Suunnittelen yritystoimintaa,joten haluaisin tietää veroilmoitukseenhan riittää pelkkä lomakeilmoitukset, tositteet säilyttää elink.harjoittaja itse. Eikö tarvi tosiaan verottajalle muuta ilmoittaa kuin tuo kuukautinen alv-ilmoitus veroilmoitus tilikaudesta lopussa, johon ei liitetä tositteita?
Olenko oikeassa?
Yrityksen veroilmoitukset?
2
476
Vastaukset
- lähes näin
kysehän on siis elinkeinoharjoittajasta = tmi.
tositteet säilyttää elink.harjoittaja.
veroilmoituksen liitteeksi tulee virallinen tase ja tuloslaskelma jos käytössä on kaksinkertainen kirjanpito. - Undefined
Suunnilleen noin, vaikka poikkeuksiakin on, mutta onko sillä merkitystä? Verottaja voi tehdä koska tahansa verotarkastuksen yritykseen, jolloin pitää kaikki tositteet esittää vähintään viimeisen kuuden vuoden ajalta. Varsinkin jos verottajalle ilmoitetuissa tiedoissa on outoja epäselvyyksiä tai verottajalla on muuten syytä epäillä veronkiertoa tapahtuneen, niin silloin saattaa verotarkastaja tulla käymään... Ja tietysti se on mahdollista ihan ilman mitään erityistä syytä.
Käteisostojen tositteet pitää olla kirjattuna kirjanpitoon viikon kuluessa ja muut tositteet neljän kuukauden kuluessa, ja ALV:n tapauksessa tietysti 1,5 kuukauden kuluessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413123- 823064
- 1962549
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362225- 301551
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411426Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231413- 101284
- 131279
- 221251