Idea koko pohjaosan leikkauksesta ei tullut Soininvaaralta. Se keksittiin ns. Puron (virkamies) työryhmässä, jossa ei ollut yhtään vihreää mukana. Soininvaara hyväksyi muiden hallituspuolueiden mukana leikkauksen, sillä rahaa tuolloin 1995 tarvittiin lapsiperheille suunniteltujen rajujen leikkausten torjumiseksi. Valehtelua on syyttää Soininvaaraa pohjaleikkauksen arkkitehdiksi.
Lex Soininvaarasta
täällä joku valehtelee
4400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta kuka se oli joka sen esityksen toi esittelyyn? Se oli juuri se Soininvaara, siitä ei päästä yli eikä ympäri. Kukaan muu ei olisi mennyt munaamaan itseään ja edustamaansa puoluetta, niitä raukkoja kohtaan joita se koski! Ei lapsiperheollä ollut mitään hätää, Useimmilla heilä oli kaksi huoltajaa mutta useimmalla veteraaneilla ei ollut ketään puolustamssa riistoa, olivat vain vanhuksia avuttomia maamme vaputuksen ansaitsijoita joita näin palkittiin! Eipäs kankta jeesustella ja puolustella tehtyä epäoikeudenmukaisuutta!
Sitäpaitsi eläkkeeiden suuruus oli sovittu kirjalisestii jo vuosia aikaisemmin.
Eikö nimi ole sen tekijän mukainen? Tietysti on!
LEX SOININVAARA!
Kansaneläkkeen perusosaa alettiin maksaa 1.1.1957 voimaan astuneen uuden kansaneläkelain perusteella kaikille eläkeläisille samansuuruisena. Elokuussa 1963 astui voimaan työeläkelaki. Kansaeläkkeen perusosa maksettiin kaikille eläkeläisille työeläkkeen lisäksi.
Lain muutoksella kokonaiseläke myönnettiin ajalla 1.7.1975 - 31.12.1995 työeläkkeen ja kansaneläkkeen pohjaosan yhteensovituksena. Nimike perusosa korvattiin termillä pohjaosa. Työeläkkeestä vähennettiin kansaneläkkeen pohjaosan suuruinen markkamäärä. Sitä ei kompensoitu millään tavalla. Eläkeläiset menettivät näin ollen ensimmäisen kerran pohjaosan suuruisen markkamäärän työeläkkeestään.
Seuraava leikkaus tapahtui 1.1.1996 lukien. Laki sai nimekseen Lex Soininvaara lakialoitteen tekijän mukaan. Pohjaosa, joka kaikilla eläkeläisillä oli vuonna 1995 ollut 455 markkaa, poistettiin tietyin markkamääräisin erin kokonaan kuuden vuoden aikana. Näin ollen perus- eli pohjaosa on leikattu työeläkkeestä osalta eläkeläisiä kahteen kertaan. Kansaneläkkeen pohjaosan menettämisistä eläkkeensaajat eivät saaneet minkäänlaista valtiovallan tai oman työeläkelaitoksen allekirjoittamaa päätösasiakirjaa.
Lainvoimaisella päätöksellä saatu eläke on koskematon. Eläkepäätökset tehdään aina tuleviin eläkkeisiin. Nyt ne kuitenkin ulotettiin jo myönnettyihin, siis voimassa oleviin eläkkeisiin.
Eduskunta päätti 18. 6. 2002, että kansaneläkkeen pohjaosan kompensaatiota maksetaan sen menettäneille eläkeläisille 1.10.2003 lukien. Leikkauksen alkamisajankohdasta kompensaatioiden maksamisen aloittamiseen aikaa oli kulunut 7 vuotta 9 kuukautta. Kelan arviolaskelmien mukaan valtio oli leikkauksilla säästänyt, ts. ottanut eläkeläisiltä noin 2.8 mrd. markkaa.
Kompensaatiohyvitys ei läheskään tule vastaamaan todellista menetystä eikä pieniä kansaneläkkeen pohjaosien kompensaatioita makseta lainkaan. Lisäksi maksamatta jäävät täysin kompensaatiot ajalta 1.1.1996 - 31.9 2003.
Valtiovalta on käyttänyt myös kansaneläkkeen pohjaosan leikkauksissa ikääntyneitä suomalaisia häikäilemättömästi hyväkseen.
1.1.1996 lukien eläkkeelle siirtyneille ja siirtyville kokonaiseläke maksetaan täysimääräisesti työeläkkeenä. Vakava perustuslain yhdenvertaisuuspykälän rikkomus.
Soininvaara kantoi sillä tavoin vastuunsa, että silloisena ministerinä joutui tuomaan muiden sopiman eläkeleikkauksen käsittelyyn. Turha yrittää tehdä Soininvaarasta leikkauksen keksijää ja ainutta syyllistä. Ota asioista selvää ennenkuin seuraavan kerran valheitasi täällä levittelet!
Joka tällaisen esityksen vie virallisesti eteenpäin on sen esittelija ja vastuullinen koko teosta. Mutta hän oli sen hyväksynyt ja valmis esittämään eetnpäin jolloin se sai esittelijän mukaisen nimikkeen, LEX SOININVAARA. Oliko tämä mielestäme valehtelua. Reilu tosi suomalainen isänmaan ja itsenäisyyden kannattaja ei missään nimessä olisi lähtenyt esittelemään tällaista vapautemme puolustajien vanhusten eläkkeenleikkausta. Mistä löytyy se kunniallinen suomalainen joka on eri mieltä kanssani? Ja joka pitää sitä temppua oikeudenmukaisena?