Uusi Accord ja käry?

Minä havaitsin tuossa noin 20tkm kohdalla tällä viikolla palaneen tai ehkä jäähdytys nesteen hajua mutta kone huoneessa ei näy vuotoja kuiva kuin "peduiinin sandaali" niinkuin nyt Hondalta odottaisi.
Tosin viime viikkojen pakkanen vähän huolestuttaa olisiko sittenkin jotain rapsahtanut??? Onko kellään ollut pakkas ongelmia? tms.
Tuota "palaneen hajuahan" joku aikaisemmin kertoi mutta mikä sen aiheuttaa jäi epäselväksi. Oli vain vinkki että "joku suojus muovi" koskisi pakoputkeen mutta näin pakkasella ??? hmmmm.

PS. Muutenhan Honda toimii kuin ajatus!
103413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

osui nenuun, mutta kun sitä on ollut muissakin uusissa autoissani, niin eiköhän se vaan kuulu asiaan. Kaikki pelaa ja vuotoja ei ole. Omalla accolla on ajettu vasta kolmasosa tuosta sun km-määrästä ja käry ei liittynyt edes pakkaskauteen mitenkään. Anna hanaa vaan!

Äänestä
  • johtuvaa kumin käryä kun ottaa väliä kaikkiin bemu ja audi kuskeihin (kusipäihin).eihän ne sille voittajalle mitään voi...

    Äänestä

sama täällä..jokin käryää,palaneen muovin haju.Myös ennen pakkasia,varsinkin kärry perässä

Äänestä

Tuo palaneen käry on todennäköisesti jäähdytysnesteen haju. Kun haju tuntuu sisällä, niin lämmityslaitteessa on jossain pieni vuoto. Ilmeisesti laseillekin tulee aika nopeasti kalvo, ja ne tuppaavat pakkasella vetämään hieman huuruun.

Eikö noin uudella autolla ole vielä takuu? Eihän se voi olla vanhakaan.

Vanhassa autossa korjausta voi kokeilla laittamalla jäähdyttimen paikka-ainetta mukaan kiertoon. Isompi homma on sitten etsiä huotopaikka ja vaihtaa kenno tai mahdollinen venttiili. Riippuen, miten lämppäri on rakennettu.

Äänestä
  • Kaikki hondissa etenkin accordeissa tulee aika ajoin pientä juuri ja juuri havaittavaa käryä joka lakkaa hetken "minutin-parin) päästä, joten ei luulisi sen käryn lämmityslaitteen vuodosta voivan johtua.

    Äänestä

Kyllä minä uskoisin että käry johtuu juuri tuosta jo aiemmin mainitusta pakoputki jutusta,mutta kysy liikkeestä sillähän on takuu.

Äänestä

Omasta mielestä johtuu tästä: takapöntön päällä on joku suojapelti tms. Olisko siinä pellin päällä jotain suojausainetta tms. joka käryää? Tosin ei aina käryä pahasta ja itselläni käryää ehkä eniten kovilla pakkasilla lyhyen ajon jälkeen...olen myöskin kuullut teorian, että nastat irrottaa asfaltista bitumia joka lentää putken päälle ja käryää. Näin kuulemma muutkin kun Hondat käryää...? En nyt muista käryääkö oma kärry kesälläkin....?

Äänestä
  • Omassa 2l 06 Accossa. Tai ehkä nenä on jo liian vanha ettei moista haista tietä sitä.

    Äänestä

Tämä uusi accord tykkää kerätä takapönttöjen päälle kakkaa ja se käryn aiheuttaa. Itse luulin aikaisemmin että takajarrut jumissa, mutta se höyry ja käry tulee sieltä putken päältä. Aika monissa accord ja civic malleissa sama juttu. Autoa pestessä pöntön päälliset voi vesiletkulla huuhtoa, niin käry ongelma on hetken poissa

Äänestä

Itse ostin kesällä uuden Accordin. Aluksi ei kärynnyt. Noin 10 000km jälkeen alkoi tuntua tosi
paha käry ajon jälkeen. Luulin että jarrut makasivat päällä takana. Käytin huollossa, kun takuu on. Kesti 5 minsaa ja avaimet tuotiin takas mulle ja sanotiin että kaiki ok. Mitään paperia ei tuosta huoltokeikasta saanut. Kävin 20 000 huollossa ja valitan samasta kärystä. Kertoivat vaan että on ominaisuus. Ja taaskaan ei merkintää siitä tullut huoltopapereihin...
Olisi saattanut vaikuttaa ostopäätökseen, ku olis etukäteen tiennyt tuosta ominaisuudesta. Ei oo mukavam kun uusi auto haisee pakkipaikalla palaneelle kumille tosi voimakkaasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


190HV ja ilo liikkua kirjoitti:

Minä havaitsin tuossa noin 20tkm kohdalla tällä viikolla palaneen tai ehkä jäähdytys nesteen hajua mutta kone huoneessa ei näy vuotoja kuiva kuin "peduiinin sandaali" niinkuin nyt Hondalta odottaisi.
Tosin viime viikkojen pakkanen vähän huolestuttaa olisiko sittenkin jotain rapsahtanut??? Onko kellään ollut pakkas ongelmia? tms.
Tuota "palaneen hajuahan" joku aikaisemmin kertoi mutta mikä sen aiheuttaa jäi epäselväksi. Oli vain vinkki että "joku suojus muovi" koskisi pakoputkeen mutta näin pakkasella ??? hmmmm.

PS. Muutenhan Honda toimii kuin ajatus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu