voi aihauttaa paniikkihäiriöitä ja vastaavanlaisia juttuja.Luin netistä aivan kauhulla, mitä aspartam voi tehdä.Kauhulla koska olen nautiskellut viime vuosina paljonkin ligt-juttuja jne joissa on aspartamia.Ja olo on joskus outo paniikkinen ja epätodellinen.Lopetin aspartamin kuukausi sitten.Lukekaa ihmiset , miten vaarallinen se on.
Tiesittekö
6
546
Vastaukset
- bnökljfnbb
niin, netissä lukee kaikenlaista. kaikkea ei vain kannata ottaa niin tosissaan. en väitä, että makeutusaineet ovat täysin turvallisia, mutta ei ihan kaikkea kannata ottaa totena. eräät makeutusaineet ovat aiheuttaneet jopa sikiön kehityshäiriöitä sellaisille, joilla on äärimmäisen harvinainen perinnöllinen tauti. (fenyyliketonuriako se oli?) suomalaisilla sitä esiintyy enemmän kuin missään muualla maailmassa.
- ajatuksia?
Netistä voi todellakin jos jonkinlaista asiaa ja asianvierestä, mutta kyllähän nämä kaikenlaiset keinomaku ja väriaineet totaalisen turhia on, eikä niitä kenenkään kannata sisuksiinsa imee!
Kertokaa mulle mitä järkee on vetää värjättyä ja keinotekoisia makuaineita sisältävää vettä sisuksiinsa kun puhdastakin vettä on saatavilla? - Anonyymi
Älä puolusta asiaa jota et tunne. An na muurahaisille niin näe tulokset. Olen käyttänyt muurahaismyrkkynä vuosia. Tehokkain muurahaisten hävittämismyrkky.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä puolusta asiaa jota et tunne. An na muurahaisille niin näe tulokset. Olen käyttänyt muurahaismyrkkynä vuosia. Tehokkain muurahaisten hävittämismyrkky.
Youtubesta katsoin kun porsaalle annettiin ekaksi keinomakeutettua mehua. Katsoi omistajaansa ja nyrpisteli kärsäänsä pettyneenä. Sitten omistaja tarjosi sokerimehua ja porsas alkoi litkimään ihan loppuun asti tyytyväisenä.
- Anonyymi
"Aiheuttaa hullutta" Antamalla muurahaisille niin näette totuuten. Tehohain muurahaismyrkky joka aiheuttaa varman kuoleman.
- Anonyymi
Älkää tutkiko ja lukeko ihan kaikkea, jos tulee herkästi ahdistuneisuutta.
Välttyy monilta paniikeilta ym. kun keskittyy muihin asioihin ja yrittää nauttia elämästä.
Miksi kasata itselleen huolia ihan tahallaan, kun voi välttääkin ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki662688Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752288Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752148Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22025Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue91412Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51314- 711021
- 64976
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘114965- 96953