Tarkastellaan Islamin oppeja

tietoa ystävä

Islamin uskonto ja sen ilmenemismuodot puhuttavat laajalti tämän päivän ihmisiä. Islamin todelliset kasvot kiinnostavat monia. Mitä Islam oikeastaan opettaa? Mistä sen piirissä vaikuttavat virtaukset ovat lähtöisin? Islamopas -sivuilla tarkastellaan Islamin oppeja, Koraanin ja Haditin (perinteen) antamia ohjeita ja malleja sekä vertaillaan Islamin ja Kristinuskon opetuksia. Sivujen tarkoituksena on jakaa tietoa ja synnyttää keskustelua.

http://www.answering-islam.org/suomi/

2

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaulahuivifin

      Luepa viestini Todisteita Koraanin inhimillisestä ja historiallisesta luonteesta, niin tiedät, mitä islam on alunperin opettanut ja mikä Muhammed oli miehiään. Kotisivullani olen arvioinut sekä kristinuskoa että islamia.

    • sivusto

      Antamasi linkki on erittäin islam vastaisen materiaalin levittämiseen keskittyvä sivusto.
      (Joka on naamioitu näyttämään muka oikealta islam sivustolta, sen oikeasti ollessa kristinuskoa mainostava sivusto)

      Tämä on vastine heidän sivuille:
      http://www.answering-christianity.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3477
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      128
      1852
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      297
      1605
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      77
      1462
    5. 77
      1436
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1136
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      61
      960
    Aihe