Kaiken tämän julkisen hälyn keskellä, onko kukaan ajatellut asian todellisia, traagisia kasvoja. Miksi Matti jätti Susanin ?
Susanin inhimillinen stragedia
Katri Pekkanen
6511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saako tappaa toisen nauruun?
että hänellä on luonnevika, eikä hän sitä ymmärrä.
Hänen 'strategiansa' oli manipuloida Vanhanen naimisiin, mutta hän teki sen niin tökerösti, että se epäonnistui absurdiuttaan. Hänen jatkostrategiansa oli kostaa nolaamalla entinen seksikumppani. Siinäkin hän epäonnistui, koska Vanhasen kunnioitus ja ihailu ovat vain kasvaneet.
"Siinäkin hän epäonnistui, koska Vanhasen kunnioitus ja ihailu ovat vain kasvaneet."
Et ole tosissas! Yök!!! --kirjassa kuulemma kerrotaan, että susu on koskettanut Matti jopa kakkoseen... PUISTATUS!
Suhteen loppua Kuronen kuvailee "selkäpiitä karmivaksi". Antamistaan rakkaudentunnustuksista huolimatta Vanhanen ei Kurosen mukaan koskaan lämmennyt suhteen julkistamiselle. Kurosen julkisuuteen antamat haastattelut olivat pääministerille viimeinen pisara
Siellä kesäpäivillä Susan oli pukeutunut sitten aivan tyylittömästi mustiin sukkahousuihin ja minihameeseen ja siitä muistaakseni Lehtola kirjoitti Iltalehdessä todella ilkeästi.
EI lehdistö eikä kansa hyväksynyt Susania.
Varmasti tällaisella yleisellä mielipiteellä oli vaikutusta Vanhasen käytökseen, onhan hän riippuvainen kansan mielipiteistä, hänhän on poliitikko.
Pääministerin imagolle ei sovi viedä virallisiin tilaisuuksiin enemmän tai vähemmän tilapäisiä rakastajattaria.
Susan halusi juuri tämän vuoksi vakinaistaa paikkansa pääministerin virallisena naisena, koska siitä on sitten vaikeaa enää Matinkaan perääntyä.
Matti kuitenkin perääntyi ja lopun tiedämmekin aivan liian tarkkaan.
Vanhan sananlaskun mukaan valitulta tieltä ei poiketa ja että mennään vaikka läpi harmaan kiven...
Ajat ovat muuttuneet. Nykyihminen on oppinut ajattelemaan niin, että jos voittoja ei voi maksimoida, on oikeutettua pyrkiä minimoimaan potentiaaliset, syntymässäolevat tappiot.
Pääministeri lopetti yksipuolisen suhteen päättäväisesti = sekä keskustellen asiasta henkilökohtaisesti (näin on Susan itse asian kertonut) parkkipaikalla autossa, että kirjallisesti lähettämällään tekstiviestillä.
Matti peräytyi vaikka housut olivat jo tulessa ja tiesi, että olisi pitänyt toimia jo aikaisemmin, paljon aikaisemmin, lähes vuotta aikaisemmin.
Naisten mielipiteissä vilahtelee petetyksi ja jätetyksi tulemisen tunteet, moraali ja moraalittomuus, etiikka ja sivistymättömyys.
Ikäänkuin miehillä ei olisi minkäänlaista oikeútta tuoda julki sitä, että on omissa valinnoissaan ja tekemisissään epäonnistunut.
Viisas mies peräytyy myös siinä vaiheessa, kun se on jo lähes liian myöhäistä, juoksee vaikka alttarilta pakoon.
Parempi myöhään kuin silloinkaan.
Pääministeri ei ole kertonut mitään syytä eroonsa tuollaisesta naisesta, joka on kannanotoillaan katkeroittanut monen feministin mielen ja saanut lähes valtakunnan jaetuksi kahtia omintakeisilla ja hankalasti uskottavilla väitteillään: tapasivat Ikeassa eiku suomi24:ssä, juttu loppui keskusteluun autossa eiku tekstiviestillä, kirjoitin itsestäni ja tunteistani eiku siis siitä mitä kamalaa pääministeri minulle teki, Kepu on painostanut eiku ei se ehkä ollutkaan keku vaan suomi24:n kommentaattorit (ja meitähän on riittänyt)...
Viisas mies on oppinut ja läksynsä lukenut. Matti Vanhanen on tämän episodin jälkeen lukeneempi ja viisaampi...:D
Ja saa kansan sympatiat. Viisas mies peräytyy vaikka viimetinka olisi jo mennyt.