Mistä apua kissan ummetukseen?

Kaneli-kisu

Kaksivuotias leikattu kollini syö ruokansa kahdesti vuorokaudessa, muttei ahnehdi liikaa. Se syö pusseista märkäruokaa (lihaa ja kalaa), herkkupalana laihaa kalkkunaa. Se on ollut terve ja leikkisä. Sen vatsa on toiminut kerran vuorokaudessa ihan säännöllisesti. Viimeisen viikon aikana kissa syö selvästi vähemmän ja sen vatsa on ollut kovana, tulee tosi vähän vain pieniä kovia papanoita. Se käy niukasti hädällään yli kahden vuorokauden välein. Kissa marisee tavallista enemmän, mutta ei arista vatsaansa eikä vaikuta muuten sairaalta. Kokeilin jo öljysardiinia, muttei se syö sitä. Mistä apua ummetukseen? Onko jotain neuvoja?

4

1013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuolta
    • Kissatyttö

      Apteekista parafiiniöljyä, se tulee kissan
      läpi, ruokalusikallinen aamulla ja illalla,lääkeruiskulla suoraan suuhun. Mun tyttökissa oli leikattu eikä se
      halunnut tehdä asiaansa kun vatsaan sattui,
      mutta parifiiniöljy liukasti mukavasti.
      Parafiiniöljy auttaa myös jos on karva-
      palleroita kissan sisuksissa, mutta ei
      parafiiniöljyä voi jatkuvasti antaa, jos
      kissalla on koko ajan kova vatsa.

      • Miukkista

        Me on annettu lääkepipetillä meitin vanhoille kolleille Duphalac ulostelääkettä noin 1ml. Molemmat saa apteekista.


    • samoja ongelmia kissallani

      parafiiniöljyä sekä levolackia. Kissallani oli leikkauksen jälkeen ummetusta. soitin ell ja sanoi että levolac on hyvä mutta näitäkään ei voi tietenkään jatkuvasti antaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      253
      1750
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      39
      1596
    3. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1469
    4. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      63
      1359
    5. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1239
    6. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1234
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1203
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1038
    9. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      197
      1006
    10. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      148
      900
    Aihe