jos ei omaa, niin vieras, mutta Ahvenanmaalla ei ole kumpaakaan!
Ovat osanneet hoitaa siellä asiansa hienosti ja säästävät runsaasti vuosittain rahaa, kun turhia pyssykuluja ei tarvitse budjetoida.
On sääntöjä, mutta myös poikkeuksia.
Suomen pitäisi ottaa mallia Ahvenanmaasta!
Ovat osanneet hoitaa siellä asiansa hienosti ja säästävät runsaasti vuosittain rahaa, kun turhia pyssykuluja ei tarvitse budjetoida.
On sääntöjä, mutta myös poikkeuksia.
Suomen pitäisi ottaa mallia Ahvenanmaasta!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä Ahvenanmaatakin puolustetaan ja itse asiassa puolustus olisi helpompi ja halvempi hoitaa, jos kaikki valmistelut voitaisiin tehdä jo rauhan aikana. En oikein usko Ahvenenmaan demilitarisointia enään kovin pitkäikäiseksi.
Ainakin kaksi valtiota Suomen lisäksi on ollut kiinostunut miehittämään saaren, kun tilanne Itämerellä kiristyy. Ruotsalaisten kyvystä en tiedä tällä hetkellä, ovat muuttaneet aikaradikaalisti toimintatapojaan, joten saattaa olla, että valmistautuvat vain käyttämään tulta alueelle.
Suomeksi se tarkoittaa, että jos saari on heidän kannaltaan epätarkoituksenmukaisissa käsissä, niin ampuvat kaikki lentokentät ja satamalatteet tms käyttökelvottomiksi.
Ei monella pikkuvaltiolla ole, Jopa Islanti on armeijasta vapaa alue.
No ei se nyt niin vapaa ole armeijasta, omaahan sillä ei ole, mutta Nato huolehtii siitä
islannissa ei ole sotilaan sotilasta
on USAn ilmavoimien tukikohta.
Myös Costa Rica kuuluu sarjaan. Ei armeijaa.
Puhumattakaan kaikista maista joissa on yleinen asevelvollisuus. Useimmissa ei ole...