Mononukleoosi

mistä se tulee??

lääkäri soitti ja kertoi minulle että minulla on Mononukleoosi (Pusutauti).
minulla on ollut viime kesästä lähtien paljon tulehduksia kurkussa ja niihin löytyi syy: streptokokki c ja leikattiin kuukausi sitten nielurisat ettei tarvitse enää syöäd penisiliiniä ja olla kipeä.
no,toissapäivänä alkoi kuume ja kurkkukipu taas ja pelästyin että nyttenkö toi streptokokki c alkaa taas jyllätä vaikka ne sano ettei sen pitäisi kun noi nielurisat leikataan ja kävin lääkäris ja äsken soitti ja kertoi että mulla jyllää nyt pusutauti kurkussa..

en ole suudellut ketään vieraita..mist tää on tullut mun kurkkuun?
eikö tää koskaan lopu perkele.

6

2896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aiheuttaa

      Pusutaudin aiheuttaa Epstein-Barrin virus, joka pääasiassa tarttuu limakalvojen välityksellä, mutta voihan se tarttua muutenkin vähän niinkuin mikä tahansa flunssa tms (meitä esim. sairasti yhtäaikaa 4 kaverusta ja emme olleet keskenämme toki pussailleet, vaan vaan tiiviisti hengailtu yhdessä). iloisena uutisena voin kertoa että kerran sairastettu infektio antaa yleensä suojan virusta vastaan, joten montaa kertaa pusutautia ei sairastaa tarvi...

      • kauhee tauti

        Mä sairastin pusutaudin vuoden 2005 syksyllä, kuume oli kestäny jo yheksän päivää ku menin lääkärii, lääkäri määräs mulle lääkket keuhkoputken tulehukseen:/. mikä tais olla virhe, no alotin kuurin ni samana iltana alko oksentelu! mikään ei pysyny sisällä.ja mä sinnikkäästi koitin syyä antibiootteja keuhkikseen mut sitet ku olin syöny neljä pvää, ja viikko piti syyä ni soitin lääkärii et lopetan lääkkeet...pyys mua tuleen uuestaa lääkärii, ja otti verikokeita iha saatanasti: löyty sitte mononukleoosi! ja laitto mulle lähetteen sairaalaa,et saan nesteitä riittävästi..
        no olin sairaalas viikon ennenku pääsin pois, ja senki jälkee olin sikulla neljä viikkoo ku maksa-arvot oli koholla. ja sitte oli iha vitunmoinen kutina ja näppylöitä joka paikassa OLI KYL IHAN HELVETIN PAHA TAUTI MULLA, kaikki maholliset oireet oli :// ja sairaalassaki lääkärit sano ku luuli etten kuule et näytin ihan sialta :(.

        no sitte vuonna 2006, maaliskuussa iski yöllä kova kuume, varasin ajan lääkärii seuraavana päivänä.. Lääkäri otti verikokeet ja soitti samana päivänä tulokset RAUHASKUUME (PUSUTAUTI) Oli iskeny muhun jälleen kerran, mä oikeesti olin sillo iha shokissa ku pelkäsin et iskee yht pahana ku vajaa puol vuotta aiemmi! no saikkuu oli antanu jo samana päivänä ku kävin ni viikon verra, ja sitä jatekettii kauan, ja verikokeissaki piti käyä todella monta kertaa, ku et ne pysty kontrolloimaa ett alkaako paranee!

        eli rauhaskuume voi tulla useammanki ku yhen kerran!

        toivottavasti ei enää ikinä muhu tuu, en oo ikinä ennen ollu oikeesti noin kipee ku rauhaskuumeessa!

        ikäni oli silloin 19://


    • tälläinen tarina

      tammikuun lopussa huomasin lihas särkyä.. helmikuun alussa kasvoissa ja poskissa ja silmäluomissa oli turvotusta, oikeastaan mitään flunssan oireita ei ollut.. korviin vihkoi, paikkoja särki, lämpö oli 37-38 välillä..oireet sopivat myös sikotautiin..

      no kävin muissa asioissa helsingin terveyskeskuksessa ja näytin samalla yleislääkärille kasvojani ja leukaa jne... kun siihen koski ja turvotusta oli edelleen koko naamassa... sanoi että varaa aika hammaslääkäriin, sillä puret varmaan hampaita yöllä yhteen.. no pari pv ihmettelin asiaa ja soitin yksityiselle (työpaikkalääkäri) ja kävin sielä näyttmässä kasvojani. Ottivat verta, katsoivat ilm. tulehdusarvoja jne.. ja sanoivat että muita tuloksia tulee viikon päästä.. ja natoi antibiottikuurin.. näillä eväillä siis jatkettiin... no söin 7 pv:n kuurin helmikuussa ja viikon kuluttua tuloksissa ei ilmennyt mitään ja kävin näyttämässä taas kasvojani, kun neolivat turvoksissa, ja erityisesti luomet.
      No ajattelin että kaippa se siitä menee, kunnes hlmikuun loipussa vanha vaiva.. sinus pakaravaossa vihoitteli ja menin samaan paikkaan lääkärille.. koska pasisetta ei ollut näkyvissä jne..sain 1 pv:n antibiotti hevoskuurin ja vahvaa buranaa.
      Näytin taas silmiäni, jotka edelleen ovat turvoksissa... Nyt olen siis syönnyt kuuria yli puolet ja pari ov ollut kurkku kipeä.. ja tainnut olla pientä lämpöä.. si. jos syön tulistaruokaa tai juon vaikka vaan limua kurkkuun alkaa vihloa ja sattua. =( Silmät ovat olleet kk nyt turvoksissa..
      Kuurin loputtua meinana taas soittaa ja varata sinne yksityiselle aikaa.. viime lääkäri ihmetteli kun minulta ei ole otettu missään vaiheessa sikotaudin tai pusutaudin testejä, että onko moista... kauanko se pusutauti oikein kestää? Mitä jos pyydän sitä ottamaan testit nyt seuravaksi mennessäni sinne.. näkyykö niissä mitään.. jos tämä kaikki on vielä sitä.. ? Olen ymmärtänyt, että tauti voi kestää kauankin.

      Yleiskunto on heikentynyt, en ole päässyt kuukauteen salille.. mutta paino ei ole kyllä noussut..

      Kurjaa tällänen sairastelu, en kehtaa kohta läheisilleni mainita mitään että nyt kolottaa sihen paikkaan tai nyt särekee siitä tai siitä.. kun en yleensä sairastele tälleen..

      Mikä neuvoksi?

      • vielä...

        lisäys.. sain 10 pv:n hevoskuurin sinukseen, jota syön vieläkin en 1pv:n =)


    • helinä.

      onko kukaan sairastanut aikuisena ttätä?

    • kurja tauti

      Sairastin 41 vuotiaana mononukleoosin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      30
      4625
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      128
      3982
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3717
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2709
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2583
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      13
      2461
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      28
      2438
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      65
      2307
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      53
      1957
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      145
      1774
    Aihe