muistaako kukaan miten menee sanonta "kolmannesta kaarnatuulesta ? viikkoa kesään"?
Siirrämpä sen tähän, kun meinaa jäädä piiloon ja on vastausta vailla.
Siirrämpä sen tähän, kun meinaa jäädä piiloon ja on vastausta vailla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
SULIIN VESIIN.
?-merkin paikalle tulee?
kuusi viikkoa suliin vesiin.
muistelut paljon auta, koska tieto pitää olla varma.
Sen verran tärkeä asia.
Oisko muutenkin kaksi eri sanontaa kyseessä - mene ja tiedä?
vielä tätä kolmatta kaarnatuulta?
On oikijassa vanhat ihmiset sano että
kolmannesta kaarna tuulesta on kuus
viikkua suliin vesiin
mutta odottelen sellasta joka tietää varmasti, eikä ole MUTU-tunnetta mukana.
ei ole ollut vielä yhtään kaarnatuulta tälle kevät-talvelle.
yhdeksän viikkoa
löyty tällanen:
Kaarnatuulesta on yheksän viikkua sulliin vessiin. (= Kaarnatuuli. Kova tuuli keväällä.)
Mistä kohen sitte lasketaan kesän alkavan suhteessa jäiden lähtöön, lieneekin jo toinen juttu.
juoksee nakuna pitkin kylijä!!
melliini tietua.
tarkottaa aivan jäätöntä aikaa, niin sehän vois olla aika kesäinen ilma jo..
No odotellaampa rauhassa, jos ilmestys tietäjä paikalle.
melliini nousis ylös,
ja kuiskais sulle?
niin täynnä sitä oppi-isä Melliiniä, ettet tässä ajassa pysy.
Menee entivanahanen ja nykyaika sevon sulla.
Minä oottelen nykyhetken eläväistä tietäjää.
luettuna sanonnassa "kolmannesta kaarnatuulesta...", tarkottasko kevväällä kolmatta kovempaa tuulista keliä? Mitenkä kova sen tuulen pitää olla, jotta se kovaksi määritellään? Ei tuu mittään, kuhan itekseni arvuuttelen. Niinku sanot, tositietäjää pittää kuulostella.
tarkoittaa juuri niin kovaa tuulta, että puiden kaarna ja kaikenlaiset muut roskat lentävät hangelle. Hanki muuttuu niin "sotkuseksi", että sen kyllä huomaa :D
tullee sellanen sotku,
ku vasureitten touhuista???
olevan meleko sotkua,
ku tollee kyselet!
koska niistä kaarnatuulen sotkuista on joka vuosi selvitty - ei kaikki edes huomaa niitä :D
halaveeraa, yrittää löytää varmaa tietoa kysymykseesä. Ihan asiallisesta asiasta. Tässäpä yksi lainaus lissää, Vilkunan julukasusta kertovat olevan kotosin:
- Tapion riihenpuinnista (= honka- ja kaarnatuuli, metsänkylvö; kun runsaasti neulasia karisee tuulella lumelle) on yhdeksän viikkoa suliin vesiin.
oli kysymyksenä, ?-merkkikin puuttui?
maaliskuulla josta lasketaan 9 viikkoa suliin vesiin.Tarkemmin sanottuna Marian päivän aikoihin.
itseäkin epäilyttämään, että onkohan sitä sanontaa, jossa lasketaan "kolmannesta kaarnatuulesta.." olemassakaan..
ihan höpsö juttuina!!!
meleko höpsö koko Melliini?
ajankohtaa ihmettelleen. Näkkyy olevan tänä vuonna 2. päivä heinäkuuta. Mennee vanahan kansan kesän lasku täysin sekasin, jos ovat menneet nimipäivän paikkoja kalenterissa säätämään?
legenda-melliiniä!!
tullee painajaisiis vielä!!!!
PÄRSKELESSSS!!!!!!
25.päivä maaliskuuta.
kun otin silimän kätteen ja katon tarkemmin. On ihan eri juttu kun Marian nimipäivä. Kiitos Jussi oikasusta!
meille muillekin? Vähä tarkemmin vai onko siitä ollu jo aiemmin selevitys? Jos ei, niin oliskohan sulla uuven alotuksen paikka?
Kaarnatuulesta on yheksän viikkua sulliin vessiin.
vissiin "ensimmäisestä kaarnatuulesta yhdeksän viikkoa suliin vesiin", eikä kolmannesta niin kuin minä muistin.
Muistelen kyllä, että jotain laskettiin myös "kolmannesta kaarnatuulesta" - mutta mitä, jäänee arvoitukseksi :(
ole vaan näin :kun naisilla lentää hameen alle männyn kaarnaa niin sillä on ollu hame korvissa ja housut nilkoissa , silloin on ollut sulat maat kolme viikkoa.
oli jotain tulkinnanvaraa, kun päädyit tähän hyvinkin outoon ja persoonalliseen sanontaan. Itse en sitä ollut kuullutkaan :D
mulla olisi muitakin samansuuntaisia "vanhoja sanontoja".
alla on vielä pitkästi tyhjää tilaa.
merkki.On ollutvasta kaksi viikkoa lumet pois maasta jos pojalla on housunpolvet märkinä kun yöllä kotiin tulee tanssireissulta.
Sait minut nauramaan ihan ääneen. Kiitos ilta on pelastettu ja varmasti tätä hyvää oloa riittää huomiseenki.
talven ja pakkasen merkki: Silloin on yli 20 astetta pakkasta jos tytön iho punottaa sukkanauhojen ja housun puntin välistä.
jotka olivat ihan liioitellut. Joskus on kiva leikitellä kaikenlaisilla sanakäänteillä ja antaa huumorille tilaa. :D
kirjoittamasi "erikois-sanonnat", ovat kyllä osoittautuneet merkitykseltään oikeiksi. Jokainen taka-ajatus on hyvin löydettävissä ja oikeaksi todistettavissa.
Näin ne on varmaan syntyneet vanhankansan sanonnatkin - silloin kieli oli vähemmän vivahdeikasta.
Kyllä sinun kannattaa jatkaa valitsemallasi uraauurtavalla saralla. Anna myös meille ilo lukea niitä edelleen.
Teidän kahden keskustelu oli hyvää huumoria...tuli jotenkin mieleen "Parempi myöhään" ohjelma.
mukavaa hommaa keksiä näitä , mutta päivät timpuroidessa on mukava antaa ajatuksen lentää välillä pois työ asioista.
Siispä otan vain oman puoliskoni kiitoksista ja jätän kaverille hänelle kuuluvan osuuden :D
P.s. Valkama & Siimes vai?
että kirjoittelin syksyllä nimerkillä "dagen efter" pikku jorinoita palstalle ,ihan mukavaa hommelia sekin on.Siihen kirjoitteluun piti vaan seurata niin tarkasti mitä palstalla kirjoitellaan ,eikä ole aina aikaa siihen.
vastapainoa työlle ja aikakin kuluu rattoisammin.
Jos on sellainen työ, ettei ajatuksen ole pakko olla koko ajan mukana - mikä ettei..
joksi minuakin vähän aika sitten luultiin :D
Hauska tavata *kättelee ja niiata niksauttaa*
Kait arvaat kumpi olet? Se siitä eipä enempää.
niin, että käsipäivää vaan.
kevään pilkkimiehistä: Kun mies lähtee suksilla kevätaamuna pilkille ja jos sukset eivät illalla ole aitan seinää vasten nojallaan , niin pilkkijä on suksineen järven pohjassa,niin siitä on 13 pv suliin vesiin.
paljon puhutteleva, mutta niin lopullinen sanonta. Siis joko tai, eikä muuta mahdollisuutta. Voisko tuota mitenkään muokata, niin että elämä säilyisi edes jossain muodossa pahimmassakin tapauksessa. Ei kenenkään pilkkimiehen perheestä ole kiva ajatella, että "tuostakohan" sitä sitten lasketaan 13 pvä suliin vesiin katsoessaan poistuvaa selkää.
"Kun metsä ensi kerra hangelle kylvää, niin 9 viikon perästä kylvöä tehdään"
elikkä kaarnatuulista alkaa kepulien vapinat ja kestää 13 viikkoa,kunnes sonta on pellolla.
näihin nykyajan sanontoihin, kun ei ole vastaani tullut ennen.
Se on hienoa, kun uudetnsanonnat tavoittavat kuulijan näin netin välityksellä todella nopeasti, niin voi ruveta heti tarkkailemaan näiden paikkaansa pitävyyttä. :D
Ensimmäisestä kaarnatuulesta voikin sitten ennustaa monenlaisia "luonnonasioita"..
että jos vattu-jussin nokka vuottaa maaliskuussa niin tullee märkä elokuu.
liian paikallinen sanonta. Ennustetaan siis TODELLA PAIKALLISTA Vattukylän? säätä. Mutta entä jos V-J onkin intoutunut maaliskuussa pyöräretkelle Kiuruvedelle, sataako Vattukylässä vai Kiuruvedellä elokuussa. :D
hyvä pointti.Voisko V-J ite vastata tuohon?