"Unelma elämästä" vaikka

Jumala on hänessä itsessään

Jousimies tekee pieniä asioita suurella tunteella.

Suuret asiat jousimies ohittaa kepeästi.

Sellainen on tämä petkutuksen mestari,

scorpionikin jää hänen juoniessaan toiselle

sijalle.

Sitoutumista hän karttaa kuin ruttoa, mutta jokin

saa hänet ansaan.

Useimmiten se jokin on; moraali, uskonto, kateus.

Annahan, kun joku tai jotkut, hänen ystävistään

ja sukulaisistaan, saavat lapsia ja tai menevät

naimisiin.

Pian hälläkin on tuli perseessä.

Siitä seuraa useimmiten hänen elämänsä vaikeudet.

Hän tapaa todellisen sielunkumppanin sitten, kun

hänellä on jo eukko ja lapsia.

Niinpä hän elää tämän avioliiton läpi oli se

sitten mitä oli.

Ja elämänsä rakkauden hän sivuuttaa

olankohautuksella. Hän itse kärsii ja muut

kärsivät. Koskaan hän ei koe tehneensä väärin

ketään kohtaan.

4

797

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala on meissä

      ...kaikissa.

      Juice lauloi aikanaan siihen tapaan että...

      "elämä se kaikkein vaikenta lie, jos sen hyvin teet, se kaiken aikasi vie..."

      Jokainen saa päättää itse elämänsä kulusta, miksi joku tekee jotain, se ei varmasti aina ulkopuolisille avaudu. Mutta oikeus elää omanlaistaan elämää pitää suoda jouskareillekin?

    • Jousimies

      Olet aivan oikeassa. Jousimies pitää huolta omistaan. Mutta häntä ei voi sitoa. On levoton liikkuja. Mutta parisuhteessa jos häntä yritetään laittaa omiin kaavoihin, ei onnistu.Hän ei koskan tunnusta tehneensä väärin.Kun toinen osapuoli ymmärtää tämän, liitto kestää.

      • jousimies-nainen täällä

        Minä kyllä tunnustan virheeni ja olen myös ensimmäisenä pyytämässä anteeksi. En ole koskaan pelännyt sitoutumista. Olenko siis poikkeus?


    • Kaurin Ani40+

      JousiMies - ystäväni, rakkaani :suorasukainen, rehellinen, älykäs ja ihanan tunteellinen, mutta ainakun tiedämme että eroamme ko. tapaamisesta hän alkaa murjottaa,pilvi saapuu päällemme, esitän urheata vaikka minullakin pala kurkussa, hän välttelee katsettani, kosketustani ja ottaa etäisyyttä minuun. Näemme noin 2vko:n välein, emme juuri soittele/tekstaile... helpompi niin koska, jos olemme yhteydessä ko. päivästä tai parista on vaikea ottaa "kiinni". Viimeeksi kun erottiin ja puin ulkovaatteita päälleni hän sanoi surkeasti minuun katson , että alkaa itkemään. Pyysin, että älä kulta, tai minun kotiin menosta, ajamisesta, ei tulisi mitään, minullakin tippa linssissä, suutelimme ja lähdin. (olemme molemmat eronneet, jo vuosia sitten). Hän haluaisi naimisiin kanssani, haluaisi ainakin mennä kihloihin, mutta kun elämän purteni on pahasti ristiaallokossa, en voi/halua sotkea häntä siihen, ennenkuin saan purteni edes luovimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1816
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      54
      608
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe