vain TIRKISTELIJÄT ostavat kurosen

sillä mitä muuta annettavaa kirjalla on kuin "vilauttaa" näkyviin maailmankaikkeudessa yhden
parin hetken yhdessäoloa.

kuin antaisi tirkistellä omaa elämää...ihmettelen kuinka joku sallii sen ihan vapaaehtoisesti?
18903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

osaamme tulkita kirjaa ja soveltaa sen sanoman laajempaan yhteyteen. Ajattele, jos kirja olisi fiktiota ja sen päähenkilöt keksittyjä.
Mielestäni Susannalla on täysi oikeus kertoa kokemuksistaan ja käsitellä kokemaansa yhtä vapaasti kuin mitä me kaikki käsittelemme kokemuksiamme. Olkoonkin, että aihe on hallituksen pää. Mikä ihme meitä vaivaa?
Joku kirjoitti, että sana 'morsian' nyt viimeksi sopii nimeen, kun kyseessä on pikemminkin pääministerin huora. Minusta 'morsian' on justiinsa oikein: kuvaa hyvin sitä, millaisin odotuksin lähdettiin rakentamaan suhdetta ja mihin se päätyi. Samalla lailla naisia vedetään lokaan jatkuvasti. Ihan arkipäivää. Miesten kielenkäytössä raiskauskin on 'luvaton käyttö'. Susannan kirja peilaa varmasti hyvin tätä päivää. Mutta vieläpä naisetkin ovat pelkästään tuomitsemassa ja varmasti odottavat, että jokainen tyytyy kohtaloonsa, kuten Armi Aavikko, juo itsensä tainnoksiin ja vetää lopuksi purkillisen pillereitä. Eläköön moderni yhteiskunta!
Susanna Kuroselle kaikkea hyvää! Koeta kestää.

Äänestä
  • maailman ääriin jos jokainen ihminen kirjoittaisi menneestä suhteestaan kirjan, siinä vasta olisi luettavaa ja kirjakaupat pullottaisi päiväkirja juttuja. no voi nyt helvetti. Eiköhän PÄÄMINISTERI ole ihminen siinä kun muutkin. yksityis elämä kai hänelläkin sentään on, tavallinen kuolevainen ihminen niin kuin me muutkin..

    Äänestä

  • ^^^^^^ kirjoitti:

    maailman ääriin jos jokainen ihminen kirjoittaisi menneestä suhteestaan kirjan, siinä vasta olisi luettavaa ja kirjakaupat pullottaisi päiväkirja juttuja. no voi nyt helvetti. Eiköhän PÄÄMINISTERI ole ihminen siinä kun muutkin. yksityis elämä kai hänelläkin sentään on, tavallinen kuolevainen ihminen niin kuin me muutkin..

    Se, että Susannan kirja ylitti kynnyksen on kustantajan päätös. Joku haistoi ison rahan, ja varmasti Susannakin haluaa jaolle. Ainakin jotakin suhteesta jäi. Hienoa! Yksi modernin yhteiskuntamme arvoista on ja pysyy.

    Äänestä

  • Matti oli vapaa eronnut mies ja Iso D naimisissa joten kysehän on ihan eri jutusta. Kenenkään ei tarvitse antaa takuita naimisiin menosta ensimmäisien kuukausien seurustelun jälkeen. Susan lähti lehtiin kailottamaan siinä vaiheessa ja oli ihan odotettavaa että Matti jätti. Kukapa ei tekisi sitä samaa jos huomaa että vastassa on hölösuu!

    Äänestä

  • liittyy tähän? kirjoitti:

    Matti oli vapaa eronnut mies ja Iso D naimisissa joten kysehän on ihan eri jutusta. Kenenkään ei tarvitse antaa takuita naimisiin menosta ensimmäisien kuukausien seurustelun jälkeen. Susan lähti lehtiin kailottamaan siinä vaiheessa ja oli ihan odotettavaa että Matti jätti. Kukapa ei tekisi sitä samaa jos huomaa että vastassa on hölösuu!

    rakkaus ja leikkiminen tulella.

    Äänestä

  • On oikeus kertoa kokemuksistaan, aivan kuten kansalla oikeus kertoa mielipiteistään!
    Tämä nainenhan ei ole mikään pääministerin morsian ollut, ainakaan julkisesti ei ole kerrottu heidän kihlautuneen. Seurustelun alkuvaiheessa tuskin kukaan lupailee vielä mitään avioliittoa, kai nyt ensin on tapana tutustua, vai mitä?
    Se on sitten kokonaan toinen juttu, jos toinen osapuoli elättelee toiveita avioliitosta ja ties mistä jo seurustelun alkumetreillä ja pettyy kun ei kuvitelmat toteutuneetkaan.
    En aio tulkita kirjaa mitenkään, kun en sitä edes tule lukemaan.
    Jos jokainen suomalainen kirjoittaisi kirjan pettymyksistään, tämä maa olisi tulvillaan muistelmateoksia - ja sitäpaitsi, ketä ne kiinnostaisi, olkoon kyseessä herra tai narri?!

    Äänestä

  • julkaisukynnys. kirjoitti:

    Se, että Susannan kirja ylitti kynnyksen on kustantajan päätös. Joku haistoi ison rahan, ja varmasti Susannakin haluaa jaolle. Ainakin jotakin suhteesta jäi. Hienoa! Yksi modernin yhteiskuntamme arvoista on ja pysyy.

    ei ole kynnystä ollenkaan. Mikä tahansa kelpaa, koska kirjoittaja ottaa osaa painokuluihin. Kirjoittaja näkee sitten oman nimensä Kirjan kannessa. Ja alkaa sitten kutsua itseään kirjailijaksi.

    Äänestä

Jos hänen elämässään ei ole mitään hävettävää...miksi siitä ei siis kirjoittaisi kirjaa ? Tsemppiä Susa !

Äänestä
  • Kehukaa ja kannustakaa vaan ihan rauhassa, anteeksi jos häiritsin

    Äänestä

  • Musta ei ole kovin kunniakasta kertoa elelleensä omassa haavemaailmassa esittäen pääministerin morsianta. Todellisuus oli jotakin ihan toista. Mutta ei rikota Sussun kuvitelmia, eihän?

    Äänestä

  • lasteni puolesta kirjoitti:

    Musta ei ole kovin kunniakasta kertoa elelleensä omassa haavemaailmassa esittäen pääministerin morsianta. Todellisuus oli jotakin ihan toista. Mutta ei rikota Sussun kuvitelmia, eihän?

    jokaisella. Pitäisikö niitä hävetä?

    Äänestä

  • meillä on kirjoitti:

    jokaisella. Pitäisikö niitä hävetä?

    jos jokainen kirjoittaisi kirjan seurustelustaan julkkiksen kanssa niin kuinka paljon kirjoja olisikaan????????????????????????

    Äänestä

  • ei ole mitään, miksi kirjoittaa siitä kirja??

    Äänestä

Mottosi on tartu hetkeen,muista elää täysillä.
Ei se tarkoita, että pitää takertua vanhaan (Vanhaseen), ja hinnalla millä hyvänsä hyötyä siitä, että neljä kertaa viikossa, kun oli tämä eu-puheenjohtajuuskin, annoit helpotusta pääministerin paineisiin, etkä saanut itse mitään tilalle. Rakastuit valtaan ja titteliin, et ihmiseen. Ethän sinä mikään pieni piikatyttö enään ole vaan osaat laskelmoida. Tästä vaan voi lasku langeta aivan viattomille.

Äänestä

olet niin kiinnostunut Susanin tekemisistä, niin jollain lailla sen kirjan sisällön sinäkin haluat tietää. Maksa reilusti omasta kirjasta, äläkä ole nilkki tirkistelijä. Kirjaa ei sitäpaitsi tarvitse tirkistellä!
Minä ainakin kertoisin kaiken jos olisin ollut pääministerin morsian. Niinhän kaikki vaikutusvaltaisen ihmisen kanssa suhteessa olleet tekevät. Tyhmyyttä se olisi jos ei tekisi. Kun kansa haluaaa, niin kirjoitetaan kirjassa sitten koko totuus, eikä vain juoruja juorulehdissä.
Reilumpaa ja itselle hyödyllisempää, tottakai!

Äänestä
  • siinä taas: "kansa", "tirkistelijä", "olet niin kiinnostunut", "kaikki vaikutusvaltaisen ihmisen kanssa suhteessa olleet kertovat kaiken. Tyhmyyttä se olisi jos ei niin tekisi."


    Sinä taidat ihan todella uskoa, että vaikka olet ainoa Suomessa, joka ei halveksi sinua, olet ainoa, joka on oikeassa! Mietipä joskus, miten sellainen olisi mahdollista sinun ÄO:llasi.

    Vai kaikki kissaavat ja tellaavat. Mainitsepa nimiä, Sussu."

    Äänestä

  • standardivastaus kirjoitti:

    siinä taas: "kansa", "tirkistelijä", "olet niin kiinnostunut", "kaikki vaikutusvaltaisen ihmisen kanssa suhteessa olleet kertovat kaiken. Tyhmyyttä se olisi jos ei niin tekisi."


    Sinä taidat ihan todella uskoa, että vaikka olet ainoa Suomessa, joka ei halveksi sinua, olet ainoa, joka on oikeassa! Mietipä joskus, miten sellainen olisi mahdollista sinun ÄO:llasi.

    Vai kaikki kissaavat ja tellaavat. Mainitsepa nimiä, Sussu."

    et taida itsekään sitä ymmärtää, mistä sinä höpiset. Sekoitat asioita ja ihmisiä.
    Vai aloitat sinä muidenkin ÄO täällä arvioimaan. Pysyttelehän vain omissa asioissasi.
    Juttusi ja sekoilusi kyllä paljastavat sinun ymmärrystäsi.
    Sinulta ne standardivastaukset tulevat, kun olet päättänyt jotakin ihmistä kiusata ei siitä loppua tule.
    Valitettavasti en ymmärtänyt sinun "kissojasi ja tellojasi" mutta kaipa sinä itse keksit niihin vastauksia.

    Äänestä

  • mitä minulta kyselet kirjoitti:

    et taida itsekään sitä ymmärtää, mistä sinä höpiset. Sekoitat asioita ja ihmisiä.
    Vai aloitat sinä muidenkin ÄO täällä arvioimaan. Pysyttelehän vain omissa asioissasi.
    Juttusi ja sekoilusi kyllä paljastavat sinun ymmärrystäsi.
    Sinulta ne standardivastaukset tulevat, kun olet päättänyt jotakin ihmistä kiusata ei siitä loppua tule.
    Valitettavasti en ymmärtänyt sinun "kissojasi ja tellojasi" mutta kaipa sinä itse keksit niihin vastauksia.

    ei siinä mitään pahaa ole että susanilla on joku tukijakin. sehän on vain positiivista että ihmistä ei ihan yksin jätetä.

    eri asia on sitten se että mitkä ovat motiivit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjan kirjoitti:

sillä mitä muuta annettavaa kirjalla on kuin "vilauttaa" näkyviin maailmankaikkeudessa yhden
parin hetken yhdessäoloa.

kuin antaisi tirkistellä omaa elämää...ihmettelen kuinka joku sallii sen ihan vapaaehtoisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu