Olen katsellut noita Eurol- ja Motox-öljyjen purnukoita ja tehnyt erittäin terävän havainnon: näyttäisivät tulevan samalta valmistajalta.
Kukaan ei tietenkään tiedä, että onko lisäaineistuksessa suuriakin eroja.
Nuo Motox-öljyt ei mielestäni ole mitenkään erikoisen edullisia. TM:n kaikkitietävät sedäthän haukkuivat Eurolin ihan maanrakoon, niin ssakohan sitten Motoxin purnukassa sitä samaa tavaraa...
Taidan jatkossakin pysytellä Teboilin voiteluaineissa, Gold ei ole hinnalla pilattu.
Kukaan ei tietenkään tiedä, että onko lisäaineistuksessa suuriakin eroja.
Nuo Motox-öljyt ei mielestäni ole mitenkään erikoisen edullisia. TM:n kaikkitietävät sedäthän haukkuivat Eurolin ihan maanrakoon, niin ssakohan sitten Motoxin purnukassa sitä samaa tavaraa...
Taidan jatkossakin pysytellä Teboilin voiteluaineissa, Gold ei ole hinnalla pilattu.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mistä tulevat car-S ja Biltema öljyt? Nämä purkit ovat mielestäni saman mallisia, mutta Biltema paljon kalliimpi. Saako Prismasta yhtä hyvää (Biltema testissä ok) halvemmalla?
Minkä takia haluatte rikkoa moottorinne käyttämällä huonolaatuisia öljyjä? Käyttäisitte mielummin joukkoliikennettä.
Sellaisia ovat mm. mobil-uskovaiset, jotka eivät millään voi ymmärtää, että muillakin öljyillä auto kulkee ihan yhtä lailla.
Mikä tahansa täyssyhteettinen öljy on riittävän hyvää tavalliselle autoilijalle. Vasta sitten kun on kyse poikkeuksellisen kovista rasituksista kuten radalla turboa rääkätessä, maastoajossa tai perävaunua vetäessä alkavat öljyt jakautua eri kasteihin kestävyytensä puolesta.
Tavallisen pulliainen selvittää 15.000 km:n vaihtovälin millä tahansa halppisöljyllä.
Goldilla ajelin 250.000 ilman mitään ongelmia ja nyt sama auto on vielä seuraavalla omistajalla. Tuo öljy oli ½synt. ja tosi halpaa, mutta ihan riittävän hyvää käyttötarkoitukseensa.
Tämä oli asiaviesti. Erot tulevat esiin noissa ääriolosuhteissa. Maanteiden taunoista 90% ei koskaan aja siten, että saavuttaisi noita rajoja, joissa eri öljyillä tulee eroja.
Kuulun toki Mobil-uskovaisiin, koska olen kokenut sen hyväksi ja halvaksi uskonnoksi. Autollani (yli 15v vanha) olen ajanut yli 300 tuhatta ja öljynä olen käyttänyt Mobilin RF1:aa. Öljynvaihtoväli on ollut 15-20tkm. Öljykannun hinta on vaihdellut 150mk:sta 25:een euroon. Olen siten käyttänyt öljyyn enimmilläänkin ainoastaan 500 euroa tällä ajanjaksolla.
Puolta halvemmalla kuraöljyllä olisin toki päässyt öljykustannuksissa puolta halvemmalla, mutta aivan taatusti olisin saanut muita ongelmia. Tähän asti moottorin mekaanisille osille ei ole tarvinnut tehdä mitään. 250 euron säästöllä 15 vuoden aikana ei autoilun kuluissa ole minulle mitään merkitystä.
Käytän käsin tiskatessakin muuten Fairyä, en Rainbowia, koska olen todennut sen paremmaksi.
Jos olisit käyttänyt kuraöljyjä, olisi vaihtoväli kannattanut ehdottomasti puolittaa, joten se siitä säästöstä.
Kyllähän ne muuten varmaan ihan hyvin voitelee, mutta en uskaltaisi moisilla ajella pitkiä välejä.
Omaan kiesiini vaihdan Teboilin öljyjäkin suht tiheään tahtiin, ompahan aina hyvä voitelu.
En halua rikkoa moottoriani. Haluan riittävän hyvä öljyä halvalla sen sijaan että maksaisin purkin kyljessä olevasta logosta ja testimenestyksestä ekstraa.
Halpuuden ihannointi on naurettavaa, koska halpa ei ole hyvää. On erikoista, että ihmiset tyytyvät huonoihin tuotteisiin ainoastaan hinnan vuoksi. Itse ekologisena ihmisenä käytän ainoastaan hyviä ja kestäviä tuotteita, kuten Mobilin öljyä.
Ostakaa vähemmän, mutta parempaa.
kyllähän mobilia käyttävät vain mobil uskovaiset, itsekkin kuuluin jonkin aikaa samaan "lahkoon" mutta onneksi tulin järkiini.
käyttökinnerissä tällä hetkellä Valvolinen 5W-40 Max lifet ja kesäautossa Liqui molyn 10W-60 race tech GT1:t.
tosiasiahan on että sellaiset jotka käyttävät mobilia eivät pahemmin omaa kokemusta muista moottoriöljyistä.
Mobil on myös ihan toimivaa mutta hinnat ovat todellakin pahasti metsässä.
Kyllä suht edullisesti saa hyviä öljyjä, itse ostan tarjoustalosta Teboilin Diamondia, eikä maksa kuin noin 25eur/4litraa.
Näkyipä Honkkarista saavan Mobilin 5w/50:stäkin reilusti alle kolmenkympin/4litraa.
car-s on Valvolinen tekemää, tieto löytyi käyttöturvallisuustiedotteesta, jonka latasin joskus jostain S-ryhmän sivuilta.
Joo ja jotkut Valvolinet tehdään Hollannissa melkoisen todennäköisesti Eurolin toimesta.
Valvoline on amerikkalaisen kemikaalifirman Ashlandin tuotemerkki. Ashlandin öljyt, siis Valvolinet, Euroopan markkinoille valmistetaan heidän Hollannin tehtaillaan. Car-s öljyä ostava saa todennäköisesti jotain samaa öljyä, kuin saisi Valvoline-purkissa. Merkkituotteen valmistaja ei yleensä halua, että tuotetta myydään liian halvalla. Sen vuoksi halvemman merkin, mutta saman tuotteen valmistaja pyritään salaamaan, ettei oman kalliimman tuotteen markkinointi kärsisi.
Öljyalalla sama pätee käänteisenä Euroliin. Eurol BV on Keski-Euroopassa arvostettu iso hollantilainen voiteluainevalmistaja, meillä vielä melko tuntematon. Markkinoille päästäkseen heidän tuotteita on myytävä meillä halvemmalla, kuin kilpailijoiden. Kuitenkin saatamme hyvin kaataa autoomme Eurolin valmistamaa öljyä jonkin tunnetumman merkin purkista, joka on maksanut tuplaten siihen nähden, jos saman tuotteen purkin kyljessä olisi lukenut Eurol.
Olen muuten nähnyt Hollannissa käydessäni yhden huoltoaseman öljyvalikoimaa katsellessani, että valikoimassa oli vain yksi tuotemerkki: Eurol. Heillä siis on erittäin hyvin kattava tuotevalikoima kaikkiin polttomoottorilla toimiviin laitteisiin.
jota kuluu käytössä vähiten, se on nykysynteettisillä olennaisin säästökohde.
Saman viskositeetin omaavat synteettiset öljyt voivat käyttäytyä varsin erikoisesti moottorista riippuen. Olen keskustellut tuttujeni kanssa jotka työskentelevät autoalalla ja olen ymmärtänyt että tämä mahtava Mobil ei ainakaan ole se öljy joka mieluiten pysyy koneessa sisällä.
Tämä ei varsinaisesti liity asiaan mutta kertoo kuinka ei välttämättä kannata "hemmotella" vanhaa paskaa autoa hyvillä öljyillä: Kun sain ajokortin n. 6 vuotta sitten, pari Mobil-uskovaista kaveriani vaihteli ensiautoonsa Rallyformuloita, pian ei enää kumpikaan. Alkoi paksuimman mahdollisen öljyn etsintä kun moottori alkoi savuttaa sekä kuluttaa tuota kallista ainetta varsin reippaasti. Näin kävi sekä E-mallin Kadettille että Escortille...
Teboilin öljyt kannattaa hakea Puuilosta on halvimmat siellä
Onko täällä osa porukasta tosiaan sitä mieltä, että vaikka Motoxin valikoimasta löytyy korkeitakin luokituksia täyttäviä tuotteita niin ne on kaikki kuraa koska ovat halpoja?
Jotkut voivat pitää Motoxia kurana, mutta en uskoisi, että niiden valmistaja iso hollantilainen firma Eurol BV ihan laadutonta moskaa markkinoille päästäisi.
No lue TM:n öljytesti vuodelta 2006. Loppuvuoden lehtiä. Eurol 5W-50 oli ihan kuraa. Ei itseasiassa ollut edes 5W -öljyä kylmäominaisuuksiltaan, eikä 50 -öljyä kuumaominaisuuksiltaan.
http://tos.pp.fi/koukku/5w-40.pdf
Car-s autovahat on ainakin korrekin tekemiä.
..ja öljyt Ashlandin sekoittamia.
Kovaa kamaa toi diamondi :D vie paljon kalliimpia öljyjä kuin pässejä narussa! Täytyykin laittaa talveksi diamondit motsiin ja diamond gummit!
motox aineista, vaikkei kuulu öljyosastoon:
Ajattelin tulla varoittamaan kaikkia Motonetin omasta tuotemerkistä Motoxista. En yleensä palstoilla jaa kokemuksiani mutta NYT on pakko.
Perheessämme on Opel ja Audi, joten luulisi näin "harvinaisten" merkkien kohdalla, että voisi tehdä jotain päätelmiä Motoxin surkeista aineista.
1. Laitoin Motox-silikonipuikkoa talven varalle molempien autojen oviin (ja reilusti) ja nyt on kaikki ovet ja takaluukut jäätyneet kiinni.
2. Ostin Motox-jäänestoainetta lukkoja varten edelleen molempia autoja varten ja lukothan siinä jäätyivät. Edes avain ei mene lukkopesään.
Yhteenveto: aivan shaisseja aineita ja älkää missään tapauksessa toistako virheitäni!!!
Vanhat autot hajoaa jo muista syistä kuin nykyöljyjen huonosta laadusta johtuen.
Ajakaa 10w30 mineraalikuralla jos halvat synteettiset öljyt pelottaa. Ostakaa merkki-öljyä jos tuntemattomat valmistajat epäilyttää.