Miksi Isometsä

Mietin miksi keskusta ottaa riskin hemohessusta
joka ei katunut epon käyttöä ja nyt pokkana ehdokkaana. Minä Keskustan aktiivina joudun jättämään Kepulaisuuden kun näin alas puolue menee.
Ville
7524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eihän Isometsää ole edes syytetty epon käytöstä. Hemohessiä hänelle kyllä annettiin, kun suomalaislääkärit typeryyksissään eivät tyytyneet tavallisiin sokerisuolaliuoksiin, joita muiden maiden joukkueet käyttivät.

Noita Lahden kisoja ei näissä vaalien alustunnelmissa kuitenkaan muistella, vaan edeltäviä vuosia, jolloin mitaleja Suomen joukkueelle tuli joka päivä kuten nyt Sapporossakin.

Äänestä
  • Lahden häpeäkisat on jo poispyyhitty mitättömyys?

    Äänestä

  • individi kirjoitti:

    Lahden häpeäkisat on jo poispyyhitty mitättömyys?

    Lakkasin seuraamasta noita kisoja juuri tuosta syystä. Oksettavaa pelleilyä.

    Olin teininä ihan hiihtohullu ja kilpailin. Pärjäsinkin aika hyvin. Minun entinen urheilu maikkani oli Helena Takalo, jos joku muistaa tämän henkilön?

    Juu, tiedetään että dopingia käytetään yu:ssakin yleisesti, mutta oma mielenkiintoni loppui hiihdon osalta Lahteen.

    Äänestä

  • individi kirjoitti:

    Lahden häpeäkisat on jo poispyyhitty mitättömyys?

    Tottakai Lahden tapahtumat alkavat unohtua, sillä looginen seuraus Sapporon menestyksestä pitäisi olla, että nykyisenkin Suomen joukkueen epäillään käyttävän kiellettyjä menetelmiä. Mutta viittauksiakaan siihen suuntaan ei ole näkynyt. Päinvastoin eletään samanlaisessa hurmoksessa kuin 90-luvulla.

    Lahden tapahtumien paisuminen katastrofiksi oli seurausta siitä, että vain Suomen joukkue testattiin kokonaisuudessaan. Toinen erikoisuus oli, että nesteytyskielto oli rajattu vain plasmalaajentajiin. Naapurijoukkueet nesteyttivät rauhassa saman vaikutuksen tekevillä sokerisuolaliuoksilla. Vasta Salt Lake Cityn olympialaisten jälkeen kaikki nesteytys kiellettiin muuten kuin potilaan terveyden vaatimassa tilanteessa. Tiukalla nesteytyskiellolla Kansainvälinen Hiihtoliitto siis myönsi, että epon käytön peittely oli mahdollista millä tahansa nesteytyksellä.

    Olihan se irvokasta, kun suurin osa hiihtäjistä paineli metsään kuin Michelin-ukot pumpattuina täyteen nestettä. Juottajia ei näkynyt. Nyt taas näkyy, eikä kukaan enää väitä, että on välttämätöntä antaa neste hiihtäjälle etukäteen ja suonensisäisesti.

    Äänestä

Tuollaiset avaukset menettävät uskottavuutensa, koska sisältävät niin mielettömiä virheitä ja kohtuuttomuuksia. Sinänsä ihan hyvä koska ne tuovat Keskustalle lisää ääniä.
Eka moka: Isometsä ei käyttänyt epoa.
Toka moka: Isometsä on kärsinyt rangaistuksen ja vapaa siinä kuin sinäkin.
Kolmas moka: suhteellisuus :tuomitset Isometsän pahemmin kuin jonkun rikollisen, raiskaajan, tappajan tai murhaajan.
Neljäs moka: Saksassa viime vuoden aikana on huippu-urheilijat kieltäyneet doping-testistä 300 kertaa. Niin vaan teichmannit hiihtävät mitaleita Sapporossa, eikä kukaan puhu testikieltäytymisistä mitään. Paitsi kun Varis ei kerran ole soittanut testaajille takaisin, niin johan on kepun salajuoni kyseessä.
Viides moka: hemohes sisältää tärkkelystä ja suoloja, joita sinäkin syöt päivittäin. kts. linkki alla:
http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/0/44670.shtml

Joten ei ole kyse mistään kovasta huumeesta, jota sinun moralisointisi edellyttäisi.
Toisaalta on hyvä, että kaltaisesi jättävät Keskustan, koska puolue on siellä alhaalla, ruohonjuuri-tasolla, tavallisen ja erehtyvänkin ihmisen asialla. Me emme tuomitse ja karsinoi ihmisiä hyviin ja pahoihin.

Äänestä
  • mitalit taannoin menetettiin ja Hemometsä oli siinä yhtenä syypäänä mukana. Tuo kaikki sinun "on rangaistuksensa kärsinyt" jne... on valitettavasti pelkkää paskaa. Ja tottahan on se että Jartsa vielä julkeasti ilmeisesti vieläkin aineissaan naureskeli tilaisuudessa jossa kaikki valheet joutui myöntämään.

    Kepu pettää maassa, merellä ja laduilla

    Äänestä

  • älä kiihdy kirjoitti:

    mitalit taannoin menetettiin ja Hemometsä oli siinä yhtenä syypäänä mukana. Tuo kaikki sinun "on rangaistuksensa kärsinyt" jne... on valitettavasti pelkkää paskaa. Ja tottahan on se että Jartsa vielä julkeasti ilmeisesti vieläkin aineissaan naureskeli tilaisuudessa jossa kaikki valheet joutui myöntämään.

    Kepu pettää maassa, merellä ja laduilla

    Eikö Isometsä olekaan kärsinyt rangaistusta ? Karkasiko kilpailukiellosta ? Aineissaan, millaisen huumaustilan tärkkelys ( sokeri) ja suola aiheuttavat elimistössä ?

    Luepas ao. linkistä s. 30 , niin huomaat, että aivan yksiselitteisiä asiat eivät olleet ennen kisoja. Huonoa tiedotusta löytyi Hiihtoliitonkin asiantuntijoiden taholta. Norjalaiset saivat kuuleman mukaan täsmälliset tiedot siitä, mitä näkyy testeissä, ja tiesivät olla käyttämättä kyseistä menetelmää. Meillä ei ole vielä eurooppalaista dopingin käyttökulttuuria toisin kuin vanhoilla kilpapyöräilymailla.

    http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Julkaisut/2001/liitteet/opm_57_dopingselvitys.pdf?lang=fi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moraali kirjoitti:

Mietin miksi keskusta ottaa riskin hemohessusta
joka ei katunut epon käyttöä ja nyt pokkana ehdokkaana. Minä Keskustan aktiivina joudun jättämään Kepulaisuuden kun näin alas puolue menee.
Ville

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu