Pääministeri Matti Vanhanen on kehunut olevansa koko Euroopan presidentti. Mitä mieltä taitaa tästä asiasta olla Englanti, Ranska, Saksa, Italia ja muut Euroopan valtiot Suomen pääministeri Matti Vanhasen ylimielisestä kehuskelusta?
EUROOPAN PRESIDENTTI SUOMESSA
voi tätä pahuutta
171584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
mä en voi käsittää, miksi tuossa asemassa oleva henkilö leikkii sanoilla.
ajatteleppa samat asiat naisen kohdalle. jos pääministeri olisi ollut nainen, niin olisko hän pistänyt kaiken likoon itseään nuoremman(kouluttamattoman)pojan klopin vuoksi, kehuskellut olevansa euroopan presidentti ja kuvauttanut itseään sohvalla nuoren uuden poika-ystävän kanssa.
voi hallejuja tätä touhua. tässä ei ole vanhasen puolelta mitään järkee.
Hyvä, että löytyy itseluottamusta, Matilta... muut maat voivat tietty olla eri mieltä.
puheet miehen puolelta ovat merkki hyvästä itseluottamuksesta??
ei pidä paikkaansa. ne on valheita, perättömyyksiä, ei mitään mitä tuossa asemassa tarvitsee sanoa. johan se alkoi siitä ikean reissun valehtelemisesta.
eihän tässä ole mitään järkee.
ole sitä mieltä. Hävettää koko äijä. Toivottavasti jutut eivät pääse ulkomaisiin lehtiin.
ennakkotieto Susan Kurosen kirjasta on julkaistu jo helmikuun alkupuolella Sveska Dagbladetissa ja pian varmasti kirja esitellään kokonaisuudessaan ja samalla tulevat esille myös näissä keskusteluissa puidut asiat.
http://www.svd.se/dynamiskt/blogg/did_14549091.asp?ID=2779
onpa tuon artikkelin jälkeen myös lukijoiden kirjoittamia kommentteja.
Ei Matti Vanhanen varmaankaan ollut tosissaan, jos edes ylipäätään sanoi noin. Eikä varmaan tarkoittanut sen tulevan julkisuuteen.
Ja jos Vanhanen sanoi näin, hän saattoi viitata Suomen EU-puheenjohtaja kauteen, jota Vanhanen varmastikkin isännöi. Eli oli "presidetti".
Euroopan maat eivät kuulu EU:hun, joten on eri asia olla EU:n presidentti kuin Euroopan presidentti.
Matti taisi kotona leikkiä ajatuksella, että sitten joskus....kuin pikkupoikana leikiään palomiestä, poliisia jne....
Euroopan presidentti???? Entä Halonen...???
mitä tämä valehtelija kirjoittaa. "Morsian" kertoo ettei kihloista ole ollut puhettakaan.
Nykyään ei pöksyjen riisuminen ole kihlautumista.
suskin jutut. matti tässä pääministeri oli...
Tuohan on vain tervettä heikon itsetunnon pönkittämistä.
"Minä olen tekojen mies."
(Mussolini)
Kyllä suomalaiset olisivat ylpeitä, jos Vanhanen hyökkäisi Venäjälle ja toisi sieltä öljyä, että suomalaiset voisivat autoilla saastuttaa enemmän. Tosin Vanhanen hyökkää vain sänkyyn ja pienemmän öljypurkin kanssa.
Että, ihanko öljyn kanssa tekojen mies? Tietysti, jos sitä vuorokausitolkulla niin..
kurppa
Englanninkielellä euroopan presidentti on euroopan puheenjohtaja, koska sana president on suomeksi puheenjohtaja. Nyt sotkette puurot ja vellit eli valtion presidentti, kuten Halonen.
Rakastavaisten kielenkäyttöön kuuluu omna kooditus ja se tarkoitti myös näille huumorilla: euroopan pressa. Haloo, missä se huumorinkukkanen teillä on.
...
tiedetä.