Miten uskovainen tervehti toista

Millä sanoilla uskovainen ihminen tervehti toista uskovaista 1700-luvulla. VL:n käyttämä "Jumalan terve" on kait peräisin 1900 luvun alkupiolelta.
4495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vanhoillislestadiolaisille, että he eivät saa tervehtiä oikeita uskovaisia "Jumalan terve" vaan ainoastaan sen omia opetuslapsia.

Äänestä

Saksalaiset tervehtivät Jumalan terveellä, Grüss Gott. Taitaa olla Baijerissa käytössä nykyisin ihan arkipäiväisenä tervehdyksenä vieläkin.

Äänestä
  • Baijerilaiset, ovat siis Jumalanlapsia?

    Äänestä

  • Suomeen ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1700-luvulla. kirjoitti:

Millä sanoilla uskovainen ihminen tervehti toista uskovaista 1700-luvulla. VL:n käyttämä "Jumalan terve" on kait peräisin 1900 luvun alkupiolelta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu