maalämpöfoorumilla niin epäillään? onko näin?
Kiinassako valmistetaan
Thermia maalämpöpumput
151059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Missäs sitten?
Suurin osa tuotteista tehdään juuri halpatyömaissa.
Kokoonpano voidaan tehdä vielä euroopassa.
Thermian kompressorit tuleeko nekin Kiinasta?
Tehermia maalämpöpumput on kalliita jo muutenkin ja jos ne tulee kiinasta viellä niin antaa olla.
Kirjoittajalla ei ole varmaa tietoa.
Kiinalaisten ohjekirjan mukaan komponenttiluettelossa on samat komponentit ja niiden valmistajat mainitaan samaksi kuin Thermian käyttämät.
Oiskohan käynyt niin kuin Bahcon työkalujen kanssa, että joka kerta on tarkistettava lukeeko kyljessä Bahco Sweden vai Bahco made in Sweden.
Kiinan 'Thermia' merkkiä en viitsi kirjoittaa tähän, koska markkinoilla on jo niin paljon yrittäjiä jotka yrittävät juosta helpon rahan perässä. Markkinoilla on jo liikaa sekä maahantuotuja että täällä kotimaassa valmistettuja maalämpöpumppuja, jotka eivät ole teknisesti vakavasti otettavia. Nopeasti katsottuna lämpöpumppumarkkinat saattavat näyttää helpolta tieltä ansaita nopeasti rahaa.
Totuus on kuitenkin että se on pitkäjänteistä raskasta työtä.
ainakin yhtä pumppua myydään saksalaisena maalämpöpumppujen "mersuna", osat kuitentin Kiinasta, käyntiääni markkinoiden kovin, varaosiat tulevat jos tulevat, samoin takuu on mitä sattuu, em syystä suosittelen maanlaajuisesti toimivia tunnettja kotimaisia tai ruotsalaisia valmistajia, älä osta sikaa säkissä, halpa voi olla yllättävän kallis...
Niiden hinta saattaa olla ?? niin mitä.
jännite liekkö sama kuin suomessa
Kyllä kiinalainen tekee mihin jännitteeseen tilataan, siellä tehdään sähkökoneita niin jenkkilään eurooppaan kun venäjällekin.
En kyllä tiedä mitä jännitettä venäjällä käytetään.
mitä verkosta satutaan saamaan.
Oliskohan 230V +/-50%
Täällä oli taannoin linkkejä thermian maalämpöpumppujen "klooneihin" joita tehdään kiinassa.
Ei ole varmuutta tehdäänkö ne laillisesti Thermian lisenssillä vai onko yhdennäköisyys yms. vahinko/sattuma.
Thermiaa tehdään kuitenkin useissa maissa, kuten suomessa.
Missä Thermiaa valmistava tehdas sijaitsee, epäilen että kaikki varsinainen tekniikka tulee kiinasta ja jotain peltikuoria prässätään täällä.
Aika vaisuja ovat vastaukset tästä aiheesta, ilmeisesti kaikki on salaista.
Kyl nykysi pitäs olla tarkkana joka asias.100%kotimaiset tuotteet onki 110%kiinalaisii.Kiinalaine toleranssiha o viel venyvämpi ku venäläine.
Danfoss valmistaa Thermian pumput! Tulee sivu tuotteena Danfossin linjalta ja palikat on käytännössä samat kuin Danfossilla. Suunnittelu on myös Danfoss eli Thermia on on todellisuudessa Danfossin halpis versio. Markkinamiehet tosin rummuttavat jotakin muuta. Asiallisia pumppuja ovat kaikenkaikkiaan tosin thermia merkillä vähän ylihinnoiteltuja.
Niin danfoss osti thermian ja laitteet (myös danfoss) tehdään ruotsissa thermian tehtaalla.