Alkakaa vaatia kaupoista sileälehtistä persiljaa tämän surkean suomalaisen "kiharalehtisen" tilalle. Nyt ensinmainittua saa vain joistakin ns. etnisistä ruokakaupoista, jotka itse joutuvat tuomaan sitä Suomeen ulkomailta.
Sileälehtinen on paljon paremman makuista ja monikäyttöisempää kuin suomalainen kitkerä mutta muuten lähes mauton "persilja", joka muissa maissa on lähes tuntematon.
Sileälehtinen persilja!
3
735
Vastaukset
- persilja
En osta tuoreita yrttejä kaupasta, koska ne eivät paljon miltään maistu näin talviaikaan kasvatettuna(ei ainakaan suomalaiset ruukkuyrtit)ja ovat turhan kalliita. Kesällä kasvatan niitä itse vuokrapalstalla ja parvekkeella ja kuivaan talven varalle tai pakastan. Kähärälehtisestä persiljasta pidän, joten täytyypä ensi kesänä kokeilla myös sileälehtistä. Persilja yleensäkin on turhan aliarvostettu yrtti, kokeilepa joskus ruisleivän päällä hienonnettuna runsaasti ja vähän valkosipulia joukkoon ja mieluista rasvalevitettä/voita/öljyä leivän päälle myös(vähän hyvää suolaa myös jos haluaa). On ihan älyttömän hyvä makuyhdistelmä. Persilja ei ole mikään koriste leivän päällä tai keitoissa vaan mausteyrtti(ei pelkkä mauste) siinä missä jokin eteläinen basilika(pesto?), jota on vaikea pohjoisissa olosuhteissa kasvattaa. Kähärälehtinenkin versio maistuu hyvälle ja on erittäin terveellinen, vaikka kaunis onkin. Basilikasta aina kohkataan että miten ihanaa se on, mutta mielestäni persilja vie siitä voiton.
- on...
ihan paras! Kokeilemisen arvoinen pesto
löytyy järvikylän resepteistä nimellä
tillipesto. Siinä on myös persiljaa!
Kasvatan yrtit itse, sileää ja kähärää.
- omakotitalollinenkin
Voi sitä kasvattaa itsekin. Puutarhamyymälöistä tms. löytyy sieminiä.
Onnistuu varmasti ruukussa ikkunalla, keväämmällä parvekkeella ja kesällä omakotitalon puutarhassa tai mökillä Itse olemme kasvattaneet kesäisin kotipuutarhassa tavallisen persiljan rinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762524Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2842215Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1401186Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58993- 70898
- 72854
- 106808
- 65807
- 72807
- 71805