Kertokaas nyt joku, joka tietää miten ammattibaarimikot hoitaa homman ?
Eli jos ravintolassa tilaa vaikkapa Bacardicolan, niin
a) paljonko siihen tulee Bacardia ja paljonko Cokista,
ja
b) mikä on käytetyn Bacardin alkoholi% (paino-%)
c) mikä on käytetyn Bacardin alkoholi% (tilavuus-%)
Käsittääkseni nuo ammattilaiset käyttää jotain "annos" -termiä joka on 4cl vahvaa alkoholijuomaa (eli siis vähemmän 100% alkoholia)
eli kun 4 cl = 40 ml, niin jos Cokista on n. 2 dl = 200 ml niin kummalla tavalla homma menee:
Näinkö: 40 ml Bacardi 160 ml Cokis = 200 ml juomaa
vai näinkö:
40 ml Bacardi 200 ml Cokis = 240 ml juomaa
Löytyykö muuten myytävien vahvojen alkoholijuomien tarkat tiedot jostain?
Suomessahan asiaa hankaloittaa alkoholilaki, eli voi olla ettei alkon sivuilta tuosta syystä löydy, pitäisiköhän alkosta muistaa noutaa hinnasto, ehkä siinä on paitsi hinnat, niin pakkauskoot, paino- ja tilavuus%:tit.
Sekoitussuhde
Kotibaarimikko
2
848
Vastaukset
- määrämä
enimmäismäärä. Ts. baarissa myytävä alkoholiannos ei saa sisältää enempää väkevää alkoholia. Ne jatkot eli cola, mehu tms. sitten ihan oman tai baarissa tietty asiakkaan maun mukaan, joten sillä lopullisella annoskoolla ei ole väliä, ainoastaan alkoholimäärällä..
- clubia
bacardia paljon parempaa rommia on havana club. Joskus bacardicolan tilattuani kaverini otti saman Havana Clubilla ja vertailtaessa oli kyllä selkeä ero. Myös eettisesti ajateltuna parempi valinta, nimittäin Bacardi-firma rahoittaa Kuuban vastaisia terroristijärjestöjä jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522935118Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään1113787Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka313270Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032455Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672445TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain951650- 411368
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281361Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli761353- 691079