiden laskemisesta tai lenkillä juoksemisesta . Ei ihminen, ei ainakaan kaikki kaikissa asioissa, ole mikään rationaalinen kone, joka tekee elämässään vain oikeita ratkaisuja ja tekoja.
Kyllä minä yritän, lupaan sinulle. Älä sinä minusta huoli. En juo, enkä polta, enkä ole vittumainen toisille. Enkä yhtään enempi tule terveydenhuollollekaan maksaman kuin joku juoppolalli.
sää vasta välkky ootkin.
Varsinainen Einstein!!!
Siksi tätä pitääkin muistaa aina välillä hokea lihaville.
on ns syömishäiriöinen eli BED. Ja suurin osa ei tunnusta tuota tai on vaikeaa tunnustaa. Aivan sama kuin liikaa juova ei tunnusta olevansa alkoholisti... eihän minulla ole mitään ongelmaa...Tässä kyllä yksi tunnesyöppö ja aina olen tunnustanut ja tunnistanut miksi syön enemmän kuin kulutan. Liikakiloja on n 12 ja jos ne saan alas painoindeksi on reilusti alle 25.
Et sitten mitään itsestään selvempää keksinyt? Taidat olla se farkku-kikkakolmosen-keksijä..