Mistähän voisi ostaa korjaamokäsikirjoja W124 300td -90 mersuu?
Onko kenelläkään tietoa asiasta.
Onko kenelläkään tietoa asiasta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
löytyy ihan varmasti.
Tällä viikolla tuli lopultakin lähes kuukausi sitten tilaamani Bentleyn "Mercedes Benz E-class Owner's Bible 1986-1995" kirjakauppaan.
345 sivua tiukkaa faktaa, selkeät valokuvat ja kaaviot, aina mainittu jopa minkä kokoista kiintolenkkiä/hylsyä tarvitset etc. Todella asiallinen opas. Suurin osa korjaus- ja huoltojuttuja mutta mukana myös "buyers' guide" ja historiikki 1885-1985 sun muuta mukavaa kuten "performance and modification" -osasto.
Maksoi 45€ ja kyllä tykkään että on hintansa väärtti.
Ainoana miinuksena että Bentleyn tapaan opus on tehty amerikkalaisille - vaikka mitat ja tilavuudet on kaikki ilmoitettu myös eurooppalaisittain niin kirja kattaa vain USA-mallit.
Eli esim dieselmoottoreista on rapakon taakse viety vain turbodieselit ja nekin on nimetty eri tavalla, jenkkien 300D oli 2,5 litrainen turbodiesel ja 300D turbo oli tuo Koljankin konepellin alta tuttu kolmilitrainen turbomylly.
Hupaisinta oli toteamus että "manuaalivaihteistoa tarjottiin 86 alkaen mutta optio lopetettiin 88 jälkeen koska niitä oli mennyt kaupaksi alle kolmesataa kappaletta" :-)
Suosittelen! ISBN 0-8376-0230-0 koodilla saa tilattua, mistä sitten tilaakin.
Henkka
"Eipä ole suomeksi käännetty Betleyn opuksia minun tietääkseni. Harmi, peittoaa Alfamerin suttuiset "vähän sinne päin" -kyhäelmät 6-0"
http://www.mbatc.de/service/service_cd/index.htm
...