Kuuntelin radiosta juuri, kun ulkoministeri Erkki Tuomioja yritti selitellä että ulkoministeriön muistio on väärinkäsitys ja että kyseessä on Suomen liittyminen terrorismin vastaiseen koalioon. Miksi sitten muistiossa puhutaan Irakista ja rauhanturvatoiminnasta. Voiko Lipponen luvat rauhanturvatoimintaa. Eikö siitä päätä eduskunta.
Demareitten ulkopoliittinen värisuora on nyt osoittanut vaarallisuutensa. Sen heikoin lenkki on Paavo Lipponen, joka uhoaa ja tuhoaa Suomen maineen rauhantahtoisena maana. Missä viipyy esim. Ruotsin mukaiset kannanotot?
Demareitten ulkopoliittinen värisuora on nyt osoittanut vaarallisuutensa. Sen heikoin lenkki on Paavo Lipponen, joka uhoaa ja tuhoaa Suomen maineen rauhantahtoisena maana. Missä viipyy esim. Ruotsin mukaiset kannanotot?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuomioja puhui myös, että tässä on oltu avoimia ja sitä nyt käytetään väärin. Tosiassa Lipponen on yrittänyt kieltää keskustelun Suomen etuja vahingoittavana ja asioita on salailtu. Lipponen on tosiaan vahingoittanut Suomen etua lupaamalla liikaa
"Presidentti Bush ylisti Suomea hyväksi yhteistyökumppaniksi ja kiitti Suomen hallitusta Irakin tilannetta koskevista kannanotoista ja liittymisestä koalitioon.
Lipponen kertoi tasavallan presidentin ja hallituksen päätöksestä suhtautua myönteisesti Yhdysvaltain pyyntöön olla mukana mahdollisen konfliktin jälkeisen Irakin vakauttamisessa humanitaarisen avun ja rauhanturvatoiminnan kautta.
Presidentti Bush totesi arvostavansa Suomen suhtautumista tilanteeseen ja kiitti päätöksestä.
Lipponen kiitti presidentti Bushia johtajuudesta pyrkimyksissä rakentaa kansainvälistä koalitiota.
Lipponen kiitti presidentti Bushia globaalista johtajuudesta syyskuun 11. päivän tapahtumien jälkeen ja totesi Suomen olevan Yhdysvaltain liittolainen terrorismin vastaisessa taistelussa.
Presidentti Bush vahvisti asian näin olevan ja kiitti Suomea panoksestamme."