Ollaan muuttamassa pois ja renkaiden jäljet huolettaa kun ei huomattu niiden tulleen.. nää asunnot on valmistunut vasta syksyllä joten ihan uusia.. meneekö normaalin kulumisen piikkiin jos ei saa pois?
Vaunujen renkaiden jäljet pois
onko mahdollista?
11609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
suihkuttaa......
siis onko ne jäljet esim mustat vai painumat vai??
Jos värjäytymä niin yritä tavalliselal pyyhekumilla ja varovasti vaikka kynsilakanpoistoaineella, mutta todella varoen.
Painumat taas häviää omia aikojaan ja jos ei niin se on normia.
Jos on ilmakumirenkaat niin ne saattavat reagoida muovimaton kanssa kosteana. Niitä jälkiä ei kyllä sitten saa millään irti. Riippuu vuokrataloyhtiöstä tuleeko lasku perässä. Ei välttämättä hyväksy sitä normaaliin kulumiseen. Toivotaan, että teillä on ymmärtäväinen vuokraisäntä.
Serkku perheineen muutti ihan uuteen vuokra-asuntoon ja vuoden päästä muuttaessa pois saivat ison laskun peräänsä huonekalujen aiheuttamien painaumien takia ja lapsilukko liedestä oli hajonnut. Lapsilukosta he olivat ilmoittaneet jo heti rikkoutumisen jälkeen, koska heillä oli kolme pientä lasta niin olisi ollut tärkeää saada se kuntoon, mutta mitään asialle ei tehty. Huonekalujen aiheuttamat painaumat kuuluvat kyllä mielestäni normaaliin kulumiseen. Tai sitten lattiamateriaalissa on virhe.
Vaunujen työnteleminen sisätiloissa ei ole normaalia kulumista! En muutenkaan ymmärrä, miksi ne vaunut pitää puskea jokapaikkaan perille asti. Kyllä se lapsi voi sylissäkin olla, ja jättää ne likaiset, jälkiä tekevät vaunut jonnekkin paremmalle paikalle.
Me ei tosiaan olla lykitty niitä vaunuja sisätiloissa!! ei sitten pätkääkään! sen jälkeen kun ekan kerran ollaan ulkona käyty niin kärryt on ollu eteisessä maton päällä mutta kun ostettiin niin varastoitiin ne tuossa olohuoneessa vauvaa odottamaan ja kun vauva tuli niin jäljet olivat jo matossa.. renkaat eivät missään vaiheessa olleet kostuneet! Kyse ei ole painaumista vaan tuommoisista ruskeista jäljistä lattiassa.
Ilmakumirenkaat on.. pyyhekumi ei auttanut... kynsilakanpoistoaineella lähti vähäsen mutta en viittiny hirveesti lotrata nyt sillä aineella kun lapsi on kotona. ei ne huurut hyvää tee aikuisellekaan :)
Meillä ihan sama juttu. Vaunut odottelivat uutta asukkia olohuoneen lattialla ja hirveät jäljet muovimattoon vaikka ei vaunuja ei oltu edes käytetty.
Yritin niitä jälkiä aikani hinkata mutta ei lähteneet. Onneksi matto on muutenkin niin kamala että menee muun lian seassa....
ne vaunut pitää jättää ulkosalle? Tai ulkovarastoon homehtumaan,jos sellainen sattuu olemaan. Kyllä niin kalliista hankinnasta huolehtii mielellään kunnolla.
Taikasieni, jota saa tavarataloista. Miracle-clean tai vastaava, 4 valkoista sientä/pakkaus, hintaa noin 5€. Maksaa, mutta on sen arvoinen tuote. Jaq olikohan vastaava eri firman vaan, Magic Eraser. Kokeilemisen arvoinen juttu!
Tuolla tuotteella saa aikaan enemmän tuhoa. Tämä taikasieni toimii kuin hienonhieno hiekkapaperi, joka tuhoaa lattiasta pinnan. Pahimmassa tapauksessa tahra ei lähde, mutta pinta tuhoutuu jolloin kaikki lika tarttuu vain entistä paremmin kys. kohtaan. Suosittelisin mielummin perinteisiä siivousaineita, tai sitten tilataan ammattitaitoinen siivooja siivousfirmasta hoitamaan lattia kuntoon.
mies osti fillarin ja toi sen sisälle kämppään. on mukavat ruskeat jäljet joka kohdassa missä pyörä on ollut vähän pitempään.
on kuulemma öljyä tai jotain rasvaa, tiesi joku kertoa. ei lähde ainakaan meidän pesuaineilla, eikä oo varaa ostaa jokaista pesuaineputiloa mitä nään, niin oon antanu olla ja toivon, että niistä ei tuu sanomista kun muutetaan. meillä on muovilattiat.
voisi olla tämän asian asiantuntijoita.