Skandaali-satukirjoista

kolme-enkeliä

otteita otsikossa mainitusta kirjasta, kirjoittanut E.G.White.

"Saduilla, taruilla ja keksityillä kertomuksilla on nykyään huomattava asema lasten ja nuorten kasvatuksessa. Tämän luonteisia kirjoja käytetään kouluissa ja niitä on myös monissa kodeissa. Miten kristityt vanhemmat saattavat antaa lastensa lukea kirjoja, jotka ovat täynnä valheita? Kun lapset kysyvät vanhempien opetuksen kanssa täydellisessä ristiriidassa olevien kertomusten merkitystä, vastaus kuuluu, että kertomukset eivät ole tosia. Näin ei kuitenkaan mitätöidä pahoja vaikutuksia. Näissä kirjoissa esitetyt ajatukset johtavat lapset harhaan. Ne tarjoavat heille vääriä käsityksiä elämästä ja synnyttävät heissä kaipauksen epätodellisiin asioihin.

Tällaisten kirjojen laajalle levinnyt käyttö on yksi Saatanan ovelista juonista, Hän pyrkii suuntaamaan vanhojen ja nuorten mielen pois tärkeästä luonteenkehitystyöstä. Hänen tarkoituksensa on, että ne sieluja tuhoavat petokset, joilla hän täyttää maaailman, veisivät myös meidän lapsemme ja nuoremme mukanaan. Siksi hän yrittää suunnata heidän mielensä pois Jumalan sanasta ja siten estää heitä tutustamasta niihin totuuksiin, jotka tarjoaisivat heille turvan.

Lasten ja nuorten käsiin ei tule milloinkaan antaa kirjoja, jotka sisältävät vääristeltyä totuutta. Älkäämme salliko lastemme koulunkäyntinsä aikana täyttää mieltään ajatuksilla, jotka osoittautuvat synnin siemeniksi. Jos kypsän mielen omaavat eivät olisi missään tekemisissä tällaisten kirjojen kanssa, he itse olisivat paljon paremmassa turvassa ja heidän hyvä esimerkkinsä ja vaikutuksensa tekisivät nuorten varjelemisen kiusauksilta paljon helpommaksi."

Raamatunpaikkoina: Sananl.22:17,19-21; 10:22 ja Ps.78:4-7

11

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpöhöpö

      Voi helvetti mitä potaskaa.......Saatana nähdään taas joka paikassa.Ei voi olla totta.Lue vaan lisää EG......

    • ....

      Asia on tosiaan näin. Satu, sitä ja tätä.
      Harry Potter, velhot, loitsut, noituus ym.

      Parempaa olisi tarjota tosikertomuksia elämästä, Jeesusta unohtamatta.
      Todella innostuneita on pienet lapset kertomuksista omasta lapsuudestaan (lisää, lisää, lisää).

    • sullekin

      Mikä ihmeellisintä on jopa aikuisia, jotka eivät erota Raamatun totuutta Ellen-tädin saduista. Oli aika satutäti tämä Ellen, kun keksi suljetun oven -opin, tutkivan tuomion ja kolmen enkelin sanoman, että silleen.

    • ex-adventti

      Isänä tuli luettua lapselle paljon satuja,ei EG juttuja.Sadut ovat satuja ,rikastuttavat lapsen mielikuvitusta.Jos niiissä nähdään saatanan vaikutusta,johan on kipeää paranoidista juttua.Kauas ollaan vieraannuttu normaalista elämästä. VOIKO TODELLA VIELÄ NÄIN JOKU AJATELLA ADVENTTIKIRKOSSA ?????

      • löytyy..

        Roskaa ja moskaa on maailma täynnä.
        Onneksi on opettajia ihan tavallisessa koulussa, jotka eivät kaikkea suosittele lapsen luettavaksi. Edes jonkun moista rajaa vielä vedetään. Tiedä sitten, että onko vaan väliaikaista.

        Satujako vaan kirkoltakin odotat?

        Kauaksi on vieraannuttu Jumalasta.


      • ex-adventti
        löytyy.. kirjoitti:

        Roskaa ja moskaa on maailma täynnä.
        Onneksi on opettajia ihan tavallisessa koulussa, jotka eivät kaikkea suosittele lapsen luettavaksi. Edes jonkun moista rajaa vielä vedetään. Tiedä sitten, että onko vaan väliaikaista.

        Satujako vaan kirkoltakin odotat?

        Kauaksi on vieraannuttu Jumalasta.

        Ei taida olla sinulla lapsia,jos on SÄÄLIN.
        Taidat olla vanhanpolven adventteja,ketkä ovat täysin vieraantuneet tästä maaimasta uskonnolliseen harhaan.Onhan se raamattukin eräänlainen satukirja.
        Jos sulla lapsia on,veikkaukseni, ovat luopuneet adventtikirkosta.....


    • Elli oli itse kaikkien satutätien isoäiti.

      • Lääkitys ois auttanut

        Sadut on satuja,lapsikin ymmärtää niiden olevan ei totta.Rikastuttavat lapsen mielikuvitusmaaimaa.
        Toista on Ellenin jutut.Huvittaa kun osa adventteja pitävät niitä kirjaimellisesti totena.Eivät nykytietämyksen mukaan kestä kriittistä arviota koska ovat harhamaailmassa nähtyjä näkyjä.Lääkitys olisi auttanut...


    • ikuiset arvot

      eivät lue lapsilleen satuja tai taruja, vaan Ikuisia kertomuksia (kirjatoimi) tai muita lasten raamattukertomuksia.

      • Hutkiva tuomio

        Ikuiset kertomukset ovat varmasti parasta antia, mitä adventtikirkko on Suomelle tarjonnut. Ne ovat hyviä ja rakentavia tarinoita lapsille.


    • eräs enkeli

      Ellen on tiennyt aina totuuden.Tästäkin viestistä se tuleeilmi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      208
      4545
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      102
      3294
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1797
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1407
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1346
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1253
    7. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      256
      1180
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      52
      1168
    9. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1141
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      55
      1069
    Aihe