Eli jos ostaa esim. kaupasta basilikaa (tuore) niin miten sen saisi kotona kasvamaan kun kaikkea ei kuitenkaan käytä...
Kaupan yrttien kasvatus, onnistuuko?
8
15292
Vastaukset
- sitä
voi kokeilla. Kääräise yrtti ostettuasi
sanomalehteen/lahjapaperiin. Kotona laita
isompaan ruukkuun kasvamaan ja esim. basilikan
pitäisi kasvattaa juuret vesilasissa, joten
voit ottaa pistokkaita ja näin lisätä yrttejäsi
jos vaikka alkuperäinen kuolisikin.
Ja aina voi pakastaa tai kuivata
yrttejä myöhempää käyttöä varten. - ongelmahan
näiden kaupan yrttien kanssa on se, että ne on kasvatettu kasvihuoneessa, voimaakkaan valon alla. Harvalla löytyy kotoa sellaista kukkavaloa.
Nyt kevät kuitenkin jo oireilee, ja ainakin minä olen saanut pari viikkoa sitten ostamani basilikan tekemään uusia lehtiä (tosin hyvin vaatimattomia), kun vaihdoin kasvin isompaan ruukkuun ja parempaan multaan ja sijoitin sen aurinkoiselle eteläikkunalle. Kyllä ne siitä pikkuhiljaa alkavat lähteä, kunhan kevät etenee. :) - Kissus
Olen itse onnistunut ihan joka kerta kun tuota olen tehnyt. Pari juttua kannattaa kuitenkin katsoa taimesta jo ostovaiheessa: tarkasta juurien kunto että ovat elinvoimaiset ja se, että koko taimi näyttää hyvinvoivalta. Siitä sitten vain taimi kotiin ja kukkapurkkiin muhevaan multaan ikkunalle.
Ennen minäkin kasvatin yriti siemenistä mutta se on hidasta ja muutenkin epävarmaa = noin saa hyviä yrttejä jotka riittä pitkälle. - yrtit
Olen ostanut jo monta vuotta Tallinnasta yrtit kaupasta (esim. Stockmann), ne ovat pienempiä ja paljon tuuheampia kuin meidän järvikylät sun muut hontelot pilalle lannoitetut rönsyt ja kasvavat todella hyvin. Valikoimaa on laidasta laitaan, thaibasilika kasvoi hyvin, samoin punainen ja tavallinen. Kaikkia yrttejä löytyy, sellaisiakin mitä täällä en ole nähnyt. Tallinnan torilta olen ostanut taimet (kukat, pensaat, tomaatit monta lajia, mansikat), siemensipulit ja kaikkea mahdollista, enkä yhtä hyviä Suomesta ole saanut.
Tullista en tiedä, kuljettelen edestakaisin kaikenlaista, koskaan en ole tavaroita peitellyt ja eivät ole mitään kyselleet.
Eli kannattaa napata mukaan jos sattuu keväällä käyntiä sielläpäin, ainakin pikkuyrtit kulkevat helposti mukana. Ainakin helpommat tuoda kuin kaikenmaailman alkoholijuomat, vaikkei olisi autollakaan. - tomaatti ja vuohenjuusto
Viime kesänä järvikylän basilika kasvoi hyvin ruukussa pihalla, lopulta unohtui huolellinen kastelu ja taisin antaa sille liikaa auringon paahdetta kun lehdet pienenivät. Mutta kyllä siitä kauan (yli 2 kk) basilikat sai. Onnea yrttiviljelyyn!
- soppa
Kaikki melkein mitä kesäisin kasvatan niin ostan keväällä Tallinnasta tai sieltä ympäriltä,kasvaa hyvin ja olen tuonut monivuotisia taimia ja kaikki on lähtenyt.Yksivuotinen kesäkukka kukki eka kesän hyvin ja simmenistä seuraavana ja nyt menossa jo6-kesä ja levinnyt on ,mutta pysyy aisoissa.Kesäkukat ,puun-taimet ja monivuotiset tomaatit parempia ei mistään saa.matka aina kannattaa.
- Viherpeukaloinen
Basilika taytyy jakaa alkuperaisesta ruukusta ainakin neljaan ruukkuun, joihin pitaa laittaa uusi multa. Sitten ne vaan ikkunalaudalle. Hyvin on pysynyt ja lisaantynyt.
- ölaskdtaoin
Kaikki ovat lähteneet, joita olen kokeillut. Keittiöni ikkuna on itään, talvellakaan ei ole lisävaloa. Basilika on mennyt jo monta vuotta, nyt se on noin puolimetrinen, lehtiä tosin vain latvassa. Laitoinkin sille juuri pari kaveria juurelle. Kaupan purkeista jätän pari vahvinta tainta ja laitan isompaan purkkiin, ei siinä sen kummempaa. Suolaheinää kokeilen juuri, se on tosi kaunis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859