Elikkäs haluaisin tiedustella muutamaa asiaa:
1. Jos matti meikäläinen saa sekin nimellä Masa meikäläinen, mutta osoitteet yms ovat kunnossa saako hän lunastaa sekin sillä perusteella että masa on hänen lempinimensä, oli sitten kyse 10€ tai 1000€ sekistä?
2. Mistä pankista on kaikkein tuottoisinta lunastaa sekki? Onko olemassa jokin paikka missä kiinteällä hinnalla mikä tahansa sekki ilman prosentteja?
Kiitos
Amerikkalainen sekki
6
1537
Vastaukset
- joku vaan
Pikkusummia ei kannata siirrellä, mieluummin rahat kirjekuoressa postitse.
En tiedä pankkien taksoista, lienevät samat. Suostuvat shekin lunastamiseen vain jos on tili pankissa, silloinkin muistaakseni vaativat paperin että rahat saa ottaa tililtä pois jos shekki oli väärennetty.
Joku Paypal voisi olla hyvä vaihtoehto pikkusummille.- jos
jos nimi on matti meikäläinen ja hän asuu vaikkapa kuoripuisto 15:ssä, voiko hän lunastaa sekin joka on masa meikäläiselle samaan osoitteeseen, mikäli masaa ei ole olemassa, ja mikäli matti sanoo masan olevan hänen lempinimensä?
- peipälistä kiinnostunut
monta mielenkiintoista tavaraa ebaylla olisi myynnissä ja maksutapana vain paypal, miten sillä maksetaan? En ymmärtänyt paypalin englanninkielisiä ohjeita, voisiko joku kirjoittaa suomeksi ihan rautalangasta vääntämällä ohjeet :)
- oltava
jos kirjoitti:
jos nimi on matti meikäläinen ja hän asuu vaikkapa kuoripuisto 15:ssä, voiko hän lunastaa sekin joka on masa meikäläiselle samaan osoitteeseen, mikäli masaa ei ole olemassa, ja mikäli matti sanoo masan olevan hänen lempinimensä?
Aina jos meet pankkiin lunastaa shekki ja siinä lukee masa meikäläinen.. ja sun nimi on matti meikäläinen, joudut näyttämään henk. kort. että olet masa.. matille sitä ei ainneta lunastaa sitä shekkiä.
- ohjeilla?
peipälistä kiinnostunut kirjoitti:
monta mielenkiintoista tavaraa ebaylla olisi myynnissä ja maksutapana vain paypal, miten sillä maksetaan? En ymmärtänyt paypalin englanninkielisiä ohjeita, voisiko joku kirjoittaa suomeksi ihan rautalangasta vääntämällä ohjeet :)
Jos et osaa sitäkään vähää englantia (tai saksaa) että osaisit ottaa PayPal:in käyttöön, mitä ihmettä kuvittelet pystyväsi ostamaan ebaystä???
Miten kysyt myyjältä tuotteesta jotain, miten toimit, jos saat viallisen tuotteen jne...???
Eikö ole parempi ostaa sellaisia tuotteita, joista tietää, mitä ostaa, sellaisilta myyjiltä, joiden kanssa pystyy kommunikoimaan???
- heppis
Meillä on päädytty Sampoon, jossa palvelumaksu 0.30%, vähintään 13€.
(Nordea 0.40%, väh. 15€)
Tosin, jos keksit paikan jossa voi lunastaa halvemmalla, niin kerroppa täällä myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482879Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672037- 401767
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371722Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321411Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328955Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782