minkä kuntoinen sydän

eli sydämen pumppausteho on 55% 68-vuotiaalla miehellä rankan sydänkohtauksen jälkeen. Meille sanottiin, ettei ole sydämen vajaatoimintaa mutta verenpainelääke on kuitenkin myös sydämenvajaatoiminnan lääke.
1472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sydänveritulpan jälkeen minulla oli EF-arvo 55% aika pitkään (useita kuukausia), en saanut minäkään lopullista tuomiota sydämen alentuneesta toiminnasta. Luku on alhaisempi kuin terveen, joka on noin 60-80%.
Viimeksi uä:ssä EF oli suurentunut jo 70%:iin, josta olin ihmeissäni. Sydän voi näemmä korjaantuakin ajan kanssa.

Sydänlapsilla ja vaikeissa vajaatoiminnoissa luku putoaa todella alas, jolloin jaksamisen kanssa on varmasti vaikeaa. Tuo 55%-luku teki minullekin jo väsymistä normaalia enemmän mm. liikunnassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kun ejektiofaktionääri kirjoitti:

eli sydämen pumppausteho on 55% 68-vuotiaalla miehellä rankan sydänkohtauksen jälkeen. Meille sanottiin, ettei ole sydämen vajaatoimintaa mutta verenpainelääke on kuitenkin myös sydämenvajaatoiminnan lääke.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu