Onko kenelläkään kokemusta ns lainavivun käytöstä sijoituksissa? Itselläni tilanne, missä mietin rahoitanko asunnon säästöilläni vaiko lainalla.
Minulle pankki ehdotti sijoituslainaa asuntolainan sijaan: perusteena se, että sijoituslainasta voi vähentää kaikki korot pääomatuloista, asuntolainasta vain 28%...
Laskeskelin tässä eroa:
60.000 euron laina/5 vuotta,
oletus: 4,7% asuntolainan kokonaiskorko, 5% sijoituslainankorko.
Asuntolainassa maksan korkoa ensimmäisenä vuotena 235,00 - mistä verovähennysoikeuteni 65,8 euroa. Pääomatuloja saisin noin 3.000 euroa, ja maksaisin veroja 3.000-65,8 =2.934 eurosta, 821 euroa = tuottoni vuodessa 2.113e
Sijoituslainan korot 250,00. Pääomatuloja olisi noin 5.000 euroa, mistä maksaisin veroja 8.000-250= 4.750 eurosta, 1330 = tuottoni vuodessa 3.670.
Kannattaako tuollainen leikkiminen?
Mitä pitäisi otta huomioon?
Sijoituslaina vs asuntolaina
3
2475
Vastaukset
- tai soita vaikka verotoimis...
Etsipä joku toinen pankkivirkailija, joka ihan oikeasti tietää noista veronlaskentasäännöistä jotain. Saamasi neuvot ovat nimittäin täysin väärin.
Sijoituslainan (eli ns tulonhankkimislainan) korot vähennetään pääomatuloista kokonaisuudessaan. Jäljellejäävästä summasta määrätään pääomatulovero, tai jos summa on negatiivinen, niin siitä määrätään alijäämähyvitys. Kun pääomatulon verokanta on 28%, tuo prosenttimäärä kertoo suoraan sen hyödyn minkä lainakorkojen maksusta saat.- Hämäläinen ei pysy vauhdissa
"Kun pääomatulon verokanta on 28%, tuo prosenttimäärä kertoo suoraan sen hyödyn minkä lainakorkojen maksusta saat."
Tarkennatko hieman tällaiselle toopelle... sen verran mielenkiintoiselle vaikuttaisi
- Vakuusvaje
On hyvä, ettet vielä ole päättänyt asiasta. Nimittäin nuo laskelmat ovat aivan mitä sattuu. En tiedä onko sinulle puhuttu paskaa vai oletko ymmärtänyt väärin, mutta lopputulos on tuo.
Verotuksen kannalta on jokseenkin sama, millä nimellä lainasi on otettu. Kunhan sen kohteena on verotettavaa tuloa tuottava sijoitus tai oma asunto, korot ovat periaatteessa vähennyskelpoisia.
60000 euron lainasta maksat korkoa ensimmäisenä vuonna 4,7 - 5 % mukaan ilman lyhennysten vaikutusta 2800 - 3000 euroa. Sillä ei ole väliä minkä niminen laina on, vaan ainoastaan korkoprosentilla. Lyhennystapa vaikuttaa jonkin verran tarkkaan arvoon, mutta suuruusluokka on joka tapauksessa tuo.
Kun sinulla on pääomatuloja 5000 euroa eli enemmän kuin korkomenoja, voit vähentää korot kokonaan pääomatuloista. Sitten maksat jäljelle jäävistä pääomatuloista veroa 28 %. Siis verotettava pääomatulo on 5000 - 3000 = 2000 euroa ja siitä vero 560 euroa. Ilman korkovähennystä maksaisit veroa 5000 eurosta 28 % eli 1400 euroa. Säästö 840 euroa eli 28 % korkojen määrästä.
Ellei sinulla ole riittävästi pääomatuloja, lasketaan korkojen vähentämättömästä osasta 28 % alijäämähyvitykseksi, joka vähennetään sitten ansiotulojen _verosta_. Siis jos pääomatulosi olisivat 2000 euroa, vähentäisit ensin koroista 2000 euroa niistä. Pääomatulot menisivät nollaksi ja samoin niiden vero. Sitten lasketaan jäljelle jäävistä koroista eli 1000 eurosta alijäämähyvitys 1000 * 28 % = 280 euroa. Tämä summa hyvitetään sinulle ansiotulojen verotuksessa ja lopputulos on sama. Olet säästänyt veroissa 28 % korkojen määrästä eli 840 euroa.
Pikkuisen eroa tulee, jos tuleva asuntosi on ensiasunto. Sen koroista sinulle lasketaan vielä ylimääräinen 2 % hyvitys verosta. Viitisenkymppiä vuodessa siis.
Sinun kannaltasi lainatyypeissä ei ole muuta eroa kuin korkoprosentti ja tuo mahdollinen ensiasunnon lisähyvitys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041809
Päivän persu: Maahanmuuttajat ovat "rupusakkia"
Voi Petteri parkaa 🤣 "Kansanedustaja Mauri Peltokangas (ps) kutsuu kolmansista maista Suomeen muuttavia ihmisiä rupusa4121376Tänään sen huomasin ja se tuntuu
Vapauttavalta. Saavuttomaton rakkaus on loppunut. En tunne enää kaipuuta enkä rakkautta. Nyt voin alkaa taas elää eikä t1131268Taisit vihdoin ymmärtää
Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.131247En uskalla liikkua yöllä yksin ulkona
Tai lähteä viettämään iltaa, kun kotiinpaluu myöhään ei tunnu hyvältä. Kerroin tuon yhdelle miehelle. Arvaa mitä hän va1691244Miten yrität saada tilannetta eteenpäin
ettei jäätäisi päikoilleen, missä kumpikin ikävöi omalla tahollaan?761093- 981039
Et tule koskaan löytämään tällaista syvyyttä kenestäkään toisesta
Jos vaan tietäisit, kuinka paljon tunnen sinua kohtaan. Jos vaan tietäisit, miten paljon merkitset minulle.90995Kauneutesi kiinnitti huomioni
mutta oikeesti rakastuin tapaan, miten näet asiat ja kaikki. Olet liian ihana, enkä tiedä miten sen saisin sanottua.33992En ymmärrä
Miksi ikinä olen mitään hyvää tuntenut sinua kohtaan. Koskaan et ole mitään hyvää halunnut mulle.92939