Mitä tarkoittaa pöytälaatikkoyritys? Onko se sama kuin toiminnan väliaikaisesti lopettanut yritys?
Olen ymmärtänyt, että selvitystila on virallisesti nimi sille jos lopettaa yrityksen toiminnan, mutta onko tuo pöytälaatikkoyritys sitten semmoinen, jota ei lopetetakaan, vaan väliaikaisesti pannaan tauolle, ja jos niin mikä on tämän virallinen nimi ja mistä löytyy lisätietoa? Vai onko se jotain ihan muuta..
Mitä tarkoittaa pöytälaatikkoyritys?
5
8903
Vastaukset
- Undefined
Pöytälaatikkoyritys tarkoittaa suunnilleen sitä että yritys on juridisesti olemassa ja toiminnassa, mutta ei harjoita mitään toimintaa aktiivisesti. Verottajalle on mahdollisesti ilmoitettu liikevaihdon määräksi 0 euroa, jolloin ennakkoveroja ei tule maksettavaksi, ja YEL-työtuloksi 0 euroa, jolloin YEL-maksuja ei tule maksettavaksi. Mutta kyse on puhekielen ilmauksesta, eikä sille ole mitään virallista määritelmää olemassa.
Yritystoiminnan täydellisestä keskeyttämisestä pitää ilmoittaa aina verottajalle, ja tämän ilmoituksen jälkeen yrittäjä on käytännössä työtön, jolla on oikeus KELA:n työttömyyskorvaukseen, yms. Kaupparekisteriin tällaisesta toiminnan keskeyttämisestä ei tule mitään merkintää, eli kyse on vain verottajalle tehtävästä ilmoituksesta. Ilmoituksen jälkeen yrityksellä ei voi olla minkäänlaista toimintaa ennen kuin tehdään uusi ilmoitus toiminnan jatkamisesta.
Toiminta voidaan keskeyttää määräajaksi tai toistaiseksi. Jos se keskeytetään toistaiseksi, yrittäjä poistetaan automaattisesti ennakkoperintä-, työnantaja- ja ALV-rekistereistä. Y-tunnus ja toiminimi säilyvät kuitenkin ennallaan, ja toimintaa on mahdollista jatkaa myöhemmin.- sitten
jos omaa pöytälaatikko yrityksen, niin tarvitseeko tehdä jotain paperiasioita/kirjanpitohommia?Kuinka kauan yritys voi olla ns."pöytälaatikko yritys"
- höttiäinen
jep
- neuvoton
Onko mahdollista perustaa pöytälaatikkofirma kun on meneillän ositus olemassaolevasta oy:stä.Miten pitäisi toimia?
- 16
Jospa tarkentaisit vähän sitä tilannetta. Millä tavoin tämä olemassaoleva oy liittyy ositukseen ja siihen perustettavaan uuteen firmaan. Ositus on aviovarallisuusoikeudellinen toimitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921331Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 70870
- 48864
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53712
- 33692
- 60689
- 52667