Kuka keksi tietokoneet kapitalistit vaiko sosialistit? Sosialismiin eivät ole oikein tietokoneet sopineet, koska niistä voi saada haitallisia ajatuksia. Tankki on sosialistin unelma ja taas netti ja vapaa tiedonkulku painajainen.
Kuka keksi tietokoneet?
netti friikki
191434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mutta neukkulassa kaupankassalla oli helmitaulu. Ei sähkökatkot haittaa.
Siinä vaiheessa kun IBM kehitti tietokoneen, NL:ssa sai kuolemantuomion luvattoman kirjoituskoneen omistamisesta.
Maailman laajuisesti, jopa eurooppalaisistaan katsottuna, sähkön tuotannon varmuus oli hämmästyttävän korkealla tasolla NL:ssa.
Kyllä sähköpojat laittoivat loisteputkivalaisimiin yhden ylimääräisen "konkan". Katsoppa jännite huikan heilahteli. Niin siellä neukkulassa.
Niin se kirjoituskone sehän oli käytettävä paikallisessa ohranassa. Ne sitten hiukan viilasi kirjasimia. Näittä pikku "sormenjälkien" mukaan löytyi kone jolla on ropakantaa kirjoiteltu.
Jos jännite heilahteli vsoromnoo, hertsiluku laski päiväaikaan 47Hz ,eikä sitä yö aikana ajettu kiinni. Joskus oli kauheita kiistoja, missä vika kun suomalaisten toimittamat synkronikellot jätättivät.
Toisen maailmansodan aikaan IBM kehitteli tietokoneita natseille, jotta nämä pystyisivät tehokkaamin organisoimaan juutalaisten tuhoamisen.
Mutta siellä jossakin saksan mailla oli professori tietenkin matikan ja vanhapoika. Tämä tutki ja mietti näitä tietojen käsittely juttuja. Ainut asia joka jäi kirjasta ja tästä herrasta mieleen: paras loma vietetään kaverin vaimon kera.
IBM myi tietotaitoa ja koneita nazeille.
tässä tietokoneessa ei ole ainuttakaan osaa Usasta
Kerro sinä,kuka keksi kommunismin ja sosialismin ? Tiedemiehet vai tavalliset ihmiset ?
Kommunismia kohden meneminen on luonnonlaki, jonka Karl Marx aikoinaan tajusi.
Jokainen tekee kykynsä mukaan ja saa tarpeensa mukaan.
On tämä väite kommunisteille paha. Kuin palopääliköitte riita palo on sammutettu, mutta väärällä tavalla.
Olemme menneet kommunismiin väärällä tavalla.
Kommunistit eikö toisetkaan kansalaiset ei ole
tosiasiaa havainnut
Kommunismiin pitäisi päästä kommunistisen puolueen
johdolla
Mutta hyvinvointiin on päästy keskustan ja demarien
hiljaisella puurtamisella
Ja nämä komu parat on vielä siellä korpivaelluksella
Kyllä niitä köyhiä vielä Suomessa riittää. Porvarillinen parlamenttarismi ja markkinatalous eivät pysty köyhyyttä poistamaan, siihen tarvitaan neuvostoja ja suunnitelmataloutta. Jeesus oli väärässä; köyhien ei tarvitse aina olla keskuudessamme. Köyhyyden poistaminen on tahdon asia.
On aika siirtyä vailinaisesta demokratiasta todelliseen demokratiaan. Kansanvaltaisten tahojen voimalla se olisi mahdollista, jos vaan tahtoa löytyy.
ja myös kannatus
Porvarillisen parlamenttarismin vastustajat ovat taas suurin ryhmä. Äänestämättä jättää liki kolmannes kansasta. Sosialidemokratian kannattajat tulevat kaukana perässä.
Jo tsaarin aikaan Bogdanov ja kumppanit esittivät kybernetiikan perusteita, ennen länsimaita. 20- ja 30-luvulla Buharin ja muut taloustutkijat esittävät panostuotostaulukoita ja muita ajatuksia taloudesta. (Buharin tietenkin piti tappaa itsenäisistä ajatuksista) Sodan jälkeen yritettiin saada tietokoneiden kehitystä alkuun.
Stalin kuitenkin neroudessaan sanoi, että koneilla ei ole logiikkaa eivätkä ne osaa käsitellä tietoja. Se siitä ja vääriä sanoja käyttävät hirteen tai leirille.
Stalin joutui kuitenkin sallimaan LASKUKONEIDEN kehittämisen kolmelle alueelle: tutka, ohjukset ja atomipommi. Näillä aloilla päästiin pitkälle, mutta smalla se vääristi koko teollisuuden erikoistietokoneisiin. Yleistietokoneissa jouduttiin lopulta IBMn kopiointiin tämän seurauksena.
Luepa Ilmari Susiluoto: Suuruuden laskuoppi.
Piilaakso on sosialistinen "valtio" Yhdysvaltain sisällä.
Missään ei markkinatalous ole viety niin huippuunsa kuin Piilaaksossa. Siitä on sosialismi kaukana. Onhan siellä sosialisteja ja muita hippejä, mutta heidän taloudellinen merkityksensä on 0.