Jumalan sanalla väkivaltaisempia (tutkimus)

Maaliskuun Psychology of Science-nrossa ilmestyy jännä tutkimus, joka nostanee kohua ?

Uskovaisen Brigham Youngin yliopiston (99% uskoo) ja ei-niin-uskovaisten opinahjon Vrjee universityn opiskelijoille (50% uskoo) annettiin kertomuksia ja värssyjä kidutuksesta ja Jumalan käskystä nostaa aseensa veljeä vastaan.
Osalle sanottiin sen olevan Raamatusta, osalle taas että se on arkeologisesta kirjoituksesta. Mitattiin aggressioita tehtävällä, jonka voittaja sai lähettää melunpurkauksen partneriin 105 dB:hen asti.
Uskovaiset olivat väkivaltaisempia, jos saivat tietää sen olevan Jumalan sanaa. Jopa ei niin-uskovaiset nostivat aggressiotasoa jos Herran antoi luvan. Ja sitä rataa..

Tämä tutkimus valottaa sitä miten Raamatun tms kirjoituksia lainaamalla saadaan uskonnollista terrorismia aikaiseksi.
(Tulee kyllä mieleen, että pitäisiköhän Raamattuun läntätä "K-18" tai "K-50").

Lukekaa tarkemmin
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-02/afps-wgs022307.php

Ja tämä oli "löytölähteeni":
http://scienceblogs.com/pharyngula/2007/02/obey_god_kill.php

9

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HÖRHÖR

      moneen kertaan sensuroitu, perusteellisimmin 500-luvun konklaavissa,
      etta ei siina ole enaa totuuden paata eika hantaa.

      Grimmin sadut kay paremmin elamanohjeeksi.

      Ps. Jos luet tarkkaan ja harkiten Raamattua, houmaat, etta parhaista sensuuriyrityksista
      huolitta siella on viitteita jalleensyntymasta,
      johon myos alkuseurakunta uskoi.

      Se vaan ei kirkolle/kirkoille sopinut, kun ihmisten hallinta
      ja rahan ja vallankeruu ois kussu nilkoille.

    • Crypticall

      Tuollaisen tutkimuksen pitäisi ehdottomasti sisältää useita vertailuryhmiä, joissa nähtäisi miten vaikuttaa se, jos jotain tekoja perustellaan maan turvallisuudella, ihmisoikeuksilla, sananvapaudella, demokratialla, jne.

      Jos ihmiset olisivat valmiimpia sotaan vaikka isänmaan vuoksi kuin ihan muuten vaan, niin pitäisikö kansalaisuudet kieltää? Tai jos ihmiset puolustaisivat agressiivisemmin jotain asiaa tietäessään sen edistävän ihmisoikeuksia, niin pitäisikö ihmisoikeudet kieltää alle 18 vuotiailta?

      • Mr.K.A.T.

        "Liberté, égalité, Fraternité" keksittiin vasta abouttirallaa v. 1789 jKr, ei se ole muinaista kirjoitusta niinkuin ne muut testissä edusti.


      • Crypticall
        Mr.K.A.T. kirjoitti:

        "Liberté, égalité, Fraternité" keksittiin vasta abouttirallaa v. 1789 jKr, ei se ole muinaista kirjoitusta niinkuin ne muut testissä edusti.

        Jos tutkitaan vain sitä millaisia reaktioita aiheuttaa joidenkin väitteiden perusteleminen toisaalta tietylle ryhmälle tärkeillä asioilla ja toisaalta vähemmän tärkeillä asioilla, niin tutkimus on psykologinen, ei suinkaan muinaisten tekstien vaikutuksen tutkimista. Jos katsotaan miten vaikuttaa tasa-arvoa puoltavat tekstit niihin, joille tasa-arvo on tärkeää ja toisaalta niihin, joilla ei ole kantaa asiaan, niin on melko selvää mitä tutkimustuloksesta on odotettavissa.


    • Trubaduuri

      Et siis ymmärrä jota tarkoittaa lause "rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi ja itseäsi niin kuin vihamiestäsi". Tai lause "sen jota haluat itsellesi tehtävän, tee se muille". Tai lause "parenpi antaa kuin ottaa"

      • Enhän minä ollut tutkinut, enkä ampunut kavereita desibeliäänipyssyllä, vaan he, jotka uskovat ..


      • Trubaduuri
        MrKAT kirjoitti:

        Enhän minä ollut tutkinut, enkä ampunut kavereita desibeliäänipyssyllä, vaan he, jotka uskovat ..

        Toit julki niin epämääräisellä tavalla tehdyn tutkimuksen joistakin raamatun lauseista ja niiden lukijoista, jotta se saattaa tarkoituksesi hämärän puolelle. Ja olethan elossa vieläkin, joten miksi käytät väkivaltaa sivuavaa ja nuinkin kulunutta fraasia asiasi esittämiseen ja edistämiseen?


      • Trubaduuri kirjoitti:

        Toit julki niin epämääräisellä tavalla tehdyn tutkimuksen joistakin raamatun lauseista ja niiden lukijoista, jotta se saattaa tarkoituksesi hämärän puolelle. Ja olethan elossa vieläkin, joten miksi käytät väkivaltaa sivuavaa ja nuinkin kulunutta fraasia asiasi esittämiseen ja edistämiseen?

        http://img.photobucket.com/albums/v609/mithrastheprophet/forum/god-v-satan.png

        Kuka tappoi eniten Raamatussa ?
        Jumala yli 2 miljoonaa ihmistä tappoi
        Saatana 10 ihmistä tappoi.

        Tämän mulle antoi eräs nokian insinööri


      • Trubaduuri
        MrKAT kirjoitti:

        http://img.photobucket.com/albums/v609/mithrastheprophet/forum/god-v-satan.png

        Kuka tappoi eniten Raamatussa ?
        Jumala yli 2 miljoonaa ihmistä tappoi
        Saatana 10 ihmistä tappoi.

        Tämän mulle antoi eräs nokian insinööri

        Kuka raamatun monista jumalista? Mistä tiedät kuka on saatana ja kuka jumala? Ja kenen jumala ja kenen saatana?
        Rooman Keisarit joista jotkut olivat myös jumalia tapattivat kyllä ihmisiä ja tappoivat itsekkin. Egyptin Faaraot, jotka olivat jumalia tapattivat myös ihmisiä ja jotkut heistä osallistui myös tappamiseen jne. jne. .
        Esimerkkejä löytyy kyllä lisää!
        Stalin ja Hitler saivat myös paljon aikaiseksi tappamisen uralla ja saralla, samoin kuin Pohjois-Korean edesmennyt johtaja ja hänen poikansa.
        Ynnä muutamat muut, tuhannet kansanjohtajat ovat kyenneet samaan ja kykenee tänäpäivänäkin.

        Montako tappoa ja tapon uhria olet löytänyt Raamatun uudentestamentin puolelta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      257
      4392
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2572
    3. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      561
      2352
    4. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      63
      2154
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1850
    6. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      42
      1781
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      108
      1735
    8. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1591
    9. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1411
    10. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      128
      1247
    Aihe